On je naglasio da to izaziva lošu atmosferu u dijalogu Beograd-Priština.

Direktor Kancelarije vlade Srbije za Kosovo i Metohiju posle razgovora sa zvaničnicima bliskim visokoj predstavnici EU Ketrin Ešton o nastavku dijaloga s Prištinom, rekao je da vlasti u Beogradu "oštro osuđuju poteze koje na terenu čine delovi privremenih institucija samouprave u Prištini", a to su "upadi u imovinu na kojoj žive Srbi i raseljena lica u opštini Štrpce".

Đurić je naglasio da će "Vlada Srbije istrajati u borbi za zaštitu prava i interesa našeg naroda na Kosovu i Metohiji i to smo smo vrlo jasno rekli i svim našim sagovornicima ovde".

On je naveo i da je za to nužno jedinstvo svih snaga i celog društva u Srbiji.

"Kosovska takozvana agencija za privatizaciju je izvršila nekoliko upada koji su duboko uznemirili stanovništvo i mi očekujemo i od predstavnika međunarodne zajednice da ne dozvoli ovim delovima prelaznih institucija samouprave da dovode ceo proces u nepovoljnu atmosferu", rekao je Đurić.

"Mi smo u situaciji kada treba da razgovaramo o povećanju opštih političkih prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i slanje ovakve poruke u trenutku kad su izbori završeni nije dobro za opštu atmosferu", naveo je Đurić.

KOSOVSKA AGENCIJA UPALA U HOTEL JUNIOR

Službenici takozvane Kosovske agencije za privatizaciju (KAP) danas su upali u hotel “Junior” u opštini Štrpce, postavili svoje obezbeđenje i preuzeli upravu nad tim hotelom, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

U saopštenju Kancelarije se navodi da je, prema njenim saznanjima, Kosovska agencija za privatizaciju u prethodnom periodu donela odluku o likvidaciji hotela “Junior” i da se pomenute radnje preduzimaju u cilju kasnije prodaje hotela.

Taj hotel se od 2001. godine koristi kao kolektivni centar za srpske porodice koje su proterane 1999. godine, a vlasnik hotela je Republički fond za penziono i invalidsko osiguranje.

Ugovorom od 2001. godine briga o smeštaju i ishrani lica koja se nalaze u hotelu prešla je na Komesarijat za izbeglice i migracije.

U njemu se trenutno nalazi 85 raseljenih lica ranije proteranih iz Uroševca i Prizrena, kojima je ovo jedini smeštaj i kojima preti humanitarna katastrofa, navodi se u saospstenju.

Kancelarija za KiM se po tom pitanju 13. maja obraćala međunarodnim misijama na KiM, UNMIK-u, EULEKS-u, OEBSU, Kancelariji Evropske Unije u Prištini i ambasadama SAD, Velike Britanije, Nemačke, Francuske i Italije, sa molbom da se preduzmu mere na sprečavanju aktivnosti Kosovske agencije za privatizaciju.

Takođe su se Komeserijat za izbeglice i uprava hotela po ovom pitanju obraćali UNHCR-u imajući u vidu da je navedena agencija nadležna za sudbinu interno raseljenih lica.

Nezvanično su, kako se navodi, dobijena i saznanja da je KAP na intervenciju UNHCR-a spreman da odloži preuzimanje hotela za dva meseca, ali to se očigledno nije dogodilo.

Takođe, u jutarnim časovima službenici KAP-a preuzeli su kontrolu nad zgradom zemljoradničke zadruge Štrpce, nad kojom su ranije proglasili likvidaciju. U toj zgradi nalaze se službene prostorije SO Štrpce čiji su službenici na ovaj način izgubili prostorije za rad.