• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Devenport:Srbiji istorijska šansa za modernizaciju

Izvor MONDO/Agencije

Šef delegacije EU u Beogradu ocenio je da Srbija ima istorijski jedinstvenu priliku da se transformiše u moderno i bogato društvo ulaskom u EU, a Brisel je spreman da pomogne u njenom dalekosežnom programu reformi.

"Evropa je već na strani Srbije. Iskreno se nadam da ćemo svi moći da mobilišemo i iskoristimo napore na rekonstruciji kako bi ojačali i ubrzali razvoj srpske privrede", rekao je Devenport u intervjuu magazinu "Kord" (CorD), u izdanju za 30. maj.

On je ponovio da, u vezi sa paketom pomoći za saniranje posledica poplava, Srbija već ima tretman zemlje članice kada je u pitanju korišćenje Evropskog fonda solidarnosti.

Govoreći o procesu pristupanja naše zemlje 28-članom bloku, on je ocenio da sprovođenje "pametnih reformi može da promeni zemlju za nekih desetak godina".

"Srbija ima istorijski jedinstvenu priliku da se transformiše u moderno, bogato i dinamično društvo prilikom ulaska u EU", ocenio je Devenport.

On je naveo da je potrebno političko vođstvo, nacionalno jedinstvo i donošenje "ponekad vrlo teških odluka", ali da veruje da Srbija može to da uradi uz podršku koju dobija od EU, uključujući finansiranje projekata, tehničke savete, promene u zakonodavstvu...

Govoreći o Briselskom sporazumu, Devenport je ocenio da je reč o prekretnici "koja je podigla odnos između Beograda i Prištine na potpuno novi nivo".

"Sveobuhvatna normalizacija odnosa je ogroman izazov koji će se nastaviti u narednim godinama.

Mnoga pitanja i dalje moraju da se reše, ali obe strane su te koje odlučuju gde i koliko brzo će da napreduju", naglasio je ambasador EU.

Devenport je, govoreći o pregovoračkom procesu Srbije i EU, podsetio da je izveštaj o važnim poglavljima 23 i 24 (vladavina prava, osnovna prava, pravda i bezbednost) upućen Savetu EU sredinom maja, da su 18 poglavlja "u fazi pregledanja ili je taj proces završen".

"Sledeći korak sa srpske strane će biti priprema sveobuhvatnih akcionih planova. To je glavni prioritet za Vladu Srbije", objasnio je on.

U vezi sa situacijom sa medijima, Devenport je ocenio da  nedostatak transparentnosti u pogledu vlasništva i finansiranja medija otvara vrata delovanju nepovoljnog uticaja na urednike i novinare, a da "posebno zabrinjava spremnost nekih medija da prenose informacije koje su procurele iz sudskih istraga."

On je napomenuo, u vezi sa stanjem ljudskih i manjinskih prava, da su ova pitanja povezana sa poglavljima 23 i 24, naglasivši da je poštovanje prava LGBT zajednice, ustvari, odbrana osnovih ljudskih prava.

"Ovo nisu neka dodatna, posebna prava. Pravo na slobodu izražavanja i okupljanja je pravo zagarantovano Ustavom Srbije koje svaki građanin zemlje ima pravo da koristi", zaključio je Devenport.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image