On je, posle sastanaka sa direktorom Sekretarijata za evropska i globlana pitanja u kabinetu premijera Angusom Lapslijem i stalnim sekretarom u MUP Markom Sedvilom, naveo da MUP Srbije može da računa na stratešku ekspertsku i finasijsku pomoć britanskih kolega.

"Važno u saradnji je naravno stalno usavršavanje pripadnika naše policije i unapređenje mogućnosti naših snaga da brže odgovore u borbi protiv korupcije i kriminala", rekao je Stefanović.

Prema njegovim rečima, veće učešće policije u zajednici i, umesto sedenja u kancelarijama, vraćanje na ulice u kvartove i blokove, po čemu je Britanija veoma poznata, jeste oblast saradnje za koju je srpska policija zainteresovana.

"Reforme koje sprovodimo u policiji i novi Zakon o policiji koji ćemo doneti sledeće godine omogućiće i karijerno napredovanja i da policija bude efikasnija", rekao je on, naglsivši da je i to ono na šta možemo da računamo na podršku Velike Britanije.

Stefanović je naveo i da je britansko ministarstvo unutrašnjih poslova obećalo stratešku pomoć - "možemo da računamo na pomoć njihovih eksperata, na njihove fondove".       

"Želimo da naša sposobnost da se borimo protiv trgovaca drogom i svega onoga što to zlo nosi bude efikasnija i zbog toga će MUP nastaviti saradnju sa britanskom stranom kao i sa drugim evropskim partnerima", rekao je on.   

Prema njegovim rečima, učešće srpskih policjaca u mirovnim misijama UN takođe je bila jedna od tema sastanaka.

"Srbija je sprema da poveća učešće svojih policijskih snaga u misijama i tražićemo rešenja kako da to finasiramo i kako da naše trupe budu sposobnije da u tome šsto više uzimaju učešće", rekao je Stefanović.

Stefanović i Sedvil razgovarali su i o narastajućoj pretnji od terorizma, a posebna tema razgovora bila je i borba protiv trgovine narkoticima.

"MUP kao deo Vlade Srbije, pruža punu podršku koalicionim partnerima u borbi protiv Islamske države, ima za cilj da bude maksimalno sposobno i efektno u suočavanju sa ovom pretnjom", rekao je Stefanović.

Osvrnuvši se na borbu protiv tržišta narkoticima, Stefanović je istakao da će srpska policija biti efikasnija i da će Ministarstvo nastaviti saradnju sa Velikom Britanijom, ali i drugim evropskim partnerima.

Posle sastanka sa Lapslijem, ministar Stefanović je istakao da Srbija mora nastaviti sa reformama, i da je to deo posla koji mi moramo da nosimo.

"Velika Britanija nastaviće da podržava Srbiju na putu ka Evropskoj uniji, ali i po svim drugim strateškim pitanjima koja će omogućiti napredak našoj zemlji", ponovio je Stefanović.

On je ukazao da su mu britanski zvaničnici preneli da žele da pomognu Srbiji da u narednom periodu bude snažnija, sposobnija u borbi protiv kriminala, korupcije, terorizma, ali i da istovremeno bude ekonomski jača i postane značajniji faktor na Balkanu.

Prema njegovim rečima, što borba Srbije protiv kriminala i korupcije bude intenzivnija i jača, to će predstavljati veće ohrabrenje svim stranim investitorima, pa i onima iz Velike Britanije, da ulažu u našu zemlju.

Stefanović je posetio i pripadnike Vatrogasne službe Južnog Velsa, koji je Sektoru za vanredne situacije MUP-a do sada donirala 23 polovna vatrogasna vozila, 100 odela za rad sa opasnim i agresivnim materijama, 250 uniformi ...

Iz Južnog Velsa stiglo je i 160 repariranih izolacionih aparata za disanje, osam repariranih dvodelnih i trodelnih lestava, četiri garniture vazdušnih jastuka za podizanje velikog tereta.