Predsednica Ustavnog suda Srbije Vesna Ilić Prelić izjavila je na konferenciji za novinare u Beogradu, na kojoj je predstavila rezultate rada suda u 2013. godini, da je "trend od oko 1.000 ustavnih žalbi mesečno zabeležen tokom prošle godine", a nastavljen je i u ovoj godini.

Predsednica Ustavnog suda je navela i da bi sada, kada za građane postoji institut ustavne žalbe, trebalo razmisliti o ukidanju mogućnosti da građani sami podnose inicijative za ocenu ustavnosti i zakonitosti pojedinih akata.

Kada postoji institut ustavne žabe, inicijativa za ocenu usaglašenosti zakona koju traže građani u velikoj meri gubi smisao, ocenila je Prelić.

Ona je ukazala da se pred Ustavnim sudom Srbije nalazi skoro 25.000 nerešenih predmeta, računajući slučajeve nasleđene iz prethodnh godina.

Prelić je istakla da Ustavni sud nastoji da do kraja godine reši sve predmete koji su podneti do kraja 2012. godine.

Pored "muka" sa građanima Ustavni sud ima mnogo posla jer pojedini zakoni još nisu u potpunosti usaglašeni sa Ustavom iz 2006. godine.

Tokom prošle godine doneto ukupno 18 odluka o neustavnosti nekih njihovih odredbi, izjavila je Ilić-Prelić.

Kao zakone čije pojedine odredbe nisu usklađene sa Ustavom ona je navela Zakon o radnim odnosima u državnim organima, Zakon o bezbednosti saobraćaja, Zakon o planiranju i izgradnji, Zakon o borbi protiv korupcije, Zakon o Bezbednosno informativnoj agenciji i Zakon o elektronskoj komunikaciji.

Pored 18 zakonskih odredbi utvrđena je i neustavnost šest opštih akata Vlade, kao i neustavnost opšteg akta Autonomne pokrajine Vojvodine. Predsednica Ustavnog suda rekla je da je reč o Statutu Vojvodine i formiranju vojvođanske akademije nauka i umetnosti.

Ustavni sud pokrenuo je i postupak za ocenu ustavnosti Zakona o okupljanju građana i postupak za ocenu ustavnosti odredaba zakona o privatizaciji.

Predsednica Ustavnog suda poručila je da će sud raditi na efikasnosti i što bržem donošenju odluka, ali da je u skladu sa kapacitetima i mogućnostima ona zadovoljna rezultatima iz protekle godine.

Na kraju 2013. ostao je nerešen jedan po jedan predmet iz 2006. i 2008. godine, dva predmeta iz 2009. godine, 24 predmeta iz 2010. godine, 1.817 predmeta iz 2011. godine, kao i 4.351 predmet iz 2012 godine.