• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Smena Tijanića zbog emisije "48 sati svadba"?

Odbor za ravnopravnost polova Skupštine Srbije zatražio je od direktora RTS-a Aleksandra Tijanića da podnese ostavku na tu funkciju, dok je predsednik LDP-a Čedomir Jovanović uputio pismeni zahtev Republičkoj radiodifuznoj agenciji da pokrene postupak za njegovu smenu. Povod za ovakve reakcije je emisija "48 sati svadba", emitovana u utorak uveče na nacionalnoj televiziji, a u kojoj mladić priznaje da ponekad šamara mladu.

Odbor za ravnopravnost polova Skupštine Srbije zatražio je od direktora Radio-televizije Srbije (RTS) Aleksandra Tijanića da podnese ostavku na tu funkciju, dok je predsednik Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović uputio pismeni zahtev Republičkoj radiodifuznoj agenciji (RRA) da pokrene postupak za njegovu smenu.

Povod za ovakve reakcije je emisija "48 sati svadba", emitovana u utorak uveče na nacionalnoj televiziji, a u kojoj mladić priznaje da ponekad šamara mladu.


Debatu u Skupštini Srbije tim povodom započela je poslanik LDP-a Milena Stanković, koja je rekla da je "sinoćnje skandalozno izdanje emisije 48 sati svadba na najbeskrupulozniji i najotvoreniji način promovisalo nasilje nad ženama".

Stanković je prenela sadržaj te emisije u kojoj je prikazan snimak sklapanja braka mlade i mladoženje koji "imaju takvu vezu da mladoženja s vremena na vreme išamara svoju mladu, a mladina majka na to kaže da je njena ćerka to povremeno i zaslužila".

Stanković je ukazala da emisiju niko nije osudio niti je takvo ponašanje ocenio kao nepoželjno pa je pozvala poslanike da to učine i zatraže hitnu smenu uprave i uredništva javnog servisa.

"Pošto je ta emisija prošla u etar, možemo da zaključimo da je ovakvo ponašanje drušetveno poželjno ili je bar poželjno medju onima koji vode nacionalnu televiziju", ocenila je ona.

Prema njenim rečima, najskandaloznije je to što se na Javnom servisu koji finansiraju gradjani iz dana u dan promoviše "takav stravičan sistem vrednosti, odnosno koncept takozvane kvazi domaćice u kojoj se kao vrhunski dokaz ljubavi prema ženi pokazuje nasilje nad ženom".

Direktor RTS-a Aleksandar Tijanić je tim povodom novinarima izjavio da je ova emisija "izvanredna sociopsihološka analiza, a ne oda nasilju".

On je rekao i da je "apsolutna neistina" sve što je poslanica LDP-a Stanković rekla na sednici Skupštine, ocenivši da je to zloupotreba skupštinske govornice.

Direktor RTS-a je ocenio da su navodi Milene Stanković "deo hajke u kojoj LDP, deo radikala i deo socijalista" danima terorišu javnost i skupštinsku govornicu koriste za iznošenje osuda protiv političkih i drugih javnih protivnika.

"Slučajno sam i ja gledao tu epizodu i voditeljka je prvo izrazila zaprepašćenje zbog činjenice da verenik tuče svoju verenicu, kojoj je direktno postavila pitanje zašto se udaje za čoveka koji je tuče", rekao je Tijanić.

Direktor RTS-a je dodao da emisija nije bila oda toj vrsti muško-ženskih odnosa, nego da je cela emisija "od tačke kada je verenik priznao da je tuče išla za tim zašto se ona udaje za njega ako je on tuče i zašto svi misle da će se to u braku promeniti".

Tijanić je naveo i da je ta, kako je rekao, na delikatan način urađena izvanredna sociopsihološka studija koja nije izmišljena i nije oda nasilju, "direktan pokušaj da se ukaže i devojci i njenoj rodbini da to nije dobro".

