"Krizna situacija oko Ukrajine je veoma zabrinjavajuća. Napori EU i visoke predstavnice (za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin) Ešton pre svega su usmereni ka mirnom rešenju ove krize", rekao je Devenport na konferenciji za novinare u rezidenciji ambasadora Francuske povodom Dana Evrope.

Devenport je podsetio da EU ima jedinstven stav po tom pitanju, naveden u zaključcima Evropskog saveta.

Savet EU je najoštrije osudio kršenje ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta od strane ruskih oružanih snaga i pozvao Rusiju da hitno povuče oružane snage.

"Želimo da zemlje kao što je Srbija podrže naš jedinstven stav što se tiče teritorijalnog intergriteta Ukrajine i suvereniteta te države. Želimo, takođe, da svi naši partneri podrže naše napore", usmerene ka pronalaženju mirnog rešenja za ovaj problem, poručio je ambasador EU.

"Ulazak Srbije u EU 2020. ambiciozan, ali realan"

Devenport je izjavio da težnja Srbije da uđe u EU 2020. godine jeste ambiciozna, ali i realna i da su planovi vlade u cilju postizanja takvog rezultata "impresivni".

"Naravno da je to (ulazak Srbije u EU 2020.) realno. Srbija sada ide ubrzanim tempom i odlučnošću koju smo čuli i u govoru premijera Srbije 28. aprila u skupštini", rekao je Devenport na konferenciji za novinare, povodom Dana Evrope, u ambasadi Francuske u Beogradu.

Govoreći o početku pregovora za ulazak Srbije u EU, on je kazao da se tehički pregovori odvijaju "po rasporedu" i dodao da je nova vlada na tom planu uložila "velike napore".

"Mogu da konstatujem da u tome imamo zaista sjajnu saradnju sa vladom", rekao je on.

Ambasador Francuske u Beogradu Fransoa Gzavije Denio takođe je ocenio da ulazak Srbije u EU nije nerealističan, ali da Vlada Srbije u tom cilju mora učiniti sve što je neophodno.

Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracje Jadranka Joksimović rekla je da nije reč o nerealnom optimizmu, već o zadacima koje nova vlada treba da ispuni.

"Mi kao vlada ćemo u saradnji sa EU i uz podršku građana učiniti sve da budemo spremni da postanemo deo evropske porodice naroda", rekla je ona, ističući da je tokom pregovora najvažnije rešavanje poglavlja 23 i 24.

"Ta pogavlja su uvek aktuelna. Politički kontekst je preduslov da sve drugo što uradite dobije na značaju i to kroz vladavinu prava i stabilne institucije", istakla je ona.

Govoreći o spekulacijama da bi pregovori Beograda i Prištine mogli da budu zamrznuti, Joksimovćeva je kazala da se izbori na Kosovu održavaju pod mandatom EU i Euleksa, i da veruje da oni neće usporiti dijalog. Izrazila je nadu da će značaj dijaloga prepoznati i buduća vlada u Prištini.

Odgovarajući na pitanje koliko situacija u Ukrajini može da se odrazi na odnos EU prema Srbiji i drugim zemljama kandidatima za ulazak u Uniju, Davenport je izrazio nadu da će sve zemlje partneri podržati njene napore za mirno rešenje ukrajinske krize.

"Želimo da zemlja kao što je Srbija podrži naš jedinstven stav kada je reč o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine. Želimo da svi naši partneri podrže naše napore za mirno rešenje ovog konflikta", rekao je on.