• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izbori tek posle pregovora o Kosovu?

Funkcioner DS Dušan Petrović izjavio je da bi za sve gradjane Srbije bilo dobro da se lokalni, pokrajinski i predsednički izbori održe što pre, dok je šefica poslaničke grupe te stranke Nada Kolundžija saopštila da je DS "spremna da prihvati argument da nije dobro održati izbore u decembru, ukoliko postoji procena da su pregovori o Kosovu i Metohiji u završnoj fazi". Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić tvrdi da je izmena Ustavnog zakona jedini legalni način za odlaganje raspisivanja izbora. DSS i DS se još nisu ni dogovorile o izmenama u izbornom sistemu koje će biti unete u nove zakone koji su uslov za održanje izbora.

Funkcioner Demokratske stranke Dušan Petrović izjavio je da bi za sve gradjane Srbije bilo dobro da se lokalni, pokrajinski i predsednički izbori održe što pre, dok je šefica poslaničke grupe te stranke Nada Kolundžija saopštila da je DS "spremna da prihvati argument da nije dobro održati izbore u decembru, ukoliko postoji procena da su pregovori o Kosovu i Metohiji u završnoj fazi".

Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić tvrdi da je izmena Ustavnog zakona jedini legalni način za odlaganje raspisivanja izbora. Medjutim, DSS i DS se još nisu ni dogovorile o izmenama u izbornom sistemu koje će biti unete u nove zakone koji su uslov za održanje izbora.

Predstavnici Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke izneli su izričit stav da su pregovori o statusu Kosova prioritet i da bi izbori mogli da dodju na dnevni red tek posle njihovog završetka, 10. decembra.

Jedino je šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović saopštio da je za tu stranku neprihvatljivo odlaganje izbora i ponovio da želi raspisivanje izbora na svim nivoima.

Jovanović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da predsednik Vlade Srbije svojim stavovima o izborima nastavlja da ucenjuje čitavu zemlju, ali je dodao da u ovom trenutku problem gradjana nije Koštunica već Boris Tadić "koji pristaje na te ucene".

Dušan Petrović je novinarima u Sava centru rekao kako je njegovo duboko uverenje da izbore treba održati do kraja godine, iako Ustavni zakon predvidja da izbori budu raspisani u tom roku.

"Imamo priliku da gradjani daju jasan sud i odluče o tome kako bi trebalo da bude koncipirana politika zemlje, kuda bi Srbija trebalo da ide i ko bi trebalo tu politiku da vodi. Postoje ustavne pretpostavke i politička potreba da izbori budu održani", rekao je Petrović, koji je funkcioner Demokratske stranke.

On je naglasio da je "za sve sve koji žive u Srbiji dobro da izbori budu održani što pre".

Govoreći o zakonima koje treba doneti pre izbora, Petrović je rekao da su u izradi i da bi u vrlo kratkom roku mogli da se nadju u skupštinskoj proceduri.

Kolundžija je, upitana da li izneti stav znači popuštanje Demokratskoj stranci Srbije (DSS), rekla da se "DS drži onoga na čemu je od početka institirala i da nije reč ni o kakvom popuštanju".

Ona je dodala da je značajno što je DSS potvrdio da, kada je reč o izborima, neće biti kršenja Ustavnog zakona na čemu je DS sve vreme insistirala.

"Ukoliko zaista postoji procena da su neki procesi u završnoj fazi u kojoj nije dobro po te procese da se izbori održe, DS je spremna da takvu vrstu argumentacije prihvati", kazala je ona.

Prema njenim rečima, treba proceniti da li je 10. decembar "dan D" ili, ako se proces rešavanja statusa Kosova nastavi i posle tog datuma, šta bi to značilo sa stanovišta normalnog života i funkcionisanja demokratskih institucija u Srbiji.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Aligrudić izjavio je da su u toku pregovori o raspisivanju predsedničkih i lokalnih izbora, a da je stav DSS-a da ne treba da budu održani do 10. decembra.

"Izbore ne treba održati dok traje ova faza pregovaranja o Kosovu i Metohiji do 10. decembra i dok se ne bude znala prva konkluzija pregovora. Do tada nipošto ne bismo smeli imati bilo kakve izborne kampanje i nikakve tenzije koje prirodno idu sa izborima", kazao je Aligrudić novinarima u Skupštini Srbije.

Dodao je da nakon 10. decembra treba videti da li izbore raspisati do kraja godine za naredni period, ili ih raspisati nakon toga, uz eventualnu promenu Ustavnog zakona.

"Dakle, to je predmet razgovora. Ubedjen sam da ti razgovori traju i da će još neko vreme trajati dok se ne postigne dogovor", kazao je on.

Aligrudić je istakao da je mnogo efektnije da se političke stranke u Srbiji, uključujući i opoziciju, dogovore sve zajedno o terminu održavanja izbora.

"To je bolji način nego da počnemo preko medija da razgovaramo", kazao je Aligrudić.

Savetnik premijera Milan Parivodić ocenio je da su odredbe Ustavnog zakona o izborima nejasne i ambivalentne, loše napisane i da zbog toga stranke ne mogu da se dogovore o datumu održavanja izbora.

"Odredba u ustavnom zakonu je loše napisana. Ona je nejasna i ambivalentna zbog onog čuvenog odnosno, što na srpskom znači 'i' i 'ili'. Ta rečenica u sebi sadrži kontradikciju, a naši zakoni moraju da budu kristalno jasniji", rekao je on novinarima u Sava centru.

I premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u nedelju na izbornoj skupštini Demokratske stranke Srbije čiji je predsednik da tek kada bude jasan rezultat pregovaračkog procesa o Kosovu 10. decembra treba videti kada će biti izbori.