"Čak ja mislim da je voditeljka prešla granicu objektivnosti u nastojanju da prosto ukaže toj devojci da kaže 'neću da se udam'", rekao je Tijanić, i dodao da je voditeljka direktno, pred kamerama pokušala da devojku odvrati od braka.


"Mislim da je trebalo da sačekaju drugi deo emisije koji ide večeras, i u kojem se ovaj siledžija kaje i obećava pred kamerama da nikada više neće dotaći svoju ženu, pa onda da zaključe kakva je to emisija i da li smo se mi zalagali za ovo ili za ono", izjavio je Tijanić.

On je dodao da "ne možete da delite utakmicu na prvo poluvreme pa drugo poluvreme, što znači da možete da razgovarate o emisiji kad odgledate i prvi i drugi deo".

Tijanić je ocenio da je javni servis uspeo da ispuni svoju misiju i u konkretnom slučaju "da prevaspita jednog siledžiju koji je tukao svoju verenicu" i da pokaže gradjanstvu kako se on pokajao. "Ali trebalo je sačekati i večerašnju emisiju", ponovio je on.

Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović, medjutim, u pismu upućenom Odboru za kulturu i informisanje i Odboru za ravnopravnost polova traži da se pokrene procedura za smenu Tijanića i navodi da Zakon o radiodifuziji utvrdjuje nadležnost RRA da spreči emitovanje programa kojima se podstiče diskriminacija mržnja ili nasilje protiv lica zbog njihove pripadnosti odredjenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi ili polu.

Jovanović je naveo da traži da se u skladu sa Zakonom o radiodifuziji preduzmu neophodne mere u cilju razrešenja direktora RTS-a kao odgovornog lica "za takvo flagrantno kršenje zakona i normi civilizovanog društva".

"Napominjem da je odgovornost direktora javnog servisa tim veća što je reagujući na opravdane kritike o neprihvatljivosti emitovanja takvih sadržaja na javnom servisu, pokušao da odbrani takvu emisiju, time jasno stavio do znanja da se radi o svesnom kršenju zakona, a ne o slučajnoj grešci", naveo je Jovanović.

On je podsetio da je direktor RTS-a povodom reakcije poslanice LDP Milene Stanković i njeno upozorenje na propagiranje polne diskriminacije i nasilja u porodici optužio da "vodi hajku i teroriše javnost i skupštinsku govornicu koristi za iznošenje osuda protiv političkih i drugih javnih protivnika".

Jovanović je ocenio da je Tijanić time sve svrstao u političke protivnike i time jasno pokazao da se ne radi o nestranačkoj ličnosti koja vodi javni servis u opštem interesu već o partijskom radniku koji to radi u ime svoje partije ili koalicije što je u direktnoj suprotnosti sa Zakonom o radiodifuziji i idejom postojanja javnog servisa koji radi u opštem interesu.

Jovanović je još naveo, da je neophodno da nadležni skupštinski odbori prihvate tu inicijativu LDP-a i da od RRA zatraže da iskoristi svoja zakonska ovlašćenja i pokrene postupak za smenu Tijanića, kako bi se zaštitio javni interes gradjana Srbije.

U medjuvremenu je održan skupštinski Odbor za ravnopravnost polova koji je odlučio je da od direktora RTS-a Aleksandra Tijanića zatraži da podnese ostavku na tu funkciju.

Odbor je na sednici jednoglasno odlučio i da od nadležnog organa zatraži da razreši dužnosti Tijanića ukoliko on sam ne podnese ostaku.

Predsednica odbora Elena Božić-Talijan rekla je da će Odbor obrazloženje za takav zahtev formulisati tokom dana.

Odbor je zahtev za Tijanićevu ostavku uvrstio u dnevni red naknadno, povodom diskusije u Skupštini Srbije.

Izmene zakona

Skupština Srbije završila je u sredu načelnu raspravu o izmenama Zakona o osiguranju, a potom je trebalo da počne debatu o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine.

Izmene Zakona o osiguranju, ukoliko budu usvojene, stvoriće pravni okvir za dalji razvoj i uredjenje ove oblasti.

Poslanici SRS i SPS najavili su da neće glasati za ta rešenja smatrajući da posle bankarskog novine vode uništavanju i ovog finansijskog sektora.

Opozicioni poslanici ocenili su da će taj zakon omogućiti da se domaća osiguravajuća društva privatizuju po niskoj ceni, a da monopol na tržištu kapitala dobiju strani vlasnici.

Ministar finansija Mirko Cvetković rekao je po završetku rasprave da se izmenama zakona menja samo način privatizacije dva osiguravanjuća društva sa društvenim kapitalom, DDOR Novi Sad sa 40 odsto društvenog vlasništva i „Dunava" sa većinskim društvenim kapitalom.

"Ono što je predloženo ovim zakonom, a tiče se privatizacije, za radne ljude i gradjane daleko je povoljnije od onoga što je danas na sceni", zaključio je ministar Cvetković.

Skupština Srbije nastaviće u četvrtak načelnu raspravu o izmenama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine.

Izmenama tog zakona predvidjeno je da sud, na predlog tužioca za ratne zločine, može narediti nadzor osumnjičenih za pomaganje u skrivanju optuženih.

U raspravi, poslanici opozicione Srpske radikalne stranke
(SRS) oštro su kritikovali predložena rešenja, a debatu su iskoristili da ponovo tvrde da se lideru radikala Vojislavu Šešelju krše ljudska prava u haškom Tribunalu.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Žarko Obradović rekao je da je zanimljivo da taj predlog dolazi u skupštinu kada se sa svake strane priča o hapšenju i izručenju haških optuženika Ratka Mladića i Radovana Karadžića.

"Potpuna saradnja sa Evropskom unijom jeste nesporno hapšenje i izručenje ove dvojice ljudi, a na stranu to što nisu na teritoriji Srbije i što Srbija samim tim ne može biti odgovorna", naveo je Obradović.

On je ocenio da su predložene izmene zakona direktna posledica pritiska haškog Tribunala i glavne tužiteljke Karle del Ponte na pravosudne organe Srbije.

Vlada je izmenama zakona, za koje je tražila hitan postupak, predvidela da sud, na predlog tužioca za ratne zločine, može da naredi nadzor i snimanje telefonskih i drugih razgovora ili komunikacije drugim tehničkim sredstvom i optička snimanja osobe za koju se sumnja da je sama ili sa drugim izvršila krivično delo pomaganje učionicu posle izvršenja krivičnog dela.

Svadja Haljimija i Vučića

Raspravu o izmenama Zakona o osiguranju obeležila je i polemika o uvredljivom nazivanju Albanaca Šiptarima izmedju poslanika Koalicije Albanaca Preševska dolina Rize Haljimija i Srpske radikalne strane Aleksandra Vučića.

Haljimi je zatražio objašnjenje da li se ustaljena praksa upotrebe termina Šiptar za Albance u parlamentu koristi u uvredljivom smislu i istakao da bi zbog dostajanstva skupštine bilo u redu da se koristi termin Albanac koji je opšte poznat.

Haljimi je ukazao i na neravnopravan tretman Albanaca u procesu privatizacije na jugu Srbije, kao i na to da predstavnici Albanaca nisu zastupljeni u državnim institucijama i na rukovodećim mestima.

Aleksandar Vučić je rekao na to da ničija namera nije da vredja i da se i na zapadu koristi termin koji podseća na reč Šiptar.

"Ne znam šta je uvredljivo, ali ako vas to vredja zvaćemo vas Albanci, nije nikakav problem", rekao je Vučić i dodao da će se izviniti Haljimiju ako izadje za govornicu i kaže da poštuje državu Srbiju u skladu sa njenim Ustavom omedjenim granicama.

Vučić je upitao Haljimija da li država treba da na osetljivim mestima zapošljava one koji izlaze sa deklaracijom u kojoj se zalažu za nezavisno Kosovo i za plan Martija Ashtisarija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image