• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ren: Učiniti sve za dogovor oko Kosova

Evropska unija mora da učini sve što može da bi pomogla pronalaženju dogovornog rešenja za budući status Kosova i Metohije jer će Evropa biti ta "koja će platiti cenu ukoliko proces odredjivanja statusa propadne", izjavio je evropski komesar za proširenje Oli Ren. Sudeći prema izjavama prištinskih i beogradskih pregovarača tri dana pre nastavka pregovora, Evropa će platiti visoku cenu. Istovremeno, Amerikanci vide neki napredak.

Evropska unija mora da učini sve što može da bi pomogla pronalaženju dogovornog rešenja za budući status Kosova i Metohije jer će Evropa biti ta "koja će platiti cenu ukoliko proces odredjivanja statusa propadne", izjavio je u četvrtak evropski komesar za proširenje Oli Ren.

"Budućnost Kosova je pre svega evropsko pitanje. Ni Rusija ni SAD nisu toliko direktno pogodjeni situacijom na Balkanu kao mi Evropljani", istakao je on u holandskom parlamentu, u Hagu.

Savet ministara Evropske unije će na svom sastanku u ponedeljak u Luksemburgu pozvati Beograd i Prištinu na postizanje kompromisnog i dogovornog rešenja za budući status Kosova i Metohije, navedeno je u nacrtu dokumenta koji bi šefovi diplomatija trebalo da usvoje.

"Imajući u vidu da će Kontakt grupa - koja će predati izveštaj generalnom sekretaru UN do 10. decembra, okončati proces, Savet poziva strane da se angažuju tokom nastavka pregovora s kreativnošću, odvažnošću i u duhu kompromisa i da naprave svaki moguć napor radi postizanja dogovornog rešenja", stoji u nacrtu pripremnog dokumenta.

Savet ministara EU će, takodje, u potpunosti podržati proces pregovora o budućem statusu Kosova koji vodi posrednička "trojka" Kontakt grupe i ulogu predstavnika EU u "trojci", ambasadora Volfganga Išingera.

"Savet pozdravlja intenzivan ritam aktivnosti i konstruktivnu atmosferu tokom prve runde pregovora", navodi se u dokumentu.

Savet ministara će o Kosmetu razgovarati tokom radnog ručka u ponedeljak popodne.

Priština u punom sastavu, Beograd neozbiljan

Kosovski pregovarački tim nastupiće na drugoj rundi direktnih pregovora o statusu Kosova u Briselu u punom sastavu, saopštio je u četvrtak portparol tima Skender Hiseni, navodeći da će na tom skupu Priština dodatno predstaviti svoj dokument "o dobrosusedskim odnosima" sa Srbijom.

"Priština je ozbiljno angažovana u procesu pregovora, pa je zbog toga i odlučeno da je predstavlja pregovarački tim", rekao je Hiseni posle sednice tima.

Delegaciju će kao i do sada predvoditi kosovski predsednik i premijer, Fatmir Sejdiu i Agim Čeku, a u njemu će biti i lideri opozicionih stranaka kosovskih Albanaca Hašim Tači i Veton Suroi.

Hiseni je novinarima preneo da je pregovarački tim dobio zvanični poziv za sastanak u Briselu.

"U pozivu se navodi da će strane nastaviti da predstavljaju svoje stavove", rekao je Hiseni, dodajući da će Priština nastaviti sa predstavljanjem svog "memoranduma o dobrosusedskim odnosima Kosova i Srbije kao nezaviznih i suverenih zemalja".

Hiseni je kazao da se ni od sastanka u Briselu ne mogu očekivati neki značajni uspesi, optužujući Beograd za, kako je rekao, "neozbiljnost". "Sa druge strane, mi smo veoma ozbiljno angažovani, jer je to proces koji se tiče budućnosti i nezavisnosti Kosova. Angažovaćemo sve naše resore kako bismo što pre postigli naš cilj", rekao je Hiseni.

Kosovski predsednik Fatmir Sejdiju izjavio je u razgovoru sa hrvatskim diplomatama, da se o nezavisnosti Kosova ne može pregovarati.

Razgovor o predlogu Martija Ahtisarija o statusu Kosova je okončan i nema pregovora o tom dokumentu, rekao je Sejdiju u razgovoru sa šefom buduće hrvatske kancelarije u Prištini Davorom Vidišem i hrvatskim ambasadorom u Beogradu Tončijem Staničićem, pred skoro otvaranja hrvatskog predstavništva na Kosovu.

Kako su preneli hrvatski elektronski mediji, pozivajući se na saopštenje Sejdijuove kancelarije, kosovski predsednik je zahvalio Hrvatskoj na podršci, ističući da je ona podržala Kosovo u vrlo teškim vremenima i da se nada da će se dobra saradnja i dalje produbljivati.

On je ocenio i da će Hrvatska biti model i dobar primer za Kosovo, "svojom dinamikom u integracionim procesima ka evroatlantskim strukturama".

Sejdiju je upoznao hrvatske diplomate s tokom pregovora o statusu Kosova, rekavši da je Kosovo ponudilo jemstva manjinama koja su u skladu s medjunarodnim standardima, a u mnogim slučajevima i veća od njih.

Beograd: Sastanak u Briselu šansa za dogovor o statusu

Beograd smatra da direktni pregovori u Briselu 14. oktobra predstavljaju "novu šansu za dogovor" Prištine i Beograda o budućem statusu Kosova, saopštilo je Ministarstvo za Kosovo i Metohiju.

Portparolka tog ministarstva Daniela Nikolić najavila je da će Beograd na pregovorima "detaljno predstaviti svoj predlog suštinske autonomije Kosova i Metohije sa medjunarodnim garancijama statusa kosmetskih Albanaca kao najpovlašćenije nacionalne manjine u Republici Srbiji".

"Uprkos pokušajima odredjenih članica Kontakt grupe da prejudiciranjem ishoda obesmisle sadašnji proces pregovora, Beograd naglašava da predstojeći direktni razgovori u Briselu predstavljaju novu šansu za dogovor izmedju Prištine i Beograda", istakla je ona.

Poruka Beograda prištinskom pregovaračkom timu jeste, kako se ističe u saopštenju, "da treba da prevazidje strah od direktnog dijaloga sa Beogradom" i da "albanski narod na Kosovu u tim razgovorima ne može da izgubi ništa od onoga što već ima".

"Potpuno suprotno od toga, u direktnim pregovorima sa Beogradom prištinski tim ima šansu da bude deo partnerski donetog rešenja budućeg statusa Kosova i Metohije kojim bi kosmetski Albanci trajno zaštitili svoje interese i otvorili ogroman prostor za saradnju sa Beogradom i kosmetskim Srbima", dodaje se dalje.

Beograd je još jednom pozvao albansku stranu da se, kako se dodaje u saopštenju, "iskreno posveti pregovaračkom procesu i da zajedno dodjemo do istorijskog sporazuma o budućem statusu Kosova i Metohije kojim će oba naša naroda dobiti priliku za stvaranje normalne, sigurne i prosperitetne budućnosti za našu decu".

Druga runda direktnih pregovora Beograda i Prištine zakazana je 14. oktobar u Briselu, a delegaciju Državnog tima Srbije predvodiće ministri, za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić i za spoljne poslove Vuk Jeremić.

Amerikanci vide napredak u pregovorima

Zamenik portparola Stejt departmenta SAD Tom Kejsi ocenio je u četvrtak da je došlo do nekog napretka u pregovorima o budućem statusu Kosova i ponovio da ako ne bude sporazuma Beograda i Prištine, Kosovo onda treba da dobije nadziranu nezavisnost.

Kejsi je na konferenciji za novinare čiji je transkript objavljen na internet stranici Stejt departmenta, na pitanje da li su zvaničnici SAD svesni da kosovske vlasti nameravaju da proglase nezavisnost 28. novembra na Dan albanske nezavisnosti, rekao: "Svestan sam da su Kontakt grupa i 'trojka' i dalje angažovani na pregovorima".

On je ocenio da posrednička "trojka" radi na osnovu mandata Kontakt grupe u pregovorima Beograda i Prištine na nalaženju "rešenja prihvatljivom za sve strane".

"Ti bi razgovori trebalo da se završe početkom decembra, ali jedna od stvari za koje verujem da je važna jeste da su ostvarili neki napredak u tim razgovorima", ocenio je Kejsi i dodao da ne može predvideti ishod pregovora.

Kejsi je kazao i da SAD žele da se učesnici u pregovorima usredsrede na razgovore kako bi videli da li mogu da "postignu prihvatljive zaključke".

"Ako ne, kao što znate, politika SAD je veoma jasna povodom toga. Verujemo da će tada biti prikladno, ako se sporazum ne postigne, da se krene napred sa sprovodjenjem isprva nadzirane nezavisnosti za Kosovo prema nacrtima Ahtisarijevog plana", rekao je Kejsi.

On je rekao da je "svrha pregovora koje ima Kontakt grupa sa Srbima i kosovskim Albancima da se izrade detalji mogućeg sporazuma".

On je, medjutim, dodao da za sada nema sporazuma po tom pitanju.

"Mi ćemo ipak nastaviti da radimo na tome i sigurno je da se nadamo da ćemo biti u stanju da pokrenemo taj proces i doći do jasnog razumevanja, jasnog uzajamnog sporazuma medju stranama", kazao je Kejsi.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image