Po ključnim pitanjima postigli smo značajni nivo saglasnosti i tokom vikenda ćemo nastaviti razgovore, rekao je budući mandatar nove Vlade Srbije Aleksnadar Vučić  na konferenciji za novinare održanoj posle sastanka sa NDS Borisa Tadića.

On je kazao da je Tadiću preneo želju SNS da Vlada Srbije funkcioniše kao ozbiljan tim, koji će da bude sposoban, stručan, a ne da se pravi po "kvotama i kontigentima".

Suočićemo se s protestima

Vučić je poručio da će se Srbija uskoro suočiti sa protestima, a za koje prethodna vlast nije kriva. "Suocićemo se vrlo brzo sa protestima za koje nismo ni krivi ni dužni. Ustavni sud je rekao - do 14. maja završavamo sa preduzećima u restruktuiranju. Ni luk jeo, ni luk mirisao, bićemo krivi. Moramo da radimo na drugačiji način i da postavljamo ekonomske temelje na drugačiji način", rekao je Vučić. Vučić je kazao da je zato neophodno da se u narednom periodu političke stranke ne bave "demagoškim floskulama, nego da kažemo narodu otvoreno i pošteno šta je to što moramo da uradimo".

Vučić je ponovio da će"političke partije jednom za svagda biti izbačene iz javnih preduzeća i upravnih odbora".

On je dodao da je Srbiji potrebna vlada koja će da radi, bude ozbiljna, odgovorna, stručna, "a ne da se pravi po kvotama i kontingentima".

"S time se složio Tadić...Važno je da smo izrazili želju da zajednički radimo za dobro Srbije i izborimo za obolji život građana Srbije", poručio je Vučić..

Lider naprednjaka je kazao da je sa Tadićem govorio 90 odsto o ekonomiji i socijalnim temama, a mnogo manje o spoljnoj politici.

"Jasno je da su suština razgovora bili plan i program vlade, napredak Srbije u svim sferama, pogotovo o onome što je život u Srbiji. Zadovljan sam što mi se čini da postoji veća politička odgovornst različitih političkih subjekata, bez obzira da li ćemo biti zajedno u vladi ili u poziciji, te da nećemo braniti nekim stručnim ljudima da uđu u vladu", ukazao je Vučić.

Vučić je izjavio da će početkom naredne sedmice biti održana sednica Glavnog odbora SNS-a, posle čega će biti poznat sastav nove vlade.

"U ponedeljak ili utorak biće zakazana sednica Glavnog odbora SNS-a, nakon koje bi trebalo da bude poznat sastav vlade", rekao je Vučić novinarima posle razgovora sa predstavnicima NDS-a.

On je kazao da će se tokom vikenda voditi unutarstranački razgovori ali i razgovori sa strankama sa kojima je do sada razgovarao o programu i sastavu nove vlade.

Predsednik Nove demokratske stranke Boris Tadić izjavio je danas da je u Srbiji nastupio istorijski trenutak kada i je nužno da vlada i opozicija složno rada na rešavanju društvenih i ekonomskih problema

On je istakao da će se njegova stranka ponašati u skladu sa tim bez obzira da li će biti deo vladajuće koalicije ili ostati u opoziciji.

"Postoje okolnosti kada se zemlje suočavaju sa istorijskim iskušenjima i vlada će morati da donosi teške odluke, a to neće moći da čini ako pozicija pristupa demagoški tom procesu", rekao je Tadić posle razgovora sa liderom Srpske napredne stranke Aleksandrom Vučićem o formiranju vlade.

Tadić je objasnio da Srbija ne može postati članica EU ako ima loš ekonomski sistem i ako u nju donosi svoje ekonomske probleme, tako da opozicija ne može da tvrdi da se zalaže za ulazak u EU a da istovremeno ne podržava vladine evropske zakone.

Lider NDS je, kako je istakao, veoma zadovoljan današnjim razgovorom, jer su identifikovani ključni problemi društva i načini na koje oni moraju da budu rešavani, a razgovori o mogućoj saradnji SNS i NDS biće nastavljeni narednih dana.

