• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pregovori o izborima, na stolu dve opcije

Šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da su u toku razgovori koalicionih partnera u Vladi Srbije o raspisivanju izbora predvidjenih ustavnim zakonom i da su na stolu dve opcije - da se poštuje Ustavni zakon i da se izbori raspisuju do 31. decembra, ili da se Ustavni zakon promeni. Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić izjavio je da neće kršiti Ustavni zakon, ali je istakao da za organizovanje predsedničkih i lokalnih izbora mora da postoji politička volja.

Šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić izjavila je da su u toku razgovori koalicionih partnera u Vladi Srbije o raspisivanju izbora predvidjenih ustavnim zakonom.

"Imamo dve opcije, da se poštuje Ustavni zakon i rokovi koje propisuje Zakon, a to je da se izbori raspisuju do 31. decembra, odnosno 60 dana po donošenju svih neophodnih zakona koji prate predsedničke, lokalne i pokrajinske izbore, a druga opcija je da se Ustavni zakon promeni", rekla je ona novinarima u Skupštini Srbije.

Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić izjavio je da neće kršiti Ustavni zakon, ali je istakao da za organizovanje predsedničkih i lokalnih izbora mora da postoji politička volja. "Ukoliko nema političke volje za održavanje izbora, onda mora da bude političke volje da se promeni Ustavni zakona, a ja Zakon neću kršiti", rekao je Dulić novinarima u Skupštini Srbije, dodajući da ne zna kada će o tome biti postignut dogovor u koaliciji.

Prema njegovim rečima, Ustavni zakon je vrlo jasan i precizan, a parlament je učinio sve da ga poštuje na najefikasniji način. Kada je reč o zakonima koje je potrebno doneti za raspisivanje izbora, Dulić je ocenio da ih parlament može doneti bez problema, ako za to bude postojala politička volja.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Nada Kolundžija izjavila je da bi u narednih nekoliko dana morao da bude postignut dogovor o pitanjima koja se tiču Ustavnog zakona i zakona koje je neophodno usvojiti da bi izbori bili održani.

"Na tu temu se razgovara i postoji saglasnost da tu situaciju treba razrešiti. Treba proceniti da li je vreme za izbore ili ne, ako nije onda se pripremati za izmenu Ustavnog zakona, a ako jeste onda obaviti pripreme za ono što je neohnodno da bi izbori mogli biti raspisani i održani", rekla je Kolundžija novinarima u Skupštini.

Prema njenim rečima, DS insistira da izbori budu raspisani u skladu sa Ustavnim zakonom, dok je sve ostalo stvar dogovora, uključujući i datum održavanja izbora.

Potpredsednik Demokratske stranke Srbije i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Popović izjavio je da ne veruje da vlada može doći u ozbiljnu krizu zbog razlika medju partnerima oko izbornog kalendara.

Moguće je naći rešenje za održavanje predsedničkih i lokalnih izbora poštujući Ustavni zakon, ali imajući u vidu i činjenicu da se Srbija trenutno nalazi u borbi za sopstveni opstanak i uzimajući u obzir vrhovne državne i nacionalne interese, smatra Popović. On je za "Novosti" istakao da je potrebno usvojiti čitav niz zakona i da je to tehnički preduslov za održavanje izbora.

"Ceo državni vrh sada ulaže maksimum napora da se dodje do rešenja o statusu Kosova i Metohije, koje će biti u skladu, ne šamo sa našim nacionalnim interesima, već i medjunarodnim pravom", kazao je Popović.

"To pitanje očuvanja države je, valjda, svima važnije i starije od svih ostalih. Ko ne misli tako, neka to otvoreno i jasno kaže", rekao je Popović.

Na pitanje hoće li DSS podržati Borisa Tadića na predsedničkim izborima, Popović je rekao da će se u stranci razgovarati o izborima, kao i uvek, onda kada se raspišu. "Trenutno, zaista imamo mnogo posla, što u svojim resorima, što u borbi za Kosovo i Metohiju", kazao je Popović.

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić izjavio je da nije u redu da predsednički izbori budu održani do kraja godine, ali da će radikali izaći na njih ukoliko budu raspisani.

"Ne možemo da stignemo fizički i donesemo potrebne zakone, a nije ni moralno zbog rešavanja pitanja Kosova. Ali, ukoliko predsednik parlamenta Oliver Dulić raspiše izbore, mislim da smo vrlo blizu da ponovimo stav, a to je da učestvujemo na izborima", rekao je Nikolić novinarima u Skupštini Srbije.

Nikolić je ocenio da su radikali jedini konkurenti DS-u koja bi u slučaju bojkota SRS pobedila, ubacivanjem u izbornu trku pet-šest veštačkih stranaka, a takozvana medjunarodna zajednica bi priznala legalitet i legitimitet izbora. "Ako SRS bude bojkotovala izbore, njih neće ni biti, a ako učestvujemo, izbora će biti. Samo, prethodno tražimo minimum poštovanja i nas i Ustava, pre svega vezano za donošenja zakona kojima se utvrdjuju nadležnosti predsednika Republike", kazao je on.

Lider radikala je istakao da bi SRS glasala za promenu Ustavnog zakona samo ako se tačno precizira dinamika usvajanja zakona i održavanja izbora, kako bi javnost konačno znala šta će parlament da radi.

Nikolić je poručio da je za izlazak iz krize potreban razgovor predsednika svih parlamentarnih stranaka sa kojeg bi izašlo neko rešenje. "Ili ćemo dvotrećinskom većinom promeniti Ustavni zakon, a to je najlakše rešenje, ili ćemo se složiti da izbore održimo ili da ih ne održimo", kazao je Nikolić. Naveo je da je spreman, ako za to postoji opšta politička saglasnost, da se saglasi sa prolongiranjem nekih rokova iz Ustavnog zakona, tim pre što je Kosovo imperativ i najvažnije od svega što se u Srbiji dešava.

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je da ta stranka želi pored predsedničkih, pokrajinskih i lokalnih, raspisivanje i izbora za republički parlament.
Jovanović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je "očigledno da je aktuelna vlada pokazala da nema ni viziju, ni unutrašnju sposobost, niti način da promeni svoju neefikasnost".

Potrebna nam je nova politika, a do nje se "ne može doći kroz manipulacije kojima su skloni" premijer i predsednik Srbije Vojislav Koštunica i Boris Tadić, "jer vode računa o svojim ličnim interesima", rekao je on.

Jovanović je ocenio da "više nema dobrih rešenja, da je besmisleno pisati izborne zakone bez prethodnog dogovora sa strankama koje po tim zakonima treba da deluju, kao što je besmisleno menjati izborne modele u izbornoj godini i kršiti Ustavni zakon ili ga prolongirati zato što je država nesposobna da ga sama poštuje".

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je u četvrtak da se izbori moraju zakazati na način na koji je to utvrdjeno Ustavnim zakonom.

"Još nije dogovoreno kada će izbori biti zakazani, ali termin njihovog održavanja mora da bude u okvirima koje predvidja Ustavni zakon", rekao je Marković na konferenciji za novinare posle redovne sednice Vlade Srbije.

Ministar je rekao da je završen nacrt zakona o teritorijalnoj organizaciji, a da se za završetak još tri zakona koja je potrebno doneti pre održavanja lokalnih izbora, još čeka politički dogovor o izbornom sistemu.

"Na tome se intenzivno radi i razgovori se vode i na političkom i na stručnom nivou", rekao je Marković.

Istakao je da se zalaže za većinski izborni sistem kada je reč o lokalnim izborima, ali da ne može da predloži zakon sa takvim odredbama ukoliko ne obezbedi političku podršku za njihovo usvajanje u parlamentu.

Marković nije želeo da govori o zakonima koje je potrebno usvojiti pre predsedničkih izbora, ali je naveo da je većina već uradjena.

Prema njegovim rečima, birački spiskovi neće moći da budu sredjeni još nekoliko godina, ali sadašnji ne može ni na koji način da dovodi u sumnju izborni rezultat.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image