• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Briselski sastanak prvi korak ka kompromisu

Uoči nastavka pregovora Beograda i Prištine u nedelju u Briselu, šef srpske diplomatije Vuk Jeremić izrazio je nadu da će biti načinjen "prvi korak u otvaranju etape koja će dovesti do kompromisa, a ruski predstavnik u pregovaračkoj “trojci” Aleksandar Bocan-Harčenko istakao da je srž pregovora i svakog modela za budući status Kosova saglasnost strana I rešenje u okviru UN. "Želimo da napori koje ulaže pregovaračka 'trojka' budu zaista podržani... u okviru rokova kojima raspolažemo", rekao je državni sekretar u francuskom ministarstvu spoljnih poslova zadužen za evropska pitanja Žan-Pjer Žuje nakon razgovora sa potpredsednikom srpske vlade Božidarom Djelićem.

Uoči nastavka pregovora Beograda i Prištine u nedelju u Briselu, šef srpske diplomatije Vuk Jeremić izrazio je nadu da će biti načinjen "prvi korak u otvaranju etape koja će dovesti do kompromisa, a ruski predstavnik u pregovaračkoj “trojci” Aleksandar Bocan-Harčenko istakao da je srž pregovora i svakog modela za budući status Kosova saglasnost strana I rešenje u okviru UN.

"Izuzetno je važno što smo počeli direktne pregovore i što ćemo imati priliku da albanskoj strani prvi put direktno predstavimo naš plan o suštinskoj autonomiji Kosova i da od njih dobijemo odgovor", rekao je Jeremić na konferenciji za novinare u Izvršnom veću Vojvodine.

On je napomenuo da bez angažovanja obeju strana nije moguće ni zamisliti postizanje bilo kakvog kompromisa i dodao da "ako želimo kompromisno rešenje, na čemu će Beograd insistirati", onda mora biti "interaktivnog dijaloga" i normalne komunikacije.

Istakavši da je sve više bitnih medjunarodnih činilaca koji smatraju da "unilateralni kurs dogadjaja" ne bi bio u njihovom interesu, niti bi doprineo miru i stabilnosti u regionu, Jeremić je ocenio da izjave Albanaca o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova u decembru mogu da znače njihovu nervozu.

Ministar je dodao da se debata o Kosovu u okviru EU "zagreva" jer njenim članicama "nije baš najjasnije da li će bilo ko biti spreman da podrži bilo kakav unilateralni tok dogadjaja".

Stoga će naša diplomatija, u okviru izuzetno angažovanog nastupa prema EU i drugim značajnim činiocima u medjunarodnoj zajednici, insistirati da odbace izjave o jednostranom proglašenju nezavisnosti pokrajine jer one predstavljaju rušenje medjunarodnog poretka.

"Nema nikakvog plana 'B' i svaka diskusija o angažovanju na takvom nekakvom planu išla bi na ruku onima koji ne žele kompromisno rešenje za Kosovo", naglasio je Jeremić i dodao da do ostvarenja jedino postojećeg plana "A" "moramo da budemo strpljivi i pregovaramo".

Srž pregovora o Kosmetu saglasnost, odluka u Savetu bezbednosti

Ruski predstavnik u pregovaračkoj trojci Kontakt grupe Aleksandar Bocan-Harčenko istakao je da Kosovo ostaje pitanje Ujedinjenih nacija, uz sav njegov značaj za Evropu i uz uvažavanje evropskog konteksta tog pitanja i dodao da odluku u smislu regulisanja može da donese samo Savet bezbednosti.

Ruski diplomata je pred početak druge runde nove etape pregovora izneo kako zvanična Moskva razume da je za Evropu pitanje budućeg statusa južne srpske pokrajine veoma važno, da uzima u obzir doprinos EU na terenu u okviru medjunarodnog prisustva, kao što shvata i da Srbija ima strateški cilj da postane članica Unije.

"No, i Rusija je deo Evrope i kada govori o presedanu, misli i na uticaj budućeg rešenja na Evropu", rekao je Bocan-Harčenko, dodajući da je potrebno "pronaći sporazumno rešenje koje je najbolje za sve".

Govoreći o izjavi predstavnika EU u "trojci" Volfganga Išingera nemačkom "Handelsblatu" da "i Rusija spoznaje da dalje čekanje ne povećava šanse za regulisanje statusnog pitanja", ruski ambasador je rekao da 10. decembar, kada ističe mandat "trojke", "ne znači da se tada proces prekida."

"'Trojka' mora podneti izveštaj generalnom sekretar UN do 10. decembra, taj datum je jako važan, jer će od toga zavisiti i odluka Saveta bezbednosti UN o daljim postupcima, ali to ne znači kraj svega", istakao je Bocan-Harčenko.

On je ponovio da trojka ne priprema nikakav dokument sa sveobuhvatnim predlogom za status pokrajine koji bi bio nametnut.

