• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština Vojvodine usvojila izmenjeni Statut

Izvor Tanjug

Skupština Vojvodine usvojila je danas Statut pokrajine, koji je izmenjen nakon što je Ustavni sud Srbije krajem prošle godine osporio dve trećine odredbi Statuta.

Za je glasalo 99 poslanika, protiv je bilo šest poslanika iz opozicionih Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije (DSS) a nisu glasali poslanici vladajuće Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV).

Za su glasali poslanici vladajućih Demokratske stranke (DS) i Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), kao i poslanici opozicionih Srpske napredne stranke (SNS), Socijalističke partije Srbije (SPS) i Nove demokratske stranke.

Za usvajanje Predloga statuta bila je potrebna dvotećinska većina. U Skupštini Vojvodine ima ukupno 120 poslanika.

Nakon današnjeg usvajanja u Skupštini Vojvodine, Statut treba da potvrdi i Skupština Srbije a njena predsednica Maja Gojković najavila je da će se Predlog statuta naći na dnevnom redu već u petak, 16. maja.

Ukoliko republički parlament potvrdi Predlog statuta, Skupština Vojvodine će ga proglasiti na posebnoj sednici.

Predstavnici DS, SVM, SNS, SPS i NDS složili su se da je rad na izmenama Statuta bio obeležen postizanjem političkih kompromisa i izrazili zadovljstvo zbog toga.

Predstavnici tih stranaka naročito su pohvalili rad predsednika Skupštine Vojvodine Ištvana Pastora i ocenili da je najviše zahvaljujući njegovoj smirenosti, odmerenosti i pragmatičnosti postignut kompromis oko donošenja Statuta.

Pastor je pre usvajanja Statuta na sednici rekao da je u proteklih pet meseci veoma odgovorno rađeno na pripremi tog dokumenta, za koji je rekao da je plod političkog kompromisa.

Prema njegovim rečima, takav pristup bio je zapravo "pokazna vežba" kada je reč o otvorenosti prema drugačijim političkim stavovima.

Šef poslaničke grupe vladajuće LSV Branislav Bogaroški rekao je da poslanička grupa te stranke nije ucestvovala u glasanju, iako su bili u skupštinskoj sali, jer je postignuto previše kompromisa, pa je rad na Predlogu statuta izgubio smisao.

"Što se grbo rodi, vreme ne ispravi. Ustav je i početak i kraj problema sa kojima se mi susrećemo. On je izvor svih nesporazuma. Način na koji on definiše Vojvodinu i predviđa mogućnost da autonomiju pokrajine širi i sužava u zavisnosti od dnevnih potreba, nedopustiv je", ocenio je Bogaroški.

Prema njegovim rečima, samim tim ni Statut ne može biti mnogo bolji od onoga što Ustav predviđa za Vojvodinu.

"Odluka Ustavnog suda (da ospori Statut) je više nego sporna, ona je rigidna i politički motivisana. Ona Statut izjednačava sa bilo kojim podzakonskim aktom. Izjednačava ga sa Pravilnikom o tehničkom pregledu, na primer. Bez obzira što se Statut usvaja po proceduri koja svedoči o njegovoj važnosti", kazao je Bogaroški.

Šef poslaničke grupe DS-a Borislav Novaković ocenio je da pitanje autonomije Vojvodine ljude deli na one koji su veoma za i one koji su veoma protiv.

"U ovih pet meseci smo uspeli da premostimo taj jaz, od stava da Vojvodini ne treba nikakva autonomija, preko toga da Vojvodina ima autonomiju koja je po meri, do onoga da Vojvodini treba puno šira autonomija. Ali, uspeli smo da napravimo most koji je oličen u kulturi političkog kompromisa. Taj politički most treba osnažiti i kada je u pitanju Zakon o nadležnostima i zakon o finansiranju Vojvodine", rekao je Novaković.

Dodao je da je rad na Statutu pokazao shvatanje da popuštanje nije politička slabost, već politička vrlina.

"Verujem u Vojvodinu kao kulturnu zajednicu, verujem u Vojvodinu zato što je jedinstvena. Vojvodina jeste evropsko lice i naša ogromna prednost. Prosperitet Vojvodine jeste prosperitet cele države, njeno ekonomsko jačanje jeste jačanje cele Srbije", rekao je Novaković.

On se založio za decentralizaciju i regionalizaciju Srbije i dodao da je to trend u Evropskoj uniji.

Šef poslaničke grupe SPS-a Pavle Budakov rekao je da je opozicija dala veliki doprinos usaglašavanju Predloga statuta.

"Svi smo učinili političke ustupke i svi smo nesto izgibili a nešto dobili", rekao je Budakov.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Predrag Matejin rekao je da "naprednjaci" nisu želeli da pitanje statuta iskoriste za pokretanje pitanja promene vlasti u Vojvodini, već su odlučili da budu konstruktivni.

