• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija (ne)će silom protiv nezavisnog Kosova

Posle razmimoilaženja oko učlanjenja u NATO, u srpskoj vladi kreću i rasprave i oko (ne)nasilnog rešavanja problema Kosova. Državni sekretar za Kosovo Dušan Proroković tvrdi da je Srbija spremna da upotrebi silu da bi sprečila nezavisnost Kosova, dok ministar inostranih poslova Vuk Jeremić tvrdi suprotno. SAD zabrinute zbog oprečnih stavova iz Srbije. Kosovske i tamo prisutne međunarodne institucije ocenjuju Prorokovićevu izjavu kao neozbiljnu i neodgovornu.

Pozivajući se na izjave državnog sekretara za Kosovo Dušana Prorokovića dnevnik "Internešnel herald tribjun" (International Herald Tribune - IHT) piše da je Srbija spremna da primeni i silu kako bi sprečila da zapadne zemlje priznaju nezavisnost Kosova.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić je za "Fajnenšel tajms" izjavio da Srbija "neće pretiti vojnom akcijom" na Kosovu i Metohiji iako bi "proglašenje nezavisnosti otvorilo 'Pandorinu kutiju"

Medjuti, prema pisanju Herald Tribjuna, srpski državni sekretar za Kosovo Dušan Proroković predočio je niz mogućih "oštrih" mera za slučaj da Kosovo proglasi nezavisnost i zapad je prizna, a medju tim merama su i eventualno razmeštanje srpskih snaga u pokrajini, blokada kosovskih granica i trgovinski embargo.

Navodeći samo da je Proroković to rekao "u intervjuu u srpskoj prestonici", IHT je ocenio da su te mere "najoštrije koje je do sada predočila vlada Srbije i da dolaze u trenutku kada se čini da su pregovori dve strane, pod nadzorom Rusije, EU i SAD, dospeli u ćorsokak".

Proroković je, kako piše IHT, "upozorio da bi jednostrano zapadno priznanje Kosova Srbiji dalo pravo da svoje jedinice vrati u region i poništi osam godina star sporazum izmedju NATO i tadašnje jugoslovenske vlade kojim je regulisano povlačenje" vojske sa Kosova.

"U slučaju samoproglašenja (nezavisnosti) to više nije važeći dokument", rekao je Proroković govoreći o vojno-tehničkom sporazumu iz Kumanova, kojim su 1999. okončani vazdušni udari NATO na SRJ.

"Bez sporazuma iz Kumanova naša vojska može da se vrati bez pravnih ograničenja. Može da predje granicu i da se kreće po celom Kosovu bez pravnih prepreka", rekao je Proroković, a prenosi IHT.

Proroković je, kako navodi dnevnik, upozorio i da bi Srbija mogla da "blokira svaku vrstu trgovačkih aktivnosti i sve (trgovačke) rute".

Reagujući na pisanje stranih medija koji su preneli njegove reči Dušan Proroković je izjavio da Srbija prema kosovskom pitanju vodi politiku zasnovanu na medjunarodnom pravu i da stoga nema razloga da preti, niti da pokazuje nervozu.

"Nabrojao sam koji će sve pravni akti i sporazumi biti prekršeni u slučaju da Albanci samoproglase nezavisnost i kakve sve to probleme može doneti regionu u narednom periodu", precizirao je Proroković u izjavi nacionalnoj agenciji.

Proroković je, ne iznoseći detalje, istakao da će o eventualnoj reakciji Srbije u takvom slučaju odlučivati njena Vlada i Narodna skupština.

"Diplomatska i politička praksa poznaju izmedju 15 i 20 koraka koji se mogu preduzeti", rekao je Proroković.

Ministar Jeremić u izjavi za "Fajnenšel tajms" tvrdi da Srbija "neće doprinositi destabilizaciji te pokrajine bilo fizičkim, vojnim ili bezbednosnim sredstvima".

Ali, sve pravne, diplomatske i praktične mogućnosti će biti korišćene da, kako je precizirao, "pokažemo da ne prihvatamo proglašenje nezavisnosti i da je ono nevažeće".

