• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Selaković: Dosta priče, borimo se sad s korupcijom

Izvor Tanjug

Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je danas da nije zadovoljan rezultatima primene Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije ali da je Vlada pokazala najvišu rešenost.

Akcioni plan je supio na snagu pre godinu dana ali još nisu ispunjene sve planirane mere u borbi protiv korupcije i rezultati moraju biti vidljivi, pogotovo što Srbija ima puno antikoprupcijskih tela i u okviru ministarstva i u pravosudnim organima, kaže ministar.

On je na prvom sastanku nedavno formiranog Koordinacionog tela za primenu Akcionog plana za borbu protiv korupcije, ocenio da je Vlada pokazala volju da se bori s korupcijom i da je "došlo vreme da se sa reči pređe na dela".

 "U Srbiji postoji jedna loša pojava: rast antikorupcijske birokratije", kazao je Selaković i naveo da postoje Agencija i Savet za borbu protiv korupcije, specijalizovano tužilaštvo i antikoruptivna odeljenja u tužilaštvima, i druga tela.

"Mogu da nastavim da nabrajam, ali šta je donela ovolika antikorupcijska birokratija? Sebi (je donela) mnogo – građani finasirajau plate, budžet je opterećen, ali nedostaju vidljivi i značajni rezultati te borbe. Takva praksa mora da prestane jer institucije postoje da bi štitile i služile građanima, a ne radi sebe samih", rekao je Selaković.

"Kada imamo toliko institucija, gde su rezultati?", zapitao je Selaković, naglašavajući da institucije sistema postoje da bi štitile prava građana i da bi im obezbedile viši stepen zaštite od korupcije.

Podsećajući da je zbog nezadovoljavajućih rezultata ispunjavanja Akcionog plana, Vlada 8. avgusta donela odluku o formiranju Koordinacionog tela za borbu protiv korupcije na čijem je čelu premijer Vučić, Selaković je naglasio da je odluka Vlade jasna - bitno je razgovarati o kokretnim zadacima, kako pokrenuti borbu protiv korupcije.

Ministar pravde je ukazao da je potrebno uraditi reviziju zakonskih propisa koji se odnose na krivična dela pritiv privrede i taj posao mora biti gotov do kraja godine, kao i krivičnih dela u finansijskom poslovanju.

Koordinacija sa najvišeg mesta

Koordinaciono telo osnovano je 7. avgusta 2014. godine odlukom Vlade Srbije, a članovi tela su predsednik Vlade, ministri nadležni za poslove pravosuđa i finansija, kao i predstavnik Saveta za borbu protiv korupcije. Radom Koordinacionog tela rukovodi predsednik Vlade, a zamenjuje ga ministar nadležan za poslove pravosuđa.

 Prema njegovim rečima, prvi veliki zadatak biće obuka sudija u zaštiti uzbunjivača, kao i u finansijskim istragama, a u oblasti zdravstvenog zakonodavstva treba izbaciti koruptivne elemente propisa.

Ministarstvo finansija mora da uradi jedinstveni poreski broj i perdloži zakonska rešenja kojim moraju da se zaštite revizori, naveo je Selaković.

On je naglasio da, uprkos navedenim nedostacima, Vlada Srbije jeste pokazala čvrstu političku volju da se izbori sa tim problemom tako što je osnovala Koordinaciono telo za borbu protiv korupcije i tu borbu podigla na najviši nivo, jer se na čelu tog tela nalazi premijer Srbije Aleksandar Vučić.

"Time demonstriramo jaku političku volju da se taj problem reši", istakao je Selaković, otvarajući danas prvi sastanak Koordinacionog tela za primenu Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije u Republici Srbiji za period od 2013. do 2018. godine.

Ministar Selaković je naglasio da je sprovođenje Akcionog plana za sprovođenje borbe protiv korupcije važan deo poglavlja 23, u okviru pregovora o pristupanju EU, uslov da bi Srbija ravnopravno stala rame uz rame sa drugim članicama Unije i upozorio da će zvanični Brisel insistirati na ispunjenju Akcionog plana "do poslednje tačke".

Selaković je izrazio uverenje da će kroz koordinaciju rada svih ministarstava i nadležnih tela u primeni Akcionog plana biti ostvareni svi planirani ciljevi u borbi protiv korupcije.

"Donošenejm strategija, akcionih planova, izradom Akcionog plana za poglavlje 23, mi još svedočimo našu političku opredeljenost da postanemo zemlja koja će po svom nivou vladavine prava, po uređenosti institucija, moći da stane rame uz rame sa zemljama EU, koje će, uveren sam, to prepoznati i primiti nas u svoj savez, u svoju porodicu nacija i naroda", rekao je sprski ministar pravde.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikola

DOBAR VIC

Milenko

Ako ministar nije zadovoljan primenom akcionog plana, onda neka pokrene u pravosuđu mapu puta prema evroatlanskim integracijama, radi inplementacije standarda sa posebnim osvrtom na pristupne pregovore dobrosusedskih odnosa zbog transparentnosti ...

rade

Pa ko mu brani da sa reči pređe na dela?

special image