• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ljajić: Usredsredjeni na hapšenje begunaca

Predsednik Akcionog tima za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić rekao je da je 60 odsto kapaciteta službi bezbednosti i drugih državnih organa posvećen i usredsredjen na pitanja hapšenja haških begunaca. Na pitanje da li je Ratko Mladić u Srbiji, Ljajić je rekao "šta god da kažem, lupiću". LDP je zatražila od Skupštine Srbije da po hitnom postupku usvoji dve deklaracije kojima bi iskazala političku volju za ispunjavanje medjunarodnih obaveza, osudila ratne zločine i pokrenula pitanje odgovornosti za neispunjavanje obaveza.

Predsednik Akcionog tima za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić rekao je da je 60 odsto kapaciteta službi bezbednosti i drugih državnih organa posvećen i usredsredjen na pitanja hapšenja haških begunaca.

Po rečima Rasima Ljajića, cilj Srbije je "pre svega da nam se veruje". Odgovarajući na pitanje da li je Ratko Mladić u Srbiji, Ljajić je rekao "šta god da kažem, lupiću". "Čuda su moguća, ali u ovom slučaju ne verujem u ta čuda... Ako kažem da Ratko Mladić nije u Srbiji morao bih da kažem gde je. Ako kažem da je u Srbiji, niko u ovom momentu ne poseduje informacije da li se on nalazi u Srbiji", naglasio je on.

Ljajić je, pred dolazak Karle del Ponte u Srbiju i u iščekivanju njenog izveštaja, ocenio da ovu šansu ne smemo propustiti. "Očekujem da će izveštaj biti pozitivniji od prethodnog i da ćemo parafitrati sporazum o stabilizaciji i pridrživanju, i tako imati dovoljno vremena da do kraja godine uverimo zvaničnike u Briselu i haški Tribunal u naše namere", rekao je Ljajić.

On je precizirao da se pojavio problem pristupa arhivima Bezbednosno-informatrivne agencije, u smislu da se ne može dozvoliti neograničen, potpun pristup i da se iz njih izvlači šta god se hoće. Postoji vrlo jasna procedura i izvesna zakonska ograničenja, "dajemo im delovodnike i iz njih mogu da traže i dobiju sve što im je potrebno za vodjenje postupaka pred Tribunalom", objasnio je Ljajić.

Podsećajući da je naš najveći interes što pre hapšenje haških begunaca, Ljajić je istakao da će najverovatnije do utorka biti rešene dileme u vezi sa objavljivanjem broja telefona na koji se gradjani mogu javiti sa informacijama o haškim beguncima.

"Očekujem da će nakon posete glavne tužiteljke Srbiji naredne nedelje Srbija parafirati Sporazum. Bilo bi iznenadjenje i velika politička šteta ukoliko se to ne dogodi", kazao je Ljajić novinarima u beogradskom hotelu "Slavija".

Prema njegovim rečima, nakon parafiranja Sporazuma sa EU Srbija će imatio dovoljno vremena da učini dodatne korake do nove godine kako bi uverila zvaničnike EU i Haškog tribunala u namere za značajan napredak u saradnji sa Tribunalom.

Ljajić je naveo da sedam dana, koliko je preostalo do posete glavne tužiteljke Beogradu, "dovoljno da Srbija još jednom pokaže političku volju i učini niz važnih koraka u saradnji sa Tribunalom", ali nije dovoljno da se locira i uhapsi haški optuženik Ratko Mladić. On je istakao da će Srbija narednih dana i nedelja učiniti niz praktičnih koraka u vezi sa saradnjom sa Haškim tribunalom, ali da o tome ne bi govorio. "To nije ništa spektakularno, reč je o merama i aktivnostima koje planiramo da uradimo". kazao je on.

Povodom pretresa pojedinih kasarni ovih dana, Ljajić je rekao da je to deo uobičajenih aktivnosti Vojske i naveo da je tokom poslednjih nekoliko meseci pretreseno više od 160 civilnih i vojnih objekata, ali i stanova za koje je postojala sumnja da se neki od haških begunaca skriva.

LDP: Pokazati volju, usvojiti deklaracije

Liberalno demokratska partija (LDP) zatražila je od Skupštine Srbije da po hitnom postupku usvoji dve deklaracije kojima bi iskazala političku volju za ispunjavanje medjunarodnih obaveza, osudila ratne zločine i pokrenula pitanje odgovornosti za neispunjavanje obaveza.

Predsednik LDP Čedomir Jovanović rekao je, na konferenciji za novinare, da parlament treba da donese te deklaracije odmah, pre konačne odluke Evropske komisije o parafiranju Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji, ocenjujući da bi Evropska unija prihvatila takav gest pri odlučivanju.

LDP je predala Skupštini Srbije predloge za usvajanje deklaracije o prihvatanju novog sistema vrednosti, opredeljenosti Srbije za evropske integracije i obavezi kažnjavanja odgovornih za ratne zločine i deklaracije o obavezi gonjenja i kažnjavanja odgovornih za ratne zločine i očekuje da se odmah povede rasprava o njima, kazao je Jovanović.

Prema njegovih rečima, predloženim dokumentima pokreće se i pitanje odgovornosti ključnih ljudi u službama bezbednosti i nadležnim ministarstvima zbog neispunjavanja obaveza prema Haškom tribunalu, "jer se ne može poručiti Briselu da haški begunci nisu uhapšeni, a da za to niko nije odgovoran". LDP će, zato, pokrenuti raspravu o odgovornosti ministra policije Dragana Jočića i direktora BIA Radeta Bulatovića i zatražiti da budu smenjeni zbog neispunjavanja medjunarodnih obaveza, rekao je Jovanović. Dodao je da bi i taj gest doprineo argumentaciji medjunarodne zajednice da parafira Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji.

Ističući važnost usvajanja predloženih deklaracija, Jovanović je kazao da je Srbija, ako nema sposobnost da uhapsi Ratka Mladića, sposobna da kaže narodu zašto ga traži, da saopšti da je u Srebrenici izvršen genocid i da pozove na odgovornost sve ratne zločince, ali i one koji treba da ih pronadju i uhapse. "LDP insistira da Srbija pošalje političku poruku Evropskoj uniji koja bi omogućila i promenu stava našeg društva prema pitanjima na čijem rešavanju medjunarodna zajednica insistira. To bi bio izraz spremnosti Srbije da govori istinu i da jasno definiše političku i svaku drugu vrstu odgovornosti koja do sada nije utvrdjena", istakao je Jovanović.

Prema njegovoj oceni, Srbija bi usvajanjem predloženih akata pokazala ne samo dobru volju da ispunjava medjunarodne kriterijume, već i definisala mehanizme za sankcionisanje postupaka koji su širi od samog hapšenja haških begunaca. Dodao je da bi zločinom smatralo i svako veličanje opravdavanje ili relativizacija zločina i pomaganje odgovornima za ratne zločine.

Jovanović je ocenio da nova uslovljavanja medjunarodne zajednice prema Srbiji i njenom putu ka EU nisu dobra i da ne treba kažnjavati društvo zbog nesposobnosti sadašnje vlade.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image