• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Solana: Ima izgleda za dogovor o Kosovu

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana ocenio je da ima izgleda da se kroz pregovore o Kosovu postigne dogovor o statusu do 10. decembra i rekao da će EU biti spremna da pošalje svoju misiju na Kosovu kada UN odluče da povuku Unmik.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana ocenio je da ima izgleda da se kroz pregovore o Kosovu postigne dogovor o statusu do 10. decembra i rekao da će EU biti spremna da pošalje svoju misiju na Kosovu kada UN odluče da povuku Unmik.

Solana je u spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta istakao da se pregovori Beograda i Prištine uz posredništvo trojke Kontakt grupe "kreću napred" i da zato ima izgleda da se dodje do dogovora do 10. decembra.

On je rekao da će posle 10. decembra posrednička trojka Kontakt grupe podneti izveštaj Savetu bezbednosti UN i dodao da se ne zna da li će biti uzvojena nova rezolucija UN o Kosovu.

Naglasio je da EU mora biti "spremana za svaki ishod", kao i za razmeštanje svoje misije za pravosudje i policiju na Kosovu, za koju su, kako je podsetio, dali podršku Evropski parlament i Savet EU.

Solana je rekao da "ne zna kakva će biti pravna osnova za misiju EU", ali da je jasno da će Unija, kada UN donesu odluku da je vreme da se zameni Unmik misijom EU, biti spremna da "pravovremeno i valjano odgovori".

Visoki predstavnik EU je ocenio da je bilo veoma dobro što su novi pregovori o Kosovu pokrenuti uz posredništvo trojke Kontakt grupe, iako je ocenio da sastanak Beograda i Prištine, održan 28. septembra u Njujorku na najvišem nivou, nije doneo "ništa dramatično".

Solana je, medjutim, kao dobar znak istakao usvajanje Njujorške deklaracije, kao i činjenicu da je to bio prvi direktan sastanak Beograda i Prištine.

On je rekao da ostaje da se vidi kakav će biti ishod parlamentarnih izbora na Kosovu, zakazanih za 17. novembar, ali je naglasio da će se pregovori Beograda i Prištine nastaviti bez obzira na te izbore.

Visoki predstavnik EU je ocenio da je "verovatno da će i u Srbiji biti održani izbori do kraja godine", naglasivši da se mora "pažljivo pratiti šta će se dogoditi 11. decembra".

Prema njegovim rečima, pre raspisivanja predsedničkih izbora u Srbiji trebalo bi da budu usvojena dva važna zakona - zakon o odbrani i zakon o predsedničkim ovlašćenjima.

"Ne znamo kako će se to završiti, ali je verovanto da će izbori u Srbiji biti održani do kraja godine", rekao je Solana.



Džonston opet podržao nezavisnost

Izvestilac političkog odbora Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PS SE) lord Rasel Džonston predstavio je na sastanku odbora u Strazburu, nacrt memoranduma o situaciji na Kosovu, u kojem se pominje mogućnost unilateralnog proglašenja nezavisnosti pokrajine.

Šef srpske delegacije na zasedanju Parlamentarne skupštine SE Miloš Aligrudić izjavio je Tanjugu posle sastanka Odbora PSSE za politička pitanja da je članovima odbora podelio u pisanoj formi odgovore na navode u Džonstonovom dokumentu.

"Zaključak teksta je da lord Džonston smatra da je besmisleno što pregovori i dalje traju. On implicitno postavlja pitanje da li Srbija ima moralno pravo na Kosovo", objasnio je Aligrudić.

Prema rečima šefa srpske delegacije, u nacrtu memoranduma kao najverovatniji ishod navodi se unilateralno poglašenje nezavisnosti od strane kosovskih Albanaca posle 10. decembra.

Posle toga bi SAD priznale nezavisnost Kosova i "kritična masa" država EU, preneo je Aligrudić.

Džonston je u izjavi Tanjugu objasnio da nije predvidjeno da na osnovu ovog dokumenta, koji bi trebalo da bude iznesen na januarskom zasedanju PSSE, bude napravljena rezolucija o kojoj bi glasalo ovo parlamentarno telo.

Aligrudić, medjutim, smatra da bi na januarskoj sednici Džonston mogao da predstavi nacrt rezolucije na osnovu ovog memoranduma.

Lord Džonston je "ponovo pristrasan. On očigledno stoji na strani nezavisnosti Kosmeta i daje doprinos da se kosovski Albanci udalje od istinskih pregovora", rekao je Aligrudić Tanjugu.

U nacrtu memoranduma se "napada Rusija za opstrukciju procesa rešenja statusa", objasnio je predsednik srpske delegacije.

Aligrudić je rekao da se u dokumentu britanskog parlamentarca navodi da je na Kosmetu postignut napredak u pogledu uslova života i ljudskih prava, uprkos tome što se konstatuje da postoji čak 240.000 interno raseljenih lica, od kojih 200.000 Srba.

Džonston je rekao Tanjugu da je cilj ovog dokumenta "isključivo da se informišu članovi političkog komiteta o toku pregovora o budućem statusu" južne srpske pokrajine.

Predsednik Vlade Srbije, Vojislav Koštunica, izjavio je Tanjugu nakon sastanka sa Džonstonom u utorak da je stanovište britanskog parlamentarca o nezavisnosti Kosmeta "potpuno nepomerljivo".

Britanski parlamentarac je već bio autor izveštaja o situaciji na Kosovu, na osnovu koga je PS SE usvojila rezoluciju na zasedanju u januaru. Iz ove rezolucije je tada izbrisan njegov ključni predlog o nezavisnosti Kosmeta kao rešenju za budući status pokrajine.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image