• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbor usvojio Jočićev izveštaj o radu MUP-a

Odbor Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost usvojio je u sredu, većinom glasova, izveštaj o radu MUP-a za period od 1. juna 2006. do 30. septembra 2007. godine, koji je podneo ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić. On je ocenio da je stanje bezbednosti u Srbiji povoljno, da su povećane lična i imovinska sigurnost svih gradjana i očuvan stabilan javni red.

Odbor Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost usvojio je u sredu, većinom glasova, izveštaj o radu MUP-a za period od 1. juna 2006. do 30. septembra 2007. godine, koji je podneo ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić.

U raspravi o izveštaju, koja je trajala više od tri sata, najviše primedbi izneli su poslanici Srpske radikalne stranke, koji su zamerili što u izveštaju nisu pomenuti "politička mafija" i nezakonita privatizacija, koja je gradjane, prema njihovoj oceni, oštetila za desetine miliona evra, kao ni "sportska mafija".

Nenad Milić iz Liberalno-demokratske partije rekao je da, osim "puno lepih reči", u izveštaju ima "malo podataka iz kojih se može videti kretanje kriminaliteta u Srbiji".

On je naveo da nije pomenuto ni finansiranje MUP-a, kadrovsko stanje i materijalno-tehnička opremljenost tog ministarstva.

Poslanik DSS-NS Dragan Šormaz je ocenio da je izveštaj dobro uradjen i da MUP "u datim okolnostima radi više nego dobro", i da je zabeležen pozitivan pomak u njegovom radu.

Jočić je ocenio da je stanje bezbednosti u Srbiji povoljno, da su povećane lična i imovinska sigurnost svih gradjana i očuvan stabilan javni red. Predstavljajući izveštaj o radu MUP-a u periodu od 1. juna 2006. godine do 30. septembra 2007. godine na sednici Odbora za odbranu i bezbednost Skupštine Srbije, Jočić je naglasio da su stabilno stanje i bezbednost očuvani i na području Kopnene zone bezbednosti i u opštinama na jugu Srbije.

Prema Jočićevim rečima, blagovremeno su otkriveni i tako predupredjeni i sprečeni novi oblici terorističkih aktivnosti koji su pripremani na području Raške oblasti i očuvano stabilno stanje medjunacionalnih odnosa, obezbedjeni zaštita i sigurnost svih manjinskih zajednica.

Jočić je rekao da je otkriven novi oblik terorističkog delovanja vehabija u Raškoj oblasti i da je nova protivteroristička jedinica dala značajan doprinos njegovom otkrivanju i hapšenju 16 članova vehabijske grupe tokom proleća, kao i još četvoro u septembru. Naveo je da su sprečeni teroristički napadi vehabija koji su bili planiarani na području Novog Pazara.

Navodeći da MUP prati stanje na Kosovu i Metohiji, Jočić je rekao da je ono i dalje veoma složeno i teško i da su nastavljeni kontinuirani pritisci i odrzavanje atmosfere straha i neizvesnosti kod srpskog i drugog nealbanskog stanovništva. To, prema Jočićevoj oceni, ukazuje da albanski separatisti ne odustaju od svojih javno proklamovanih ciljeva i nezavisnosti Kosova.

Naveo je da su nastavljeni napadi albanskih ekstremista na verske objekte, kao i da tokom poslednjih godinu dana nije došlo do osetnijeg poboljšanja bezbednosne zaštite Srba i drugog nealbanskog stanovništva. Na Kosovu je u poslednjih godinu i po dana zabeležno 329 slučajeva različitih oblika ispoljavanja nasilja, od kojih se 24 napada i provokacije mogu svrstati u terorističke, rekao je ministar i dodao da je jedno lice srpske nacionalnosti u tim napadima ubijeno, kao i da su zabeležena 24 napada na pripadnike medjunarodnih snaga.

Jočić je naveo da MUP značajne aktivnosti usmerava na istraživanje ratnih zločina i traganje za nestalim licima, kao i da radi na predmetima kao što su braća Bitići, Lovas, Petrovo Selo, Škorpioni, Štrpce, Zvornik i masovna grobnica kod Raške. Istakao je da su bile preduzete i intenzivne aktivnosti na pronalaženju Ratka Mladića, Stojana Župljanina, Zdravka Tolimira i Vlastimira Djordjevića, od kojih su Tolimir i Djordjević uhapšeni.