"Najvažnije je očuvati atmosferu saradnje u okviru razgovora, uspostavljenu u Njujorku, da možemo da idemo detaljnije u razmatranje pojedinosti i da možda pronadjemo makar i male tačke zbližavanja u pregovorima o statusu - jer ovo su pregovori o statusu - gde strane nisu jako udaljene u svojim vizijama. Ukoliko ih pronadjemo, možemo da dobijemo početeni temelj za dalji razgovor", rekao je on.

Bocan-Harčenko je rekao da se delegacije Srbije i privremenih institucija pokrajinske samouprave sada u stavovima "suštinski razilaze".

"Strane treba ozbiljno da slušaju jedna drugu, da pronadju ubedljive argumente jedna za drugu, ne za 'trojku' jer ovo nije dijalog strana sa 'trojkom' već Beograda sa Prištinom i Prištine sa Beogradom uz posredovanje 'trojke'", naglasio je Harčenko.

Francuska pozvala Srbiju da podrži napore trojke

Francuska je pozvala Srbiju da "podrži" napore medjunarodne pregovaračke "trojke" u pregovorima o budućem statusu Kosova, izjavio je u petak u Parizu državni sekretar u francuskom ministarstvu spoljnih poslova zadužen za evropska pitanja Žan-Pjer Žuje.

"Želimo da napori koje ulaže pregovaračka 'trojka' budu zaista podržani... u okviru rokova kojima raspolažemo", rekao je Žuje nakon razgovora sa potpredsednikom srpske vlade Božidarom Djelićem.

"Pratimo sve poteze i reakcije iz Beograda", rekao je Žuje i dodao da "poziv srpskih vlasti (Srbima na Kosovu) da bojkotuju izbore 17. novembra nije dobar potez".

Pariz je još 13. septembra pozvao pripadnike srpske zajednice na Kosovu da "učestvuje u izbornom procesu" i da ne poslušaju poziv Beograda na bojkot parlamenatrnih izbora jer bi im to oduzelo "pravo na svoje vidjenje budućnosti" Kosova.

Manter zadovoljan pregovaračkim procesom

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kameron Manter je izrazio zadovoljstvo što su razgovori u Njujorku doveli do direktnih razgovora Beograda i Prištine.

"Snažno podržavamo proces direktnih razgovora, zajedno sa našim evropskim i ruskim prijateljima. Optimistični smo i verujemo da je stav obe strane konstruktivan i da će dovesti do dogovora", rekao je Manter

Dodao je da i dalje postoje prepreke ali da se nada da će dve strane doći do najboljeg rešenja, iako predstoji veliki deo posla u pregovorima.

Tadić: O svemu može da se razgovara osim o granicama i suverenitetu

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je u intervjuu austrijskom državnom radiju "Oe1" da Srbija smatra da su pregovori nemogući oko promene granica, ili suvereniteta zemlja, a da o svemu ostalom može da se razgovara.

Prema njegovim rečima, potrebno je SAD stalno ukazivati na opasne posledice jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.

"Uz to moramo naše evropske partnere i prijatelje uveriti u to, jer je bitno da se osnaže naši argumenti pred SAD, ali to mogu mnogo delotvornije članice EU nego Srbija", kazao je predsednik Srbije.

Tadić je upozorio da je izuzetno opasno menjati granice, jer ako se sa tim počne, onda se taj proces na zapadnom Balkanu više neće moći zaustaviti.

Prema njegovim rečima, taj proces ne bi zahvatio samo zapadni Balkan već bi obuhvatio i region Crnog mora, pošto, kako je naveo, i tamo ima mnogo Kosova, ka na primer, u Moldaviji, Azerbajdžanu, Gruziji, a i druge zemlje su suočene sa sličnim problemima.

"Nadam se da je to dovoljno argumenata protiv nezavisnosti Kosova", istakao je predsednik Srbije.

Tadić je naveo da Srbija pred sobom ima još mnogo teških reformi u pravcu članstva EU koje treba da sprovede.

"Ne možemo samo pregovarati o Kosovu i naše političke i ekonmske snage istrošiti samo na te pregovore. Iako je puna pažnja usmerena na očuvanje našeg teritorijalnog integriteta, moramo uzeti u obzir i ekonomski razvoj i posebno se brinuti o najsiromašnijem sloju stanovništva", zaključio je predsednik Srbije.

Samardžić optimističan

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić izjavio je u petak uveče da bi država Srbija, ako bi došlo do jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, nastavila da funkcioniše u svojoj južnoj pokrajini kao što funkcioniše i danas.

I u slučaju "najgoreg mogućeg raspleta" pod upravom države Srbije ostaće srpske opštine i naselja na Kosovu u kojima su stanovništvo Srbi, nealbanci koji očekuju pomoć Srbije, srpska kulturna i verska baština i Srpska pravoslavna crkva, rekao je Samardžić na konferenciji za novinare u Kragujevcu.

Ističući da u državnim strukturama ne postoji pesimizam kada je u pitanju rešavanje pitanja Kosova i da ne očekuje najgori mogući rasplet, Samardžić je dodao da "postoje razmišljanja, planiranja i pripreme za sve varijante".

"Predložili smo da u odredjenom momentu rešenje može da se preispita i da se traga za boljim rešenjem i dat je rok od 20 godina", rekao je Samardžić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image