Predlozi zakonskih rešenja su u skupštinsku proceduru ušli bez javne rasprave i bez konsultacija stručne javnosti, kažu u protestnom pismu koje je uputilo Društvo sudija Srbije, Organizacija za borbu protiv trgovine ljudina "Astra" i Autonomni ženski centar.

Autori pisma zahtevaju da se predložene izmene i dopune pravosudnih zakona povuku iz skupštinske procedure i da se građani i stručna javnost upoznaju sa predloženim rešenjima.

Reč je o zakonima koji predstavljaju temelje pravosudnog sistema Srbije, navodi se u pismu i izražava zabrinutost da neke od predloženih mera mogu dovesti do pravne nesigurnosti i nejednakosti građana pred zakonom.

Podseća se da javna rasprava nije uopšte bila otvorena o predlozima o izmenama i dopunama sledećih zakona: Zakonika o krivičnom postupku, Zakona o parničnom postupku, Zakona o izvršenju i obezbeđenju, a da je krajem prošle godine javna rasprava otvorena samo o radnim verzijama, a ne i nacrtima Zakona o pravobranilaštvu, Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, Zakona o posredovanju u rešravanju sporova i Zakona o vanparničnom postupku.

Potpisnici pisma istakli su da je netransparentnost procesa usvajanja izmena ovih zakona u suprotnosti sa standardima za koje se, deklarativno, zalažu predstavnici državnih organa Republike Srbije.

U pismu se, takođe, ukazuje na to da su u procesu izrade predloga izmena i dopuna nekih od zakona učestvovale radne grupe formirane na nivou različitih ministarstava, ali da predložene odredbe ne odražavaju zaključke i rad ovih tela.

Tri organizacije civilnog društva, autori ovog pisma, ocenile su i da usvajanje seta ovih izmena može ozbiljno da ugrozi ionako nedovoljno uređen sistem besplatne pravne pomoći kao i dostupnost pravde i sudske zaštite za najosetljivije grupe stanovnika.

Podržava ideja o centralizovanju sredstava koja se prikupljaju kroz institut tužilačkog oportuniteta, ali i ukazuje da način na koji je razrađena primena ovog načela otvara prostor za koruptivno ponašanje i nedozvoljena trošenja na ovaj način prikupljenih sredstava.

Pored samih potpisnica i autora otvoreno pismo podržao je i veliki broj organizacija civilnog društva.