Ministar policije je rekao da je policija uspela da "dublje prodre" u teže oblike organizovanog kriminala, posebno finansijskog, pri čemu je korupcija bila neizostavni činilac krivičnih dela. Nastavljeno je rasvetljivanje delovanja organizovanih kriminalnih grupa, medju kojima su i takozvane drumska i stečajna mafija, kazao je Jocić i naveo da je saobraćajna mafija oštetila državu za milion evra, naftna za 10 miliona evra, duvanska za 40 miliona evra i carinska za 5,5 miliona evra.

Jočić je naveo i razotkrivanje zloupotreba bivših rukovodilaca u Generaleksportu koji su državu oštetili za 23 miliona evra, zatim pranje novca preko of-šor kompanija na Kipru i otkrivanje krijumčarenja falsifikovanih cigareta, uglavnom marke Memfis, vredno oko 50 miliona dinara.

U periodu jun 2006. - septembar 2007. godine otkrivena su 4.032 krivična dela sa elementima korupcije, rekao je Jočić i izdvojio otkrivanje i hapšenje 17 profesora na Pravnom fakultetu u Kragujevcu.

Presečeno je 40 kanala za krijumčarenje opojne droge i oduzeto 3,35 tona opojnih droga, rekao je ministar i naveo da je u saradnji sa drugim zemljama uhapšeno 55 članova grupe koja se bavila nelegalnim migracijama i trgovinom ljudima, od kojih je njih 12 uhapšeno u Srbiji.

Jočić je istakao da je ostvarena visoka efikasnost u rasvetljivanju većine najtežih krivičnih dela opšteg i privrednog kriminala. Od juna prošle do septembra ove godine u Srbiji su izvršena ukupno
136.192 krivična dela, od kojih su 119.945 dela opšteg, a 13.768 privrednog kriminala.

Od ukupnog broja, 1.409 krivičnih dela su bila iz oblasti visokotehničkog kriminala, 967 ekološkog, a 103 političkog, naveo je ministar. U tom periodu zabeleženo je 120 ubistava, 248 ubistava u pokušaju i 98 teških ubistava. Bilo je 147 krivičnih dela silovanja, 208 dela razbojničkih kradja, 403 iznude i 28 otmica, rekao je ministar i istakao da je postignut veliki stepen efikasnosti u njihovom rešavanju.

Policija je u tom periodu ukupno legitimisala 914.890 lica, od kojih je 199.829 "dovedeno", a 6.765 lišeno slobode.

Što se tiče bezbednosti u saobraćaju, Jočić je naveo da su se desile 21.934 saobraćajne nezgode u kojima je 1.355 lica poginulo, a 29.149 povredjeno. Policija je evidentirala i 9.015 požara i eksplozija u kojima je 100 lica poginulo, a njih 37 je povredjeno. U oblasti unutrašnje kontrole podneto je 3.158 predstavki, od kojih je 2.469 obradjeno i ustanovljeno da su 232 osnovane, a 871 je prosledjena drugim organima.

Jočić je rekao da postoje predlozi da Odbor zaseda i na jugu Srbije, na šta je poslanik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović dobacio "u Prištini", a predsednik Odbora Ivica Dačić uzvratio: "Daj Bože, sa zadovoljstvom bih zakazao sednicu u Prištini".

Jočić je prethodno novinarima izjavio da bi novinar nedeljnika "Vreme" Dejan Anastasijević,na kojeg je pre šest meseci izvršen bombaški napad, trebalo da kaže policiji "ono što možda ne može javno".

Anastasijević je prošle nedelje naveo "da ima saznanja" da se njegovo ime nalazi na spisku potencijalnih svedoka koje bi trebalo eliminisati ili zaplašiti, a koji je lider SRS-a Vojislav Šešelj poslao iz pritvora Haškog suda, gde se nalazi zbog optužbe za ratne zločine, preko supruge Jadranke. Jočić je kazao da bi pravi put bio da Anastasijević dodje u policiju i kaže sve detalje kako bi se taj "vrlo neprijatan i opasan dogadjaj rešio". "Mi mesecima radimo, tu su hiljade ljudi koje smo iskontrolisali, automobila koji su bili tamo te večeri..", kazao je on i izrazio očekivanje da će Anastasijević reći policiji sve detalje kojima raspolaže.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image