Porodica Simić živi u Radljevu, nedaleko od veštačkog jezera reke Kladnice, koje je usled velikih kiša počelo da preliva, pa su radnici kolubarskih rudnika došli i bagerima ga probili da ne bi voda potopila sve.
Voda iz jezera, zajedno sa rekom Kolubarom koja je probila nasip na drugom kraju, slila se u kopove. Potopila je velike mašine, gigantske rovokopače, koji još izviruju iz muljave, ali sada mirne vode, istina manje nego ranije, jer se voda iz novonastalog jezera danima ispumpava moćnim pumpama.
Koliko će još trajati to ispumpavanje vode, niko ne može sa sigurnošću da kaže jer je samo na kopu Tamnava - Zapadno polje, prema procenama stručnjaka, bilo 132 miliona kubnih metara vode. Kada se konačno ukloni voda, koju zemlja ne upije, ostaje čišćenje kopa od mulja.
Kuća - lepa, stara seoska, sa dvorištem punim procvalih ruža, nalazi se na uzvišenju, tik iznad "kanjona" koji je voda iz jezera stvorila i pred sobom odnela put za Lajkovac.
"Nas nije poplavilo, voda je došla do šupe, ali dedinu kuću na obali jezera voda je prekrila do krova", pričaju Simići i kažu da iako su na uzvišenju, u jednom trenutku su pomislili da bi i oni trebalo da se evakuišu.
"Kada sam videla kako nosi put, kako nosi bandere, pomislila sam da bi trebalo makar unuče od 2,5 godine da sklonimo iz kuće ", priča domaćica, ali dodaje da je muška čeljad, suprug i dva sina, odlučila da se ipak ostane kod kuće. Kaže da taj huk vode i pucanje dok ona nosi sve pred sobom do kraja života neće zaboraviti.
Pričaju i da se veliki broj meštana skupio da gleda moć reke, da snima i pamti za sva vremena.
"Prvo je počela da preliva iz jezera i da polako sebi traži put ka kopu. Kada su ovi iz Kolubare videli da je jezero dobro izgrađeno i da "drži", rešili su da nasip probiju bagerima – bolje oni da vodi nađu put, nego sama da ga traži preko kuća", pričaju Simići i dodaju da je borba sa bujicama ovde trajala od četvrtka do nedelje.
Sada su niže od kuće postavljene pumpe koje ispumpavaju vodu nazad u jezero, baš kao i na glavnom kopu, ovom njegovom istočnom delu, najbližem selu.
Kao i drugi seljani Radljeva, dva Simića rade u Kolubari. Idu redovno na posao, ali kažu da niko ne zna precizno kada će se ovaj gigant vratiti u normalu. A upravo iz kolubarskog lignita proizvodi se 54 odsto struje u zemlji i oko 70 odsto ukupnih količina uglja.
A sa vidikovca strašan prizor – ogromne mašine "do vrata" u vodi. Ti bageri vrede 70 miliona evra, a nisu bili osigurani, bar tako tvrdi premijer Aleksandar Vučić koji je za taj propust okrivio prethodnu vlast rečima da je njihov direktor 1. marta 2012. iz polise osiguranja izbacio nadoknadu štete od poplava.
I dok novo "Kolubarsko jezero" svedoči o moći prirode, a stručne službe procenjuju štetu, Simići se nadaju da će širenje kopa sada biti odloženo. To znači da neće morati još neko vreme da napuste svoj lepi dom. A kada dođe vreme za selidbu kuda će, pitamo.
"Kako deca odluče. Oni su najbitniji, život je pred njima, a ne pred nama", kaže glava porodice Simić.
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
"U seriji Sablja je izgovorena velika neistina": Vuk Drašković bez dlake na jeziku, pomenuo i pobunu Crvenih beretki
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"