• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EP: Pohvale i kritike na račun Srbije

Evropski parlament ocenio je da je "ostvareni napredak u Srbiji sveukupno povoljan", imajući u vidu da je Srbija "mirno prebrodila niz teških etapa" i da je posle izbora formirana nova proevropska, reformska vlada i da je usvojen novi ustav.

Evropski parlament (EP) ocenio je da je "ostvareni napredak u Srbiji sveukupno povoