To prijateljstvo prolazilio je kroz razna iskušenja, a ne sme se dozvoliti da se jaz između dve zemlje ponovo otvori u pokušaju različitih tumačenja istorisjkih činjenica iz zajedničke prošlosti.

Nikolić je na prijemu francuskog ambasadora povodom 100. godišnjice početka Prvog svetskog rata zahvalio Francuskoj na pomoći Srbiji tokom poplava i posebno predsedniku Fransoa Olandu na ličnom angažovanju da organizuje donatorsku konferenciju za obnovu Srbije.

Ambasador Francuske Fransoa Gzavije Denio najavio je da će ta konferencija, čije su pripreme u toku u saradnji sa EU, biti održana u julu.

"Prijateljstvo Francuza i Srba izvojevano je u junaštvu, zajedničkim ranama i pogibiji"rekao je Nikolić.

"Svako prijateljstvo, pa i ovo naše, prolazi kroz iskušenja koji donosi protok vremena, slabost urezanog pamćenja ili okolnosti. Srbija ne zaboravlja prijateljstvo, samo tuguje kada ga drugi odgurnu u stranu", rekao je Nikolić.

Ocenivši da su dve zemlje prespojile provaliju s kraja prošlog veka, on je upozorio da se ne sme dozvoliti da taj jaz ponovo bude otvoren u pokušaju drugačijeg čitanja istorisjkih činjenica iz Prvog setskog rata.

Donatorska konferencija koju Oland organizuje je, prema njegovim rečima, prirodan napor prijatelja na kojem će Srbija uvek biti zahvalna.

Denio je ocenio da ta konferencija odlično ilustruje činjenicu da francusko-srpsko prijateljstvo ima korene u istoriji, ali i da se projektuje u zajedničkoj budućnosti sve tešnjeg savezništva u okviru evropske porodice.

VLAST DA ŠTITI SLOBODU MIŠLJENJA

Denio je izjavio i da je sloboda medija fundamentalno pravo svakog demokratskog društva i da vlasti treba da štite tu slobodu od svih onih koji bi želeli da je ugroze.

"Stav Francuske je identičan onom koji je potpuno jasno izneo, u više navrata, predstavnik EU Devenport - da je sloboda medija fundamentalno pravo, koje je u korenu svakog demokratskog društva i, samim tim, svake države koja teži članstvu u EU", rekao je Denio novinarima.

To je, kako je podsetio, navedeno u članu 11 Povelje o osnovnim pravima EU, koja je posvećena slobodi mišljenja i izražavanja mišljenja.

"To podrazumeva ne samo da se vlasti ne mešaju u izražavanje mišljenja, već i da štite slobodu mišljenju od svih onih koji bi želeli da je ugroze", rekao je Denio na prijemu.

Prijemu je prisustvovao veliki broj zvanica, među kojima ambasadori Rusije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Švedske i drugih zemalja.