Medunarodni posmatrači iz Parlamentarne skupštine OEBS-a i Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, koji su nadgledali vanredne parlamentarne izbore u nedelju 16. marta, su međutim ocenili da je u kampanji nedostajalo kritičko i analitičko izveštavanje medija.

"Nedostatak transparentnosti vlasništva medija i dalje je predmet zabrinutosti", rekao je specijalni koordinator koji je predvodio misiju kratkoročnih posmatrača OEBS, Roberto Bateli i dodao da je bilo pritiska političkih stranaka na medije.

Šef delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Pedro Agramunt rekao je da je medijska scena bila pluralistička, ali su nedostajali nezavisnost novinara i transparentnost vlasništva nad medijima.

On je rekao da je borba protiv korupcije bila jedna od glavnih pitanja u predizbornoj kampanji i veliki problem građana, te novi saziv Skupštine Srbije treba da preduzme konkretne mere za rešavanje tog problema.

Međunarodni posmatrači su zaključili da je kampanja bila umerena i da je protekla u mirnoj atmosferi, iako su prijavljeni izolovani slučajevi nasilja u vezi sa izborima i slučajevi zastrašivanja birača koji su zabrinjavajući.

Izborne komisije u Srbiji na svim novoima, kako su naveli međunarodni posmatrači, svoju dužnost su obavile efikasno i profesionalno, a visok standard procedure na dan izbora bio je očigledan ne samo u Beogradu i većim gradovima Srbije, već i u unutrašnjosti i u selima što je od ključnog značaja za demokratske izbore.

Međunarodni posmatrači su pratili i distribuciju izbornog materijala na jezicima nacionalnih manjina i ocenili da je sve proteklo u demokratskoj atmosferi.

Ocenjeno je i da su od 2012. godine učinjeni napori za unapređenje biračkog spiska.

Ambasador Boris Frlec, šef Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava Ograničene misije OEBS-a za posmatranje izbora najavio je da će izveštaj međunarodnih posmatrača biti objavljen za osam nedelja od izbora.