Evropska unija, dodao je on, želi da ti problemi u vezi sa Ukrajinom budu rešeni na miran način, a "jasno je, takođe, da je sada nažalost ponašanje ruske strane u Ukrajini neprihvatljivo".
Napominjujući da EU očekuje da Srbija, kao zemlja koja će predsedavati OEBS-om sledeće godine, shvati ozbiljnost te krizne situacije, Devenport je rekao da je o tom problemu razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Ivanom Mrkićem i, kako je dodao, misli da on deli veliku zabrinutost EU tim povodom.
U vezi sa postojanjem specijalnih odnosa Srbije i Rusije, Devenport je ocenio da to nije nikakav izuzetak, jer kako je rekao i druge članice EU imaju tradicionalno dobre odnose sa Ruskom Federacijom.
Sporazum Srbije sa Ruskom Federacijom o specijalnim trgovinskim odnosima ima veoma važnu ulogu i "ja lično ne vidim nikakav razlog zbog čega Srbija ne bi mogla da sa Ruskom Federacijom razvija pozitivne i konstruktuvne odnose u svim oblastima", rekao je Devenport.
On je istakao da su evropske integracije Srbije opšti cilj koji ujedinjuje i naglasio da je Unija veoma zadovoljna radom Vlade Srbije na tehničkim aspektima evrointegracija.
"Mislim da je bilo jasno tokom ove izborne kampanje i od vladajućih stranaka i većine opozicionih da su opšti cilj evropske integracije - cilj koji ujedinjuje", rekao je Devenport na panel diskusiji o odnosima Srbije i EU posle otvaranja pregovora u januaru.
On je napomenuo da u novom sazivu Skupštine Srbije postoje četiri izborne liste, koje sve podržavaju tu političku opciju, ali je naveo i da to ne znači da u Srbiji postoji opšti konsenzus u vezi sa EU nego da je činjenica da taj konsenzus postoji u parlamentu.
Devenport je rekao da je EU zadovoljna radom Vlade Srbije kada je reč o tehničkim aspektima evrointegracija i dodao da je sada vreme za veći stepen kooridinacije ministarstava i vladinih agencija kada je reč o sprovođenju prioritetnih zadataka.
"To je veliki izazov za novu vladu", istakao je Devenport i dodao da rok za članstvo Srbije u Uniju zavisi pre svega od tempa rada na sprovođenju najvažnijih strukturnih i ekonomskih reformi.
On je reformu pravosuđa izdvojio kao jedan od ključnih i kako je rekao verovatno najbitnijih izazova i dodao da će u predstojećem periodu slogan za Srbiju glasiti "implementacija, implementacija, implementacija".
Devenport je ponovio da posle izbora EU od Srbije očekuje nastavak dijaloga sa Prištinom, što pre svega znači sprovođenje sporazma od 19. aprila prošle godine, kao i konstruktivan pristup zajedničkom cilju da se postigne sveobuhvatna normalizacija odnosa između dve strane.
On je naveo i da je jedan od ključnih ciljeva sprovođenje reformi u okviru poglavlja 23. i 24. odnosno reforma pravosuđa, borba protiv korupcije, diskriminacije, ostvarivanje prava manjina, kao i nastavak reforme u oblasti informisanja.
"Statut Vojvodine važan za opštu stabilnost"
Devenport je podržao napore Skupštine Vojvodine za nalaženje prihvatljivog rešenja za usklađivanje Statuta Vojvodine sa Ustavom Srbije i ocenio da je Statut potreban zbog opšte političke stabilnosti u zemlji.
Devenport je na sastanku u Skupštini Vojvodine rekao da je ona "odgovorno i razumno" pristupila rešavanju pitanja Statuta Vojvodine nakon odluke Ustavnog suda Srbije (USS) da su delovi tog akta neustavni, te da se nada da će ti napori uroditi plodom.
Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor je rekao da će Skupština nastaviti da ozbiljno i odgovorno radi na poslovima koji su počeli pre republičkih izbora, a pre svega na Statutu, čije bi konačno usklađivanje sa odlukama USS moralo biti završeno do 6. juna.
Pastor je naveo da je Radna grupa predstavnika svih političkih partija iz pokrajinskog parlamenta, radila profesionalno, "stavljajući struku ispred političkih razlika", te je nacrt dokumenta gotov.
Pastor je ponovio stav institucije koju predvodi da, bez obzira na rezultate republičkih izbora, u Vojvodini ne postoje zakonske mogućnosti za raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora.
USS je krajem 2013. godine osporio dve trećine odredaba Statuta Vojvodine i naložio pokrajinskom parlamentu da iz za šest meseci usaglasi sa Ustavom Srbije.
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak rekao je danas u razgovoru sa Majklom Devenportom da će ta stranka i u narednom periodu insistirati da se Vojvodini vrati zakonodavna, sudska, izvršna vlast, pravo na imovinu i prihode, kao i da sve to bude garantovano budućim ustavom.
Kako se navodi u saopštenju LSV, Čanak je Devenporta, sa kojim je razgovarao u sedištu stranke u Novom Sadu, upoznao sa aktuelnom političkom situacijom i ukazao na činjenicu da je LSV jedna od retkih parlamentarnih stranaka i da je u narednom periodu očekuje mnogo posla u Skupštini Srbije.
Čanak je najavio da će među prioritetima LSV i u narednom periodu biti borba za ravnomeran razvoj i zapošljavanje u svim krajevima Vojvodine, za bolju bezbednost, višu rudnu rentu i bolji položaj vojvođanskih poljoprivrednika, trudnica i penzionera.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti