"Novac iz tog fonda koristiće se na nove načine, kroz javno-privatno partnerstvo i lizing aranžmane", rekao je Kećijang.

Kećijang je istakao da će saradnja Kine i zemalja centralne i istočne Evrope biti u skladu sa evropskim standardima, i da će doprineti evropskoj integraciji.

Premijer Kine je izrazio nadu da će njegova zemlja moći da otvori fabrike u ovom delu Evrope koje će proizvoditi opremu, meterijal i postrojenja potrebna za razvoj infrastrukture u regionu, što će stvoriti radna mesta. 

Najavio je da će Kina tokom samita u Beogradu predložiti uspostavljanje koordiniranje finansiranja sa zemljama regiona, i da će biti formiran i poslovni savet Kine i 16 evropskih država.

Po njegovim rečima, od kineske kreditne linije preostalo je još 1,7 milijardi dolara koju zemlje centralne i istočne Evrope mogu koristiti, a biće obezbeđeno još sredstava.

Kećijang je dodao da će Kina povećati iznos u fondu za saradnju sa zemaljama regiona, podsetivši da je Crna Gora udvostručila izvoz u njegovu državu, dok su druge zemlje poput Češke i Rumunije imale rast tog izvoza za 20-30 odsto.

"Iako je sada zima, ipak miriše proleće. Treba da očekujemo plodonosno proleće", zaključio je kineski premijer.

VideoKineski premijer na Samitu

On je najavio da će se u Kini juna 2015. godine održati sajam investicija i trgovine na kojem će učestvovati 16 zemalja istočne i centralne Evrope.

"Iako je ovde toplo, u severnoj hemisferi nije preterano prijatno. U mnogim zemljama je hladno, a hladni vazduh odražava i temepraturu koja vladi u svetskoj privredi jer su privredni trendovi takvi da se mnoge zemlje suočavaju sa padom u ekonomskom smislu", rekao je Li.

Kako je rekao, neke novonastale privrede, koje su tek u povoju su suočene sa smanjenjem vrednosti svojih valuta, a svetska privreda na neki način i pati od sve većih inflanatornih pritisaka.

"Pitanje je da li će se situacija pogoršavati i mi moramo da se pripremimo za tu eventualnost", ocenio je Li, koji je istakao da je poboljšanje života ljudi važno pitanje, kao i mir i stabilnost.

U svetskoj privredi je potrebno sprovesti takvu saradnju partnera koji se međusobno dopunjuju, kao što je saradnja između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, gde obe strane mogu da se dopunjuju, smatra kineski premijer.

Prema njegovoj oceni, zemlje Centralne i Istočne Evrope i celog sveta imaju velike potencijale, i da, iako postoji jaz između severa i juga i nekih delova Kine i Evrope, upravo taj jaz može da bude potencijal.

"Velike zemlje Evrope imaju naprednu privredu i tehnologiju, zemlje Centralne i Istočne Evrope imaju veliki potencijal za razvoj. Kina ima velike proizvodne kapacitete...", rekao je Li.

On je dodao i da se Kina okreće od robe široke potrošnje ka tome da postane veliki proizvođač napredne tehnologije i opreme.

"Upravo tu leži komplementarnost i dopunjavanje naše dve strane", rekao je Li koji je naveo i da je Kina bez oklevanja priskočila u pomoć i kupila obveznice nekih evropskih država, čime je poslala jak signal da je odrgovoran i dugoračan investitor.

"Kupili smo obveznice da pomognemo tim zemljama i sebi. Želimo snažu i prosperitetnu Evropu, a želimo da vidimo i snažan evro", rekao je Li.

Kineski premijer ukazao je da je Kina najveća zemlja u razvoju, a zemlje centralne i istočne Evrope deo su velikog broja zemalja sa ekonomijama u nastanku, te je međusobna saradnja veliki pokretač koji bi obema stranama pomogao da odgovore na svetske ekonomske izazove.

"Zemlje centralne i istočne Evrope imaju značajne prirodne resusre, ekonomiju, veliko tržište i obučenu radnu snagu, a mi imamo velikki kapital, i moguće je da postignemo komplementarnost", kazao je on.

On je kao najvažnije vidove saradnje naveo kapitalne projekte i infrastrukturu, kao važne faktore razvoja transporta od Kine preko Balkana.

"Pokušaćemo da u roku od dve godine završimo izgradnju železničke pruge (Beograd-Budimpešta), po standardima EU, to bi bila moderna brza veza", kazao je premijer Li Kećijang.

"Zemlje centralne i istočne Evrope imaju značajne prirodne resusre, ekonomiju, veliko tržište i obučenu radnu snagu, a mi imamo veliki kapital i moguće je da postignemo komplementarnost", kazao je.

"Moramo da obezbedimo nove koridore za razvoj naših veza... za smanjenje uticaja krize potrebne su značajne investicije", kazao je on i dodao da je važno i unaprediti standard građana.