Svako rešenje za Kosovo, podsetio je ministar Jeremić, mora biti prihvatljivo za obe strane pa je, tako, ocenio je on, prihvatljivo i menjanje granica ako se o tome postigne dogovor. U suprotnom, to bi bilo nasilno menjanje granica, upozorio je on.

Šef srpske diplomatije je odbacio bilo kakvu podelu Kosova i istakao da je ta pokrajina deo Srbije.
"Mi smo protiv podele Srbije, bilo gde, i u demokratskoj Srbiji mi politički, moralno i praktično se ne možemo odreći Kosova", precizirao je Jeremić.

Londonski list podseća da je ministar Jeremić dao intervju posle razgovora sa komesarom za proširenje Evropske unije Olijem Renom i u znaku očekivanja da će Srbija idućeg meseca potpisati Ugovor o stabilizaciji i pridruživanju što bi joj otvorilo put zvaničnog kandidata za članstvo u Uniji.

Ali, upozorio je ministar Jeremić, ako dodje do destabilizacije Balkana zbog Kosova onda on već sada "može da predvidi velike teškoće u sprovodjenju reformi u Srbiji" koje zahteva Evropska unija.

Priština: Prorokovićeva izjava neodgovorna i neozbiljna

UNMIK i Vlada Kosova ocenili su u četvrtak Prorokovićevu izjavu kao neozbiljnu i neodgovornu.

Direktor kancelarije za informisanje UNMIK-a Aleksandar Ivanko rekao je da su takve izjave neodgovorne, pošto su na Kosovu razmeštene medjunarodne bezbednosne snage.

Osim što je na isti način ocenio Prorokovićevu izjavu, savetnik i novi portparol premijera Kosova Avni Arifi je ocenio za Betu da ona "govori o mnogo čemu" i "da u Srbiji nije bilo demokratskih promena i da su promene mnogo manje u odnosu na one koje su neki očekivali".

On je dodao da je to ista retorika kao i u vreme režima koji je naneo toliko patnji i nasilja regionu.

"To istovremeno govori i o platformi i osnovi na kojoj Vlada Srbije želi da izgradi budućnost Balkana i regionalne bezbednosti. Znači, radi se o platformi nasilja i rata. To je platforma za koju ovaj deo Evrope smatra da je prevazidjena i zato imamo mnogo razloga da verujemo da su takve izjave neozbiljne i neostvarive", rekao je Arifi.

SAD zabrinute zbog oprečnih stavova iz Srbije

Američke vlasti izrazile su u četvrtak zabrinutost zbog "kontradiktornih signala" koje Srbija šalje u vezi sa eventualnim proglašenjem nezavisnosti Kosova, saopšteno je u Vašingtonu.

"Ako se nasilje vrati na Kosovo, to ne može biti od pomoći i to bi u svakom slučaju značilo korak unazad za region, za Srbiju i za stanovništvo Kosova", izjavio je portparol Stejt departmenta Tom Kejsi.

"Imajući u vidu da traju diplomatski pregovori, neumesno je i nepotrebno da bilo ko preti", dodao je on.

Portparol je najavio da će SAD o tom pitanju razgovarati sa srpskim zvaničnicima.

"Nisam siguran da smo do sada imali priliku da sa nekim porazgovaramo o tim konkretnim izjavama, ali smo u stalnim kontaktima i siguran sam da ćemo imati prilike da im izložimo naš stav", rekao je Kejsi.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je ranije da će Kosovo, ako proglasi nezavisnost, otvoriti "Pandorinu kutiju" i doprinet nesigurnosti u regionu.

On je medjutim, odbacio bilo kakve pretnje vojnom intervencijom od strane Beograda.

U intervjuu za londonski "Fajnenšel tajms", Jeremić je istakao da će Srbija iskoristiti "sva pravna i diplomatska sredstva, ali ne bezbednosno-odbrambena", kako bi pokazala da ne prihvata eventualno proglašenje nezavisnosti Kosova i da je taj čin ništavan.

Njujork tajms i Internešnel herald tribjun preneli su, medjutim, ocenu državnog sekretara u ministarstvu za Kosovo Dušana Prorokovića da bi jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova opravdalo rasporedjivanje srpskih snaga u pokrajini.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image