"Tehnički je lokacija u potpunosti pripremljena i dok se teren do kraja ne istraži radovi se neće prekidati, a radićemo i subotom i nedeljom. Neka naša procena je da će iskopavanja trajati šezdesetak dana, a procena se bazira na informacijama o potencijalnom broju tela koja se na ovoj lokaciji nalaze", rekao je Odalović.
On je naglasio da će ceo postupak biti transparentan, da je danas omogućeno novinarima da obiđu lokaciju, a da će predstavnici udruženja porodica kosovskih Albanaca moći povremeno da obilaze teren i vide dokle se stiglo sa iskopavanjem.
"Ni jedna prepreka više ne postoji da se istraži cela lokacija. Ovo će biti dug i mukotrpan posao, a sva istraživanja radiće se ovde. Obezbeđena je kompletna podrška u hladnjačama, kontejnerima, opremi", kazao je Odalović.
Eshumiranja, pregledi posmrtnih ostataka, uzimanja uzoraka za DNK analizu, kako je naveo, radiće se na licu mesta dok će analize raditi Međunarodna komisija za nestala lica, odnosno laboratorija u Tuzli.
Odalović je rekao da će se na lokaciji pripremati posmrtni ostatci za predaju porodicama, odnosno Crvenom krstu i Euleksu, a oni porodicama na prostoru Kosova.
On nije mogao da precizira koliko je žrtava pokapano na ovoj lokaciji, ali je ponovio da će cela lokacija biti pretražena, kao i da se pretpostavlja da na ovoj lokaciji postoji više grobmnica.
Predsedsednik Komisije za nestala lica vlade Kosova Prenk Djetaj rekao je da je zadovoljan što su danas počelo iskopavanje posmrtnih ostataka Albanaca.
"Mislim da ćemo i dalje sarađivati na ovom pravcu kako bi se rasvetlila sudbina nestalih lica. Kada bi se ovo pitanje rešilo mostovi pomirenja bili bi bliži", rekao je Đetaj.
Prethodno je sa lokacije u Rudnici, na kojoj su ranije pronađeni posmrtni ostaci tela dva Albanca, što je utvrđeno DNK analizom, uklonjena zgrada.
U Prištini je 7.aprila , pod pokroviteljstvom Komiteta međunarodnog Crvenog Krsta, održan 36. sastanak delegacija Beograda i Prištine "na temu grobnice u Rudnici nedaleko od Raške".
Tužilaštvo za ratne zločine Srbije i Komisija Vlade Srbije za nestala lica počeli su, početkom decembra 2013. godine nova iskopavanje u Rudnici, u opštini Raška, na mestu na kojem se pretpostavlja da su tajno zakopana tela oko 250 ljudi.
Slučaj "Rudnica" pokrenuo je zaštićeni svedok koji je Euleksu u Prištini rekao da su 1999. u stari kamenolom dovezena tela pobijenih Albanaca i da je kasnije teren posut zemljom i delimično asfaltiran.
Delovi kamenoloma Rudnica prvi put su bili istraživani 2007. godine, a posle toga 2010. i 2011. godine, ali ništa nije pronađeno.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina