• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta nam donosi Jadransko-jonska strategija EU?

Izvor Beta

Evropska komisija je danas predstavila Strategiju EU za jadransko-jonski region koja predviđa saradnju članica EU i zemalja Zapadnog Balkana u razvoju pomorstva, infrasturkture, zaštite životne sredine i turizma.

Strategija treba da doprinese boljem korišćenju resursa i povezivanju u regionu, a kako se ističe u saopštenju Evropske komisije, doprineće i evropskim integracijama Zapadnog Balkana kroz saradnju zemalja članica i kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU.

"U regionu koji je bio svedok najozbiljnijih sukoba u novije vreme u Evropi, Jadaransko-jonska strategija, uz saradnju zemalja EU i suseda koji nisu u Uniji, može igrati važnu ulogu u integraciji Zapadnog Balkana u EU", rekao je evropski komesar za regionalnu politiku Johanes Han.

Strategija predviđa saradnju Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, i članica EU - Hrvatske, Grčke, Italije i Slovenije.

Kako se dodaje u saopštenju, to je prva makro-regionalna strategija EU sa učešćem takvo velikog broja zemalja koje nisu članice EU.

Strategija je sa Akcionim planom danas dostavljena Savetu EU a lideri EU bi trebalo da je usvoje tokom predsedavanja Italije u drugoj polovini ove godine.

Dokument se odnosi na "plavi rast", odnosno razvoj ekonomije zasnovane na morskim resursima, transport kopno-more, energetsku povezanost, zaštitu životne sredine i razvoj turizma, kao sektore ključne za otvaranje radnih mesta i podsticanje ekonomskog rasta u regionu.

Po jedna članica EU i jedna zemlja koordinisaće rad na jednom od četiri elementa Akcionog plana Strategije.

Srbija i Italija su zadužene za pitanja saobraćajnih i energetskih mreža regiona, Grčka i Crna Gora za "plavi rast", dok će Slovenija i BiH koordinisati rad na zašitti životne sredine, a Hrvatska i Albanija na razvoju održivog turizma.

Komesarka za pomorska pitanja i ribolov Marija Damanaki je istakla da se zemlje regiona ne suočavaju u pomorstvu sa izolovanim izazovima i istakla da je jedino logično da ih zajedno i usaglašeno rešavaju.

Kao izazove je navela preveliku ulov riba, zagađanje, zagušenja u pomorskom saobraćaju i sezonski turizam.

"Pošto postoji potencijal za rast u mnogim od ovih oblasti, akcioni plan za Jadransko-jonski region može da pomogne regionu da izađe iz krize i krene u oporavak ekonomije", rekla je ona.

Han je rekao da će Jadransko-jonska strategija biti treća makro-regionalna strategija EU nakon Strategije za baltički region i Dunavske strategije.

Istakao je da iskustva u primeni te dve strategije pokazuju da se treba "usredsrediti na nekoliko prioriteta sa snažnim političkim vođstvom" da bi bilo rezultata.

Jedan aspekt Jadransko-jonske strategije biće i izgradnja kapaciteta, istraživanja, inovacije i mala i srednja preduzeća, kao i prilagođavanje klimatskim promenama i smanjenje njihovog uticaja i upravljanje rizicima od katastrofa.

Evropski savet je u decembru 2012. zatražio od Evropske komisije da pripremi strategiju za jadransko-jonski region pre kraja 2014. godine.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image