• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko je šta dobio koalicionim sporazumom

Aneksom koalicionog sporazuma koji su potpisale stranke vladajuće koalicije DS je na upravljanje dobila 15 preduzeća, DSS i NS imaće kontrolu nad 10 preduzeća, a G17 plus nad pet preduzeća.

Aneksom koalicionog sporazuma koji su potpisale stranke vladajuće koalicije Demokratskoj stranci (DS) pripala je odgovornost za najveći broj javnih preduzeća, fondova, zavoda i banaka sa većinskim državnim vlasništvom.

DS je, prema aneksu sporazuma u koji je Tanjug imao uvid, na upravljanje dobila 15 preduzeća, Demokratska stranka Srbije (DSS) i Nova Srbija (NS) imaće kontrolu nad 10 preduzeća, a G17 plus nad pet preduzeća. Takva raspodela, kako se navodi, odgovara odnosu snaga koalicionih partnera u vladi.

DS-u je pripala odgovornost za sledeća preduzeća: Naftnu industriju Srbije, Telekom, Državnu lutriju Srbije, PTT, Republički zavod za zdravstveno osiguranje, Dunav osiguranje, Gradjevinsku direkciju Srbije, Službeni glasnik, Transnaftu, SDPR-Jugoimport, Poštansku štedionicu, Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, Jat ervejz, Srpsku banku i Podzemne eksploatacije uglja Resavica.

Koalicija DSS-NS preuzela je rukovodeća mesta u: Elektroprivredi Srbije, Srbija gasu, Putevima Srbije, Železnicama Srbije, Srbijašumama, Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, Galeniki, Beogradskom sajmu, Geneksu i Skloništima.

G17 plus rukovodiće u sledećim preduzećima: Komercijalnoj banci, Aerodromu Nikola Tesla Beograd, Elektromrežama Srbije, Srbijavodama i Skijalištima.

Pri raspodeli preduzeća stranke su pravo izbora imale po sledećem rasporedu: DS, DSS - NS, G17, DS, DSS-NS, DS, s tim što je u grupi od narednih šest preduzeća prva birala koalicija DSS - NS, a u narednih šest je prvenstvo izbora imao G17 plus.

Biralo se u pet krugova, sve do poslednjeg od 30 preduzeća koja su predmet aneksa.

Članice koalicije su, kako se navodi, saglasne sa tim da je nakon postizanja sporazuma moguće vršiti bilateralne zamene, kao i ustupati mesta predsednika upravnog odbora drugoj članici koalicije.

Mesta u upravnim odborima navedenih preduzeća takodje će biti raspodeljena po istoj srazmeri - 3:2:1, što znači da će najviše mesta pripasti Demokratskoj stranci, a najmanje G17 plus.

Vlada će, kako je dogovoreno, tamo gde zakon ne propisuje drugačije obrazovati šestočlani ili dvanaestočlani upravni odbor, kako bi navedena proporcija mogla da bude ostvarena.

Tamo gde je zakonom predvidjeno drugačije dogovorom bi trebalo da se postigne pravična raspodela koja teži punom poštovanju utvrdjene srazmere, uz obaveznu zastupljenost svih članica koalicije u svakom upravnom odboru.

Resornim ministrima je, prema aneksu koalicionog sporazuma, omogućeno da iniciraju promene u upravljačkoj strukturi, odnosno smenu odgovornih lica koja su postavljena na osnovu sporazuma.
Ukoliko na taj način bude smenjen generalni direktor ili predsednik izvršnog odbora stranka kojoj su te funkcije pripale ima pravo da predloži novog rukovodioca.


Stranke vladajuće koalicije su saglasne da se kadrovske promene u skladu sa aneksom koalicionog sporazuma sprovedu odmah.

Generalni direktor preduzeća, fonda ili zavoda, odnosno predsednik izvršnog odbora banke koji se već nalazi na tom mestu, bez obzira na dužinu ranije dobijenog mandata, biće ponovo imenovan i dobiće novi i pun mandat.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image