• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Srbija ne prihvata nezavisnost Kosova

Srbija ne prihvata nezavisnost Kosova i Metohije ni u kojoj formi i smatra da bi njome bio stvoren presedan sa ozbiljnim posledicama ne samo za stabilnost Balkana nego i za druge regione, izjavio je u intervjuu ruskom televizijskom satelitskom kanalu "Vesti" predsednik Srbije Boris Tadić.

Srbija ne prihvata nezavisnost Kosova i Metohije ni u kojoj formi i smatra da bi njome bio stvoren presedan sa ozbiljnim posledicama ne samo za stabilnost Balkana nego i za druge regione, izjavio je u intervjuu ruskom televizijskom satelitskom kanalu "Vesti" predsednik Srbije Boris Tadić.

Tadić je izrazio čvrsto uverenje da je pravo na strani Srbije i da Beograd ima "veoma jake argumente u odnosu očuvanja Kosova u sastavu Srbije".

"Srbija je spremna Albancima da pruži najširu moguću autonomiju, koja postoji danas u svetu. Ali Srbija ni u kom slučaju ne može da odustane od prava na sopstvenu celovitost i od zaštite Srba, Kosova i pravoslavnog nasledja, koji je osnova srpske samosvesti", istakao je predsednik Srbije.

"Kosovo treba da ostane u sastavu Srbije", naglasio je on, dodajući da bi Kosovo u sastavu Srbije "mnogo brže postalo član Evropske unije nego ako dobije nezavisnost".

"Do sada EU nije postavila rukovodstvu Srbije ultimatum da mi ne možemo da udjemo u sastav EU zajedno sa Kosovom. To su dva potpuno odvojena procesa - pregovori o statusu Kosova i stupanje Srbije u EU".

Tadić je rekao da je usvajanje rezolucije o Kosovu u Skupštini pokazalo da ogromna većina poslanika, i u skladu s tim gradjana Srbije koji su ih birali, podržava jedinstvenu državnu politiku o južnoj srpskoj pokrajini.

"Pregovori o Kosovu treba da se završe u Savetu bezbednosti UN", rekao je Tadić, dodajući da je važno da počnu "pravi pregovori" izmedju Beograda i Prištine, različiti od dosadašnjih u Beču, "kada je rukovodilac pregovora od samog početka formulisao plan po kojem Srbija gubi deo teritorije i granice".

Predsednik Srbije je rekao da će se Srbija putem dijaloga boriti do kraja da države koje razmatraju mogućnost jednostranog priznanja nezavisnosti južne srpske pokrajine promene svoju poziciju.

"Sve najave o jednostranom priznanju Kosova ili o tome da će ono postati nezavisno, apsolutno su kontraproduktivni", rekao je Tadić, komentarišući izjavu američkog državnog sekretara Kondolize Rajs da će Kosovo biti nezavisno "na ovaj ili onaj način".

"Potpuno sam spreman da preduzmem sve napore da ubedim vlasti SAD da je takva strategija pogrešna i smatram da to neće doprineti intreesima SAD u drugim regionima, gde bi kosovski presedan doveo do nove destabilizacije", rekao je on.

Prema Tadićevim rečima, kada bi Kosovo postalo nezavisno, "svaka nacionalna manjina bi svojom odlukom mogla bi proglasiti novu državu na teritoriji postojeće".

Albanci kao argument u korist nezavisnosti koriste pretnju izbijanja nasilja, ali svet u kojem bi svaka etnička zajednica na teritoriji postojeće države svojom odlukom ili referendumom mogla doći do nezavisnosti ili u kojem je sila najjasniji argument "bio bi mnogo opasniji i krhkiji nego sadašnji", rekao je predsednik Srbije.

Albanci, rekao je Tadić, u regovorima zahtevaju isključivo nezavisnost, a u tome su ohrabrivani posle dogadjaja 1999. godine i dolaska medjunarodnog vojnog kontingenta.

"Niko ih nije ubedjivao u neophodnost fleksibilnijeg pristupa. I potpuno je očigledno da su im obećali tu nezavisnost", naglasio je predsednik, dodajući da bi bilo "ispravno kada bi mnoge zemlje medjunarodne zajednice savetovale albanskim liderima da objasne svom stanovništvu da je nezavisnost nemoguća zaobilaznim putevima, odnosno pretnjom nasiljem i kršenjem medjunarodnog prava".

"To bi nam svima dalo mogućnost da dostignemo realni kompromis", rekao je on i dodao da bi u suprotnom albanska strana samo formalno prisustvovala pregovorima i posle gubljenja vremena neće se doći ni do kakvog rezultata.

Ističući da ceni principijelnu poziciju Rusije, Tadić je rekao da ona štiti medjunarodno pravo i politiku.
"Očekujem od Rusije nastavak (takve) politike i u okviru Kontakt-grupe. Osim toga, uveren sam da Rusija štiti i sopstvene interese i nadam se da će zemlje EU i Amerikanci shvatiti da je takva politika i u njihovom interesu", naglasio je on u intervjuu ruskoj televiziji.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image