• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sutra rasprava o pravosudnim zakonima

Izvor Tanjug

U Skupštini Srbije završena je rasprava na predloženi zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

Rad parlamenta biće nastavljen sutra u 10 sati raspravom u pojedinostima o predlozima zakona o izvršenju krivičnih sankcija i o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera, kao i o izmenama Zakonika o krivičnom postupku.

Na predloženi zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina podnet je veći broj amandmana, od kojih je Vlada Srbije, kao predlagač, prihvatila samo jedan čiji je podnosilac šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić.

Tim amandmanom precizira se termin održavanja izbora za članove saveta nacionalnih manjina, i oni će biti održani u oktobru ove godine.

Najveći broj amandmana podneli su narodni poslanici iz redova stranaka nacionalnih manjina, ali vlada je procenila da nema osnova za njihovo usvajanje.

Izmene zakona se usvajaju po hitnom postupku da bi se omogućili izbori nacionalnih saveta nacionalnih manjina.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički, koja je u parlamentu učestvovala u raspravi u pojedinostima, rekla je da vlada nastoji da se nađe rešenje kojim bi se osiguralo da se u praksi ne dogodi samnjenje prava koja pripadaju nacionalnim manjinama.

Ona je, odgovarajući na primebe poslanika iz grupe SDA Sandžaka PDD, rekla da nije sporno da faktičko stanje na terenu nije identično onome što je u popisima stanovništva i da će se zato nastaviti traganje za rešenjima problema koji nastaju u ostvarivanju prava nacionalne manjine.

Zamenik predsednika te poslaničke grupe Riza Halimi naglasio je da bi smanjenje broja članova Nacionalnog saveta Albanaca sa 29 na 15 bilo zadiranje u postignuti nivo prava nacionalnih manjina.

To, prema njegovoj oceni, ne odgovara faktičkom stanju, jer je , kako je naglasio, veliki broj Albanaca bojkotovao popis stanovništva 2011. godine.

Poslanik tog kluba Šaip Kamberi ukazao je da na teritoriji Bujanovca, Preševa i Medveđe živi po popisu iz 2002. godine 61.647 Albanaca, a da se u periodu od deset godina iselilo 55.000.

"Nije u redu da država koja pretenduje da bude deo EU mora da broji svoje manjine, kako bi onda davala prava", rekao je Kamberi.

Ona je u načelnoj raspravi rekla da je glavna promena u tome da za sprovođenje izbora za nacionalne savete više nije odgovorno Ministarstvo, već Republička izborna komisija, koja je za to stručnija i pozvanija.

Uvodi se mogućnost vanrednih izbora za Nacionalne savete kada se dese određene stvari koje učine da postojeći savet ne radi kako treba, a kada Nacionalni savet ne radi kako treba ili se ne konstituiše, bolje se precizira mogućnost da se on raspusti, briše iz registra ili kada se održavaju vanredni izbori, objasnila je Udovički.

Nacionalni saveti nacionalnih manjina su ustavne kategorije kroz koju se ostvaruje kulturna autonomija nacionalnih manjina i tim zakonom se uređuje mogućnost veoma široke definicije nacionalnih manjina, inicijativa i mogućnosti da učestvuju u određivanju i ostvarivanju svojih prava, podsetila je ministarka.

Većina za izmenu zakona o saobraćaju

Poslanici Skupštine Srbije završili su za manje od jednog sata načelnu raspravu o izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, uključujući produženje roka za zamenu vozačkih dozvola.

Podršku tim izmenama najavile su skoro sve poslaničke grupe, sem DNS i NS koje su glasanje uslovile prihvatanjem amandamana

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović zahvalio se na efikasnom radu.

"Zahvaljujem i onima koji su danonoćno radili na raščcišćavanji posledica poplava bez hrane i vode kako bi se kataklizma što efikasnije savladala, kao i pripadnicima MUP. Ja sam odnedavno ministar, ali moram da se zahvalim svima", reko je Stefanović po završetku rasprave.

Većina poslaničkih grupa, sem NDS i NS, najavila je podršku izmenama tog zakona, uz napomenu da će njihova rasprava biti kratka, jer je ministar potrebniji na poplavljenim područjina nego u parlamentu.

Šef poslaničkog kluba NDS Marko Djurišić rekao je da je teško govoriti o zakonu u situaciji kada su katastrofalne poplave u Srbiji, dodajući da će stav o predloženim izmenama izneti kada se poslanici izjasne o amandnamima.

"Činjenica da 1,2 miliona nije zamenilo vozačke otvara pitanje efikasnosti rada MUP u proteklih pet godina, kao i to zašto je trebalo više od dve godine od usvajanja zakona da se dozvole počnu izdavati na novim obrascima", rekao je Đurišić.

Posalnik Nove stranke Vladimir Pavićević rekao je da vozačka dozovla treba da važi onolik dugo koliko je predviđeno.

"Ako je predviđeno da traje 10 godina, onda treba da traje 10, a ne pet godina, država je izdala taj dokument, naplatila izdavanje i odredila rok važenja i ne vidim bilo kakav razlog da ga stavlja van snage. Vlada koristi argument da građnai mogu biti usrkaćeni za mnoga prava ako koriste staru vozački, a ta vozačka dozvola vazi u svim zemljama EU", rekao je Pavićević.

On je dodoa da bi bilo najbolje da se prihvati amanamdna da vozačke dozovle koje je uložila posalnička grupa NDS da dozvole mogu da traju 10 godina i da se ne uskrćuje građanima mogućnost da sami odluče da li će ih ranije zameniti.

Predsednik NS Zoran Živković rekao je da zamena vozačkih dozovla nije ni u jednom delu pregovora sa EU i "time se dodatno vrši maltretiranje građana".

Poslanici su takođe razmotrili i niz kadorvskih rešenja iz oblasti pravosuđa i drugim odlukama.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

dragan

dobro oćemi neko reći jesuli produžili rok za stare dozvole!

zeljko

ovo je bezobrazluk ,neznam da li ste se nasli u mojoj situaciji ,meni je ukradena torbica sa dokumentima ,sada ista institucija za odjavu svih dokumnata trazi po dokumntu onoliko koliko kosta dokument da se podigne ,evo ako izgubite licnu kartu morate da je odjavite znaci morate platiti 1500 dinara a takodje ako hocete novu takodje morate platiti 1500 dinara ,izgleda da je nabljlje prekrsiti ovo pravilo na sledeci nacin otici u opstinu dici izvod iz maticni knjiga i prijaviti se ponovo onda ce te platiti samo 1500 dinara,znaci za pace plastike koja kosta 1 evro i stampanje 1 evro ubacivanje podataka nekosta nista takodje obrada kroz sistem nista ona vas deru 1500 dinara ,ovo je bezobrazluk treba pokrenuti peticiju ako izgubis ili ukradu da ti izdaju drugu koju smo platili vec naravno nebezimo od placanja samo treba da naplate izdavanje nove koja bi realno troskovi iznosili 300 dinara .a to sve mozete zamisliti ako vam ukradu pasos za njega treba izdvojiti 7000 dinara sto je mnogo mnogo je!

special image