"Svi smo pomalo nezadovoljni onim što smo dobili. Mi nismo odustali od smene vlasti u Vojvodini, ali smo svesni da ovoj našoj Vojvodini  nedostaje statut, nedostaje zakon o finansiranju, da je Zakon o nadležnostima takođe proglašen neustavnim", rekao je Matejin.

Dodao je da ovaj Statut ne umanjuje prava nacionalnih manjina, ne ugrožava Ustav niti umanjuje autonomiju Vojvodine.

"Nadam se da ćemo u narednom periodu imati prilike da razgovaramo o promenama Ustava Srbije i da ćemo tada moći da popravimo sve ono što ne valja", rekao je Matejin.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Milenko Jovanov rekao je da će ta stranka glasati protiv Predloga statuta jer je, kao i prethodni Statut, i ovaj "neustavan".

Pastor: Sprečili smo urušavanje poretka; Pajtić: Menjati Ustav

Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor izjavio je da je predloženim Statututom pokrajine, koji je usklađen sa Ustavom, sprečeno urušavanje dela pravnog poretka Srbije, čime je otklonjena potencijalno velika opasnost.

Pastor je, uoči sednice pokrajinske skupštine na kojoj se poslanici izjašnjavaju o predloženom Statutu, rekao novinarima da je u proteklom periodu veoma odgovorno rađeno na pripremi tog dokumenta, kao i da su različita politička opredeljenja "usklađena sa realnošću, koju je činila odluka Ustavnog suda".

"Postupili smo u skladu sa odlukom Ustavnog suda i sprečili urušavanje dela pravnog poretka Srbije I tako otklonili veliku opasnost, koju je nosila u sebi ova politička situacija", rekao je Pastor, koji je i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara.

On je ocenio da je, dosadašnjim procesom donošenja Statuta napravljena "pokazna vežba", kada je reč o otvorenosti prema drugačijim političkim stavovima i "produkovali nešto što je daleko značajnije nego što je sam tekst Statuta, koji ćemo sigurno većom nego dvotrećinskom većinom usvojiti".

Povodom primedbi opozicionih poslanika da su i u novom tekstu Statuta odredbe koje su protivustavne, poput termina "pokrajinksa vlada", "nacionalne zajednice" ili ombudsman", Pastor je rekao da "onaj ko misli da se politikantski postavlja" može da govori ono što želi a može i da ponovo pokrenje pitanje ustavnosti Statuta.

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je da Ustav Srbije mora da bude menjan zbog toga što, prema njegovom mišljenju, nije usklađen sa evropskim standardima.

Ustav je "nejasan i nedorečen u mnogim pitanjima i u tom smislu sigurno je da ova država u narednim mesecima ili godinama, ukoliko teži da postane deo evropske porodice naroda, mora menjati svoj najviši pravni akt", rekao je Pajtić novinarima uoči sednice Skupštine Vojvodine.

On je ocenio da se sa sednice pokrajinske skupštine, na kojoj se razmatra predlog novog Statuta Vojvodine, šalje poruka da Srbija kao država "mora učiniti više da obezbedi nezavistan status institucija" kao što je Ustavni sud Srbije (US S).

US S je "doneo odluku kojom je praktično neke odredbe Ustava, koje su bile prepisane u Statutu proglasio protivustavnim", rekao je Pajtić povodom odluke US S da pokrajinski Statut mora da bude usaglašen sa Ustavom.

Pajtić je rekao da će sigurno postojati dovoljna većina u pokrajinskoj skupštini da novi Statut bude donet, ali je dodao da 2ostaje gorak ukus u ustima2 da se moralo glasati o aktu koji je upodobljen sa odlukom US S a kojom su 2određeni segmenti važni za razvoj pokrajine jednostavno izbrisani2.

Pajtić je dodao da, prema toj odluci, pokrajina ne može dodatno da obezbeđuje pomoć trudnicama i porodiljama, kao i da su joj uskraćene i neke mere u oblasti poljoprivrede.

Pajtić, koji je i zamenik predsednika Demokratske stranke, rekao je da je DS nezadovoljna odlukom US S u vezi sa Statutom Vojvodine, ali je izrazio nadu da će Srbija "kad tad postati pravna država i da će taj sud zaista obavljati svoju ulogu onako kako toj instituciji priliči u razvijenoj evropskoj državi".

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ssss

Autonomija zbog čega? Na žalost izmišlja se nova nacija vojvodjani. FK Vojvodina? Sve se radilo na zaokruživanju i stvaranju nove republike ili kasnije države. Zastava Vojvodine ?? Zašto? Himna Vojvodine? Trazili su neki nekad i vojsku i policiju Vojvodine, pa dal je neko tu lud? Čemu to vodi? Pitanje je dal je to zbog sebičnih interesa i vlasti ili zbog teorije zavere razbijanja Srbije!? Sreća te su u Vojvodini većina srbi inače ko zna šta bi bilo? Pajtiću, Čanku zapitajte se šta radite. Da li ste svesni svoje nesvesti? Nadam se da će na novim pokrajinskim izborima pobediti SNS i da će konačno jednom za svagda postaviti stvari na svoje mesto.

special image