Član Predsedništva BiH iz Republike Srpske Nebojša Radmanović poručio je da je Srpska za striktno provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, te da pitanje samoopredeljenja "poteže" samo u slučaju kada se ugrožava njena autonomija.

"Mi potežemo pitanje našeg samoopređeljenja samo u situaciji kada nas pritisnu i kada hoće da nam otmu autonomiju koju imamamo u BiH. Mislimo da tako i Srbija razmišlja", rekao je Radmanović novinarima u Beogradu, gde se danas sastao sa predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

On je podsetio da je Srbija jedan od potpisnika Dejtonskog sporazuma i samim tim garantuje provođenje tog sporazuma, u kojem se priznaje teritorijalni integritet BiH, ali i njena unutrašnja pođela na dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Navodeći da se priča o mogućnostima raznih referenduma, Radmanović je istakao da pravo na to imaju svi narodi u svijetu, tako da se to ne može zabraniti ni srpskom narodu u Republici Srpskoj.

Govoreći o odnosu Hrvatske prema BiH i njenom prijedlogu rešavanja trenutnih problema, Radmanović je ocenio da će se to pitanje intenzivirati posle evropskih izbora, s obzirom da ga pokreću hrvatski predstavnici u evropskom parlamentu.

"Hrvatska nije uvek imala konzistentnu politiku oko toga, ali sada mi se čini da ima i da snažnije stoji iza toga da se moraju poštovati prava hrvatskog naroda u BiH, a onda to neminovno ide i ka nekim novim organizacijama", dodao je Radmanović.

Govoreći o "diplomatskoj ofanzivi" iz EU prema BiH, Radmanović je podsetio na stavove nekoliko ministara spoljnih poslova zemalja EU da treba voditi posebnu pažnju o BiH, ističući da je time potvrđeno ono šta su pre pet do šest godina govorili i srpski predstavnici.

Prema njegovim rečima, sada se pokazuje želja određenog broja evropskih zemalja, izražena nakon posete BiH njihovih ministara, da se napravi poseban pristup prema BiH, da bi ova zemlja uhvatila korak sa drugim zemljama Balkana na putu ka EU.

Radmanović očekuje da će u toku aprila u Briselu biti obavljena rasprava o BiH na ministarskom nivou da se vidi da li će tu ideju o posebnom pristupu prema BiH, a ne statusu, prihvatiti sve evropske zemlje.

On je naveo da je prirodno da Evropu interesuje šta se dešava u BiH nakon nedavnih događaja u Sarajevu i Tuzli, ali i u Ukrajini.

Radmanović je istakao da je stav Republike Srpske da se o unutrašnjem uređenju BiH trebaju dogovoriti domaći lideri, odnosno da je to stvar samo naroda u BiH. "Nažalost, ima političara u Sarajevu koji misle da treba prizvati intervencionizam i da će to doneti rešenje. Ja mislim da neće", rekao je Radmanović.