Sastanak je, prema njegovim rečima, bio gotovo u potpunosti fokusiran na ekonomska i egzistencijalna pitanja, i pokazao da postoji najviši mogući nivo saglasnosti dveju stranaka o tim temama.

"Nismo imali dogovor o učešću NDS u vladi pre izbora, ali smo imali korektnu debatu. Nastavićemo razgovore da li će NDS ući u vladu ili će biti u opoziciji. Najvažnije je što imamo saglasnost oko problema društva i načina na koji treba da se rešavaju", kazao je Tadić.

Odgovarajući na nekoliko pitanja novinara o njegovom odnosu prema Socijalističkoj partiji Srbije i njenoj eventualnoj participaciji u vladi, Tadić je rekao da učešće socijalista u vladi ne bi ojačalo njen kapacitet da u budućnosti donosi odluke koje su ekonomski motivisane i održive.

"Radi se principijalnom pitanju i mogućnosti da se ekonomski razvija Srbija. Nije rešenje da svi budu u vladi, jer takva vlada ne može da funkcioniše. Vlada mora da radi timski - i personalno i politički i ideološki", rekao je Tadić, i dodao da su tokom današnjeg razgovora pomenute neke pogrešne odluke iz prošlosti koje nisu doprinele održivom ekonomskom razvoju Srbije, kao što je linearno povećanje penzija umesto povećanja za najsiromašnije penzionere.

Sastanak je počeo u 10 sati u sedištu SNS, a pored Tadića na sastanak su stigli i predsednici "Zajedno za Srbiju" Dušan Petrović i Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, koji su bili na izbornoj listi NDS.

Pored Vučića razgovorima prisustvuju funkcioneri SNS Jadranka Joksimović, Radomir Nikolić i Igor Mirović.

Lider naprednjaka sa saradnicima pregovore je počeo u ponedeljak susretom sa predstavnicima Saveza vojvođanskih Mađara, koji su prihvatili poziv da učestvuju u novoj vladi.

Dan kasnije u sedište SNS stigao i lider socijalista Ivica Dačić, sa kojim bi razgovori trebalo da budu nastavljeni.

Na sastanku naprednjaka i socijalista dominantna tema bila je ekonomija, a očekuje se da to bude najvažnije pitanje i u razgovorima sa Tadićem.

Tadić je juče poručio da se nacionalni i strateški ciljevi njegove stranke i SNS ne razlikuju, kao i da je spreman na razgovor o načinu na koji bi se ti ciljevi ostvarili, ali je ponovio da bi za njegovu stranku ulazak u vladu sa socijalistima bio kontraproduktivan.

Napominjući da svoje političke ciljeve nije menjao od početka bavljenja politikom do danas, Tadić je Tanjugu rekao i da su deo tih ciljeva prihvatile i druge partije u Srbiji, između ostalih i SNS.

"Ključno pitanje danas je način ostvarivanja tih ciljeva i o tome smo spremni da razgovaramo sa SNS, a uslov za saradnju je da se o ciljevima složimo. Odabir načina dolaska do cilja danas je ključan za konačan uspeh. To se pre svega odnosi na pitanja ekonomske i socijalne politike, investicionu politiku i način sprovođenja sektorskih reformi ključnih za dalji proces evrointegracija", rekao je Tadić.

O konkretnim imenima ministara Vučić će, kako je najavljeno, razgovarati za vikend prvo sa ljudima iz svoje stranke, a onda i sa svima ostalima.

Na mesto u vladi za sada izvesno može da računa predsednik SDPS Rasim Ljajić, kao i ministar finasija Lazar Krstić, za kog je Vučić više puta rekao da želi da ostane u vladi.

Takođe, kako je Vučić ranije rekao, razgovora se i sa nestranačkim ličnostima, a vlada bi trebalo da bude formirana do 25. aprila i da ima najviše 19 članova, pa bi tako bila najmanja u modernoj srpskoj političkoj istoriji.