"Imaćemo dovoljno vremena da do 31. decembra, dakle u ustavnom roku, odlučimo hoćemo li i kada raspisati izbore, ili ćemo zbog situacije sa Kosovom možda promeniti odredbe Ustavnog zakona", rekao je on.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić izjavio je da o izborima mora da se razgovara, ali da bi bilo idealno da se na neko vreme odlože, u skladu sa zakonom.

"Mi smo spremni za izbore i ako nas izazovu izaći ćemo na izbore, ali ćemo u svakoj situaciji govoriti da je nemoralno da idemo na izbore zbog rešavanja pitanja Kosova i Metohije, rekao je Nikolić novinarima u Skupstini Srbije.

Nikolić je ponovo predložio da se on, Boris Tadić i Vojislav Koštunica sastanu i pokušaju zajedno da dogovore kako će se odnositi prema Ustavnom zakonu i šta će biti sa izborima.

Prema njegovim rečima, nije održiva situacija u kojoj predsednik Vlade govori jedno, a predsednik Republike drugo.

"Ako nam predsednik Vlade kaže da je nemoguće ići na izbore zbog Kosova i Metohije, pitaćemo predsednika Republike zašto je to njemu moguće. Kome je u interesu da se svim snagama brani Kosovo, a kome nije. Dobro ako imamo zajednički zaključak, a ako ne, manjina će morati da se povinuje stavu većine", rekao je Nikolić.

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić izjavio je da je za tu stranku neprihvatljivo da se o izborima dogovaraju samo dve vodeće stranke u Srbiji.

"Pitanje Kosova i Metohije je prioritet, ali je poštovanje Ustava i zakona takodje veoma bitno i najvažnije u ovoj zemlji. U Ustavu piše da je odbrana Kosova pitanje broj jedan i zato bi bilo neophodno da se otvori rasprava o tome i dogovori hoće li se partije u Srbiji baviti medjusobnim nadmudrivanjem ili će se dogovoriti kada da budu izbori", rekao je Dačić novinarima u Skupštini Srbije.

SPS se, kako je rekao, slaže da izbori budu sutra, ali ne veruje da je, ukoliko u decembru bude na dnevnom redu rešavanje pitanja Kosova i Metohije, uputno da Srbija udje u političku nestabilnost.

"U jednu stvar sam ubedjen, izbori će biti ili u decembru ili ih neće uopšte biti do jeseni sledeće godine odnosno do rešenja konačnog statusa Kosova i Methije", istakao je Dačić.

Ustavni zakon predvidja da predsednički izbori budu raspisani do 31. decembra 2007. godine, odnosno 60 dana od dana stupanja na snagu poslednjeg od šest zakona - o predsedniku Republike, o izboru predsednika Republike, o odbrani, o vojsci, o spoljnim poslovima i o službama bezbednosti.

Demokratska stranka (DS) ponudila je prošle nedelje koalicionim partnerima iz Demokratske stranke Srbije (DSS) i G17 plus da predsednički izbori budu održani u decembru ove godine.

Odlaganje izbora samo uz promenu Ustavnog zakona

Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić izjavio je da je izmena Ustavnog zakona za sprovodjenje Ustava jedini legalni način za odlaganje raspisivanja predsedničkih i lokalnih izbora.

"Ustavni zakon se može promeniti ako se političkim dogovorom parlamentarnih stranaka obezbedi najmanje dve trećine poslaničkih glasova, što nije sasvim jednostavno", rekao je Vučetić.

Trenutno je, kako je dodao, obavezujuć rok za raspisivanje izbora 31. decembar, a u slučaju izmene Ustavnog zakona mogu biti usvojeni "sasvim komotni rokovi" koji bi bili ograničeni jedino istekom mandata predsedniku Srbije i lokalnim skupštinama.

Vučetić je podsetio da petogodišnji mandat predsedniku Borisu Tadiću ističe u julu 2009. godine, a redovni mandat većini skupština opština u Srbiji ističe na jesen iduće godine.

Nema dogovora ni o izbornom sistemu

DS i DSS još nisu postigle dogovor o izbornom sistemu koji će biti "unet" u zakone čije je donošenje, prema Ustavnom zakonu, preduslov za održavanje lokalnih izbora, rečeno je u strankama vladajuće koalicije.

Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu nadležno je za pisanje četiri zakona koji su preduslov za raspisivanje lokalnih izbora i pokrajinskih izbora u Vojvodini. Samo jedan od nacrta tih zakona je završen - Nacrt zakona o teritorijalnoj organizaciji.

Kompletiranja nacrta zakona o glavnom gradu, o lokalnoj samoupravi i o lokalnim izborima je blokirano, zbog toga što se stranke vladajuće koalicije nisu dogovorile o sistemu na lokalnim izborima, iako su kontakti koalicionih partnera, kako je potvrdjeno Tanjugu, u toku.

DS i ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković predlažu da novim zakonima "na lokalu" bude uveden većinski sistem, umesto dosadašnjeg proporcionalnog.

DSS, medjutim, insistira na tome da lokalni izbori budu održani po proporcionalnom sistemu.
Portparol DSS-a Andreja Mladenović izjavio je da se takav sistem pokazao kao dobar, jer "na najbolji način odražava realnu snagu stranaka i najbolje preslikava volju gradjana".

"Postoje kontakti o izbornom sistemu i u narednom periodu mora da se dodje do konkretnih rešenja po pitanju seta zakona koji treba da budu usvojeni u Skupštini. Sigurno će sadržaj zakona biti proizvod dogovora stranaka", rekao je Mladenović.

(agencije/MONDO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image