• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šutanovac: Izjave o NATO nisu stav Vlade

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da izjave pojedinih srpskih ministara o NATO alijansi ne predstavljaju stav Vlade Srbije, i ocenio da su one politički motivisane. Ministar prosvete Zoran Lončar ponovio je u izjavi Tanjugu stav o stvaranju "NATO države" na Kosovu.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da izjave pojedinih srpskih ministara o NATO alijansi ne predstavljaju stav Vlade Srbije, i ocenio da su one politički motivisane. Oni koji kažu da su za ulazak u Evropsku uniju, a protiv saradnje s NATO-om treba da znaju da u poslednje vreme nijedna država nije ušla u EU a da prethodno nije primljena u tu alijansu, rekao je Šutanovac na konferenciji za novinare povodom 100 dana rada Vlade.

Šutanovac se zauzeo za što viši stepen saradnju s NATO-om, ali je dodao da je odluka o eventualnom ulasku Srbije u severnoatlantski savez politička, a ne vojna.

Ministar je naglasio da su vojska i Ministarstvo odbrane uspostavili visok stepen "dobre vojno-vojne saradnje s NATO", kao i da "u kopnenoj zoni bezbednosti dobro saradjujemo sa snagama Kfora". Šutanovac je ocenio da je vrhunski interes naših gradjana koji žive na Kosovu i Metohiji da Vojska Srbije ima odličnu saradnju sa snagama Kfora.

Osvrnuvši se na različita tumacenja Prezentacionog dokumenta, koji je Srbija predstavila u sedištu NATO-a u Briselu, Šutanovac je naveo da u tom dokumentu piše "šta mi želimo u Partnerstvu za mir, a ne da li hoćemo ili nećemo u NATO". "Prvo mora da nas NATO pozove", rekao je Šutanovac, navodeći da snage Kfora, kao i NATO, sačinjavaju i mnoge države koji su naši osvedočeni prijatelji.

Šutanovac se založio i za potpisivanje Bezbednosnog sporazuma o razmeni informacija s NATO-om, i naveo da bi od toga velike koristi imala cela država. Podsetivši da je pre potpisivanja tog sporazuma nemoguće otvoriti Misiju Srbije u Briselu, što sledi posle podnošenja Prezentacionog dokumenta, on je objasnio da na sednici Vlade Srbije nije dato odobrenje za to, uz obrazloženje da nemamo Zakon o zaštiti tajnih podataka.

Šutanovac je objasnio da, zbog nedostatka tog zakona, niko od srpskih ministara nije tražio da ne saradjujemo s Interpolom, i izrazio očekivanje da će se uskoro stvoriti uslovi za potpisivanje Bezbednosnog sporazuma s NATO-om.

Ministar se založio i za nastavak saradnje i s Rusijom, ukazujući da bi bilo apsurdo "da prekinemo saradnju s NATO a nastavimo s Rusijom ili obrnuto".

Šutanovac nije želeo da spekuliše šta bi bili ukoliko Albanci unilateralno na Kosovu proglase nezavisnost, ali je izražio očekivanje da do toga neće doći. On je kazao da Ministarstvo odbrane "neće slati tudju decu da ratuju", i da "ne možemo samostalno da bilo kome damo vojni odgovor", dodavši da "svi znaju kako se to po Srbiju završilo u proteklih petnaestak godina".

Lončar ponovio stav o "NATO državi" na Kosovu

Ministar prosvete Zoran Lončar izjavio je Tanjugu da portparol NATO-a Džejms Apaturaj "možda ima neko pogodnije ime za tvorevinu koja je na Kosovu i Metohiji predvidjena Ahtisarijevim planom, ako to nije prva NATO država".

Reagujući na izjavu portparola NATO-a da ta vojna organizcija "ne pravi svoju državu na Kosovu i Metohiji", Lončar je rekao da je portparol sigurno dobro upoznat sa aneksom 11 Ahtisarijevog plana.
Lončar je kazao da je pravo pitanje kako nazvati tvorevinu u kojoj komandant NATO-a, citirajući aneks 11, ima "ovlašćenje da bez ičijeg mešanja ili obaveze traženja dozvole učini sve što ceni da je neophodno i pravilno, uključujući i upotrebu vojne sile".

"Ako to nije prva NATO država, kako bi portparol NATO pakta nazvao tvorevinu u kojoj, po aneksu 11, komandant NATO snaga ima vlast za "upotrebu sve neophodne sile kada je to potrebno i bez daljih sankcija, mešanja ili traženja dozvole", upitao je Lončar. On je ponovio da "svi dobro znaju da će Srbija poništiti svaki akt o jednostranoj nezavisnosti i da nikada neće priznati stvaranje prve NATO države na svojoj teritoriji".

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić u sredu je, u sedištu NATO-a u Briselu, predstavio Prezentacioni dokument o planiranim aktivnostima Srbije u NATO programu "Partnerstvo za mir".

Portparol generalnog sekretara NATO-a Japa de Hop Shefera Džejms Apaturaj je preneo zadovoljstvo ambasadora NATO-a zbog predstavljanja Prezentacionog dokumenta i očekivanje da će uslediti dalji neophodni koraci za početak njegovog sprovodjenja. Apaturaj je, medjutim, preneo i "zabrinutost i razočaranje medju ambasadorima zbog pojedinih komentara koji su u poslednje vreme stizali iz Srbije". On je ocenio da su izjave o stvaranje "NATO države na Kosovu nonsens" i da "nisu dobrodošle, niti konstruktivne".

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image