• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić: Novi, iskren odnos Srbije prema svetu

Izvor MONDO/Agencije

Premijer Srbije je u jednodnevnoj poseti Nemačkoj. On je poručio da Srbija želi da bude iskren i otvoren partner međunarodnoj zajednici, pre svega, čineći sve što obeća. Zadovoljan sastankom sa investitorima.

Srbija namerava da obavi svoje zadatke na putu ka EU, a potom ostaje da Unija njen učinak i oceni, rekao je Vučić u Berlinu.

 Na konferenciji za novinare u okviru panel diskusije "Novi početak prema Briselu - Srbija na putu ka Evropskoj uniji", on je rekao da se novi početak odnosi na iskren odnos a s obzirom na saznanje da je Nemačka, kako je naveo, sita srpske politike koja se razlikuje zavisno od toga da li je za domaću ili međunarodnu upotrebu.

"Novi početak je zato što znam da su mnoge zemlje site naše priče u kojoj jedno govorimo i drugo radimo. Novi početak je da ono što govorimo i uradimo, mislimo. To je novi početak u odnosima Srbije i svih ostalih u svetu", objasnio je Vučić moto skupa čiji su organizatori Foruma Srbija Nemačka i nemački Savet za spoljnu politiku.

To drugim rečima znači, dodao je, da ako kaže da će pitati za cenu gasa u Moskvi to će i učiniti, jer je takav pošten i odgovoran pristup, bez skrivenih poruka i loših namera veoma važan za Srbiju.

"Ukoliko Srbija bude uradila ono što je pred njom, svoj domaći zadatak, jer ne tražimo ništa od drugih, već samo da ispunimo što je pred nama, onda od Nemačke i drugih partnera u EU tražimo da krajem 2018, 2019. ili 2020. procene da li je Srbija obavila svoj posao", poručio je premijer.

POLITIKA POŠTOVANJA BIH

Premijer Aleksandar Vučić ponovio je da Srbija vodi politiku poštovanja Bosne i Hercegovine, ali da on na obeležavanju sto godina Prvog svetskog rata u Sarajevu nije bio jer bi boravkom na toj svečanosti ponizio svoj narod. "Nisam ni bio pozvan da dođem u Sarajevo. Da sam bio pozvan moguće je da ne bih otišao zbog table na kojoj se govori o srpskoj agresiji, te ne bih mogao da stojim tamo i ponižavam svoj narod", rekao je Vučić odgovarajući na pitanja na konferenciji za štampu. Inače, umesto u Sarajevu premijer je juče boravio u Andrićgradu, gde je, kako je naveo, govorio o Vidovdanu, miru, kao i dobrim odnosima sa Austrijom i Nemačkom, "o tome kako smo ponosni na svoju istoriju, i da je budućnost Srbije u EU". U tom smislu, dodao je, uveren je da niko ne može da nađe ijednu reč da mu zameri, podsetivši da je prva njegova poseta na mestu premijera bila upravo Sarajevu, da Srbija vodi politiku poštovanja Bosne i Hercegovine, te da za razliku od prethodnika ni posle 70 dana još nije posetio Republiku Srpsku.

Srbija, kako je naveo, želi da na jesen otvori nova poglavlja u pregovorima sa EU - zahvaljujući Nemačkoj da otvori poglavlje 32 o finansijskoj kontroli, zatim da početkom iduće godine otvori i poglavlja 23 i 24, dok je u međuvremenu, dodao je, sa 18 skrininga već završen veliki tehnički posao za 35 poglavlja.

Ponovio je i da će otvaranje poglavlja 23 i 24 uticati na veću efikasnost pravosuđa i podsetio na nultu toleranciju vlade u Beogradu prema korupciji, zbog čega je, iako veoma samokritičan po tom pitanju, uveren u napredak, pre svega kroz akcioni plan za borbu protiv korupcije, a uz pomoć nekoliko važnih zakona koje je država usvojila u toj oblasti.

S tim u vezi je podsetio da Srbija očekuje mišljenje iz Brisela o zakonu o uzbunjivačima, za koji kaže da je jedan od najboljih u regionu.

Da je Srbija dobro mesto za investiranje Vučić je ilustrovao podatkom o prošlogodišnjoj razmeni Srbije i Nemačke od tri milijarde evra, što je za 14 odsto više nego 2012, ukazujući pri tome da su povećani i izvoz i uvoz, a da je najviše povećan izvoz proizvoda iz Srbije koje prave nemačke kompanije u Srbiji.

"To pokazuje da je Srbija dobro mesto za investiranje nemačkih kompanija i da mogu da prave jednako kvalitetne proizvode kao i svuda u svetu", ocenio je on.

Navodeći da je u prvom tromesečju izvoz porastao za 21 odsto, te da iznosi 343 miliona,dok je istovremeno uvoz veći za 13,3 odsto i iznosi 443,9 miliona evra, Vučić je konstatovao da je Nemačka investirala 1,35 milijardi evra, a zajedno sa firmama-ćerkama iz Austrije to je gotovo 1,7 milijardi evra.

Srbija je, prema njegovim rečima, pokušala da obezbedi najbolje moguće uslove za investitore, ali ima još mnogo toga što treba popraviti kako bi nemačkim kompanijama bili obezbeđeni najbolji uslovi za ulaganje - kako bi se osećale kao kod kuće.

Podsetivši da je poslednji pokušaj donošenja modernog zakona o radu propao 2002. godine, premijer je najavbio da će nova verzija u skupšstini biti ove nedelje, te ocenio da će to biti jedan od najmodernijih zakona.

"Gotovo nikome nije palo na pamet da liberalizuje tržište rada u poslednje 12 godine, a mi smo doneli odluku da idemo u fleksibilnije tržište, da možemo da budemo prijemčiviji za sve investitore", objasnio je on.

Najavljujući usvajanje zakona o privatizaciji i stečaju, kao i o planiranju i izgradnji, Vučić je rekao da će i oni biti usklađeni sa evropskim zakonima te da će zajedno činiti bolji podsticajni paket za investitore, s kojima se složio da su veliki problem postupci koji predugo traju.

Konačno, ocenivši srpsko-nemačke odnose kao nikad bolje, premijer je izrazio spremnost da "uvek prihvatimo različite vrste zamerki od većeg partnera i da saslušamo, ispravimo što je kod nas pogrešno", ali da istovremeno posebno cenimo što je Nemačka spremna uvek da sasluša Srbiju i vidi šta joj je među političkim i ekonomskim interesima prioritet.

"Srbija će u političkom smislu biti nosilac regionalne stabilnosti i uveren sam da nećemo izneveriti nemačke partnere", poručio je Vučić, primetivši da je njegova nedavna poseta Berlinu u Srbiji dobro ocenjena, a on lično da je izuzetno zadovoljan razgovorom s kancelarkom Angelom Merkel.

Na panel diskusiji, o sveobuhvatnim strukturnim reformama u Srbiji, govore i potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički i ministar privrede Dušan Vujović.

Na skupu, pored predstavnika srpske vlade govorio je i Bodo Hombah, nekadašnji šef ureda kancelara i Uve Berghajm, član Upravnog odbora nemačke kompanije Falke.

VELIKI INTERES INVESTITORA

Premijer i  članovi srpske delegacije - ministri Udovički i Vujović, kao i predsednik Privredne komore SrbijeŽeljko Sertić- razgovarali su i sa nemačkim investitorima, na sastanku koji zajednički organizuju Dojče bank i Forum Srbija Nemačka.

"U razgovorima sa svima video sam da planiraju da prošire biznis u Srbiji oni koji već rade u našoj zemlji, a oni koji ne rade mislim da postoji veliki interes da dođu u Srbiju", istakao je Vučić u izjavi novinarima.

 Vučić je kazao da se u narednom periodu, uz pomoć Foruma Srbija-Nemačka, planira organizovanje posete svih 16 nemačkih pokrajina, kako bi se potencijalnim investitorima prikazalo da Srbija ima bolje podsticajne pakete od zemalja u okruženju.

On je, u izjavi novinarima, rekao da je danas bilo najvažnije da se nemačkim partnerima, potencijalnim investitorima predstavi program reformi.

Sertić: Nikad veći potencijal

Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić oceni da Srbija ima više nego ikada potencijale za razvoj i da je pokazala da je dostojna da bude u relativno kratkom roku članica EU, barem po standardima koje treba da usvoji i po nameri političkih lidera da ih implementiraju u kompletno zakonodavstvo zemlje. On kaže da je u prošloj godini zabeleženo značajno povećanje ekonomske razmene između Nemačke i Srbije, koja je prešla četiri milijarde dolara, što je posebno dostignuće u vreme krize. Odnosi su, prema njegovim rečima, znatno bolji nego pre nekoliko godina, a mogućnosti za proširenje saradnje su značajno veće pogotovo za potencijal nemačke privrede. Sertić je preneo da je na sastancima, koje je srpska delegacija danas imala u Berlinu, mogao čuti da su privrednici zadovoljni i da kažu da nikad do sada nisu čuli jednog srpskog premijera koji je toliko operativan i konkretan u svojim zahtevima da se reše stvari u veoma brzom i kratkom roku.S tim u vezi je podsetio da je premijer Aleksandar Vučić imao, ovog meseca, sastanak sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, na kojem je mogao čuti konkretne stvari, i da su privrednici sada konstatovali da je uradio sve što je tada bilo dogovoreno.

Nemačka, prema njegovim rečima, ne želi da gleda sa Srbijom iste slike i sluša iste priče kao sa nekim drugim članicama EU već želi da Srbija uđe spremna u Evropu, ali i za svoje investitore najbolje moguće uslove.

Ti najbolji mogući uslovi su, naglasio je Vučić, pre svega promena poslovnog ambijenta, tiču se zakona o radu, o privatizaciji, stečaju, planiranju i izgradnji.

Vučić je kazao da je dobijena velika podrška svih nemačkih investitora, i da je ona izražena i od strane ministra Štajnmajera i nemačkog eksperta za Balkan Boda Hombaha i drugih u Nemačkoj.

"Ovo je bio veoma uspešan i težak dan. To sam video i u razgovoru sa predsednikom Odbora Bundestaga za EU Gunterom Krihbaumom. Prvi put da smo na tako dobar prijem naišli, što govori o tome da sa pažnjom prate šta se u Srbiji dešava", naglasio je premijer.

Narod zna da neće biti lako niti da će videti dobre rezultate reformi ni u naredih pola ili godinu dana, dodao je Vučić.

"Ali za tri četiri godine Srbija će biti normalna, moderna i uspešna zemlja, ako budemo imali dovoljno snage da to izdržimo i dovoljno volje i vere da sebe menjamo", zaključio je Vučić.

Premijer Srbije sastao se danas u Berlinu sa šefom nemačke diplomatije Štajnmajerom, sa nemačkim privrednicima u "Dojče banci", kao i Krihbaumom, i sa bivšim kancelarom Gerhardom Šrederom.

 Vučić je sa predsedavajućim Odbora za EU nemačkog Bundestaga Ginterom Krihbaumom sa razgovarao o podršci Nemačke evropskim integracijama Srbije i ekonomskim reformama.

Vučić i Krihbaum su razgovarali i o dijalogu Beograda i Prištine i odnosima u regionu, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima

Posle svečanog osnivanja u Beogradu u aprilu, skup u Berlinu je ujedno i prvo predstavljanje Foruma Srbija Nemačka u Nemačkoj.

Cilj ovog skupa je da se nemačkoj stručnoj javnosti predstave namere i ciljevi nove srpske vlade u sprovođenju najavljenih reformi, naveli su organizatori.

Skupu osim počasnih članova Foruma, Ružice Đinđić i ambasadora Nemačke u Srbiji Hajnca Vilhelma, članova Saveta Foruma među kojima su Goran Svilanović i Sonja Liht, prisustvovali su i predstavnici nemačkih ministarstava i institucija, poslanici Bundestaga kao i brojni članovi nemačkog Saveta za spoljnu politiku.

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bre

Ja hocu novi i iskren odnos drzave Srbije prema SOPSTVENOM narodu, hocu da radimo kako treba a ne naopako, hocu da jacamo i napredujemo jer radimo kako treba a ne naopako. Hocu da zivim ja hocu da zivi moj narod bolje, dobro u mojoj drzavi i tada ce svima biti dobro i radnicima i neradnicima i tebi ce biti dobro Vucicu mada ti ni sad nije lose jer da ti je lose kao sto je srpskome narodu ti bi delao mnogo brze, direktnije, momentalno i ne bi prosipao lazi i trabunjao i gradio Beograd na vodi i bavio se kojekakvim glupostima i nebitnim stvarima, naopakim stvarima koje ti plasira zapad dok tvoj narod pati.

PV

Zato je poskupelo osiguranje za kola 45 %

kalimero

Ko o cemu, Srbija o postenju ! Svet je ovaj tiran tiraninu,a kamoli Srbiji maloj i nejakoj.

special image