• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Bolja pozicija Srbije u pregovorima

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je pozicija Srbije sada ipak bolja nego kada su počeli pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije, istovremeno upozorivši da je situacija i dalje teška, jer još nije izbegnuta opasnost jednostrane nezavisnosti Kosova. Sa druge strane, član pregovaračkog tima Prištine Veton Suroi, kaže da je sastanak Prištine i Beograda u Njujorku pokazao da su male šanse za postizanje rešenja konsenzusom po pitanju statusa Kosova.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je pozicija Srbije sada ipak bolja nego kada su počeli pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije, istovremeno upozorivši da je situacija i dalje teška, jer još nije izbegnuta opasnost jednostrane nezavisnosti Kosova. Član pregovaračkog tima Prištine Veton Suroi, kaže da je sastanak Prištine i Beograda u Njujorku pokazao da su male šanse za postizanje rešenja konsenzusom po pitanju statusa Kosova.

Uoči sastanka, zakazanog za 14. oktobar u Briselu, Tadić je rekao da su u toku razgovori o tome da li će sledeća runda biti posvećena tehničkim pitanjima ili će to opet biti pregovori na nivou predsednika, ponovivši da Beograd insistira na razgovorima o statusu, ali da albanska strana to ne želi.

"Smatramo da je o svemu moguće pregovarati, osim o granicama naše zemlje, njenom suverenitetu i integritetu", naglasio je Tadić i založio se, kako su preneli beogradski mediji, za razradu pitanja suštinske autonomije, uključujući i predlog o davanju kosovskim Albancima statusa najpovlašćenije etničke zajednice.

"U tom kontekstu, spremni smo da idemo dalje sa fleksibilnim predlozima, ali o suverenitetu i integritetu Srbije ne možemo da pregovaramo, niti hoćemo", poručio je Tadić i ukazao da se "pregovori odvijaju u vrlo teškim okolnostima".

Predsednik Srbije je istakao da rešenje u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija u ovom trenutku ne bi moglo biti doneto na štetu Srbije, zbog principijelne pozicije Rusije, ali i predstavnika Kine, Južnoafričke Republike, Konga, Paname, Perua...

Tadić je naveo da su neke zemlje, poput Holandije, promenile stav i da se zalažu za rešenje statusa Kosova u UN, što je, kako je ocenio, veliki pomak u odnosu na stanje pre šest ili sedam meseci.

Tadić je preneo da mu je predsednik Kipra rekao da njegova zemlja nikada neće priznati nezavisnost Kosova, čak i kada bi je Srbija priznala, na šta ga je on uverio da to Srbija nikada neće učiniti.

Navodeći da je stav SAD o Kosovu i dalje nepovoljan za Srbiju, Tadić je kazao da Srbija želi najbolje moguće odnose sa SAD, ali da na te odnose utiče američki stav prema Kosovu i Metohiji, apelujući na američke sagovornike da preispitaju svoju poziciju.

"Oni moraju voditi računa o dugoročnim konsekvencama, a ne samo o takozvanom postizanju stabilnosti na prostoru na kojem živi dva miliona Albanaca", objasnio je Tadić i dodao da je američke sagovornike pitao šta će biti sa prostorom na kojem živi 10 miliona Srba.

Predsednik Srbije je ocenio da je pojava paravojnih naoružanih formacija Albanaca na Kosovu dodatni argument protiv nezavisnosti Kosova i Metohije, upućujući istovremeno apel i domaćoj javnosti, naglasivši da ekstremizam na jednoj, proizvodi ekstremizam na drugoj strani.

Zbog albanskog i srpskog ekstremizma najugroženiji će uvek biti Srbi na Kosovu i Metohiji, objasnio je Tadić i pozvao na uzdržanost i borbu protiv svakog ekstremizma.

Suroi: Male šanse za konsenzus

Predsednik reformističke partije Ora, Veton Suroi, rekao je da je sastanak Prištine i Beograda u Njujorku pokazao da su male šanse za postizanje rešenja konsenzusom po pitanju statusa Kosova.

"Ne postoji srednji put izmedju nezavisnosti i autonomije", rekao je Suroi na konferenciji za novinare u Prištini, govoreći o direktnim pregovorima delegacija Prištine i Beograda održanim u Njujorku prošle sedmice.

Prema njegovim rečima, Priština će nastaviti da učestvuje u pregovaračkom procesu koji vodi posrednička "trojka" Kontakt grupe jer, kako je naveo, "to je naša dužnost prema medjunarodnoj zajednici".

Lider partije Ora nije isključio ni mogućnost organizovanja konferencije o Kosovu, kako su danas javili mediji u Prištini.

"I ranije je bilo reči o mogućnosti organizovanja takve konferencije. Mi ćemo učestovati u pregovaračkom procesu i nije toliko važno da li će to biti konferencija ili sastanci", rekao je Suroi.

Ipak, on je dodao da Priština neće "dobro dočekati bilo kakav pokušaj stvaranja novih modela od strane medjunarodnih posrednika".

"Nismo ušli u ovaj proces da bismo uzeli nove predloge", kazao je.

Predstavnik opozicije u pregovaračkom timu je tražio od kosovskih institucija da do kraja godine pripreme Kosovo za nezavisnost.

"Pošto su male šanse za postizanje konsenzusa na svetskom nivou po pitanju Kosova, onda kosovske institucije moraju da pripreme zemlju za nezavisnost do kraja godine", rekao je i dodao da se tokom narednih meseci moraju pripremiti zakoni koji proizlaze iz Ahtisarijevog paketa kao i Ustav i državni simboli Kosova.

Suroi je ponovio da je za Kosovo veoma važna podrška SAD i EU ali i Organizacije islamske konferencije, zbog velikog broja njenih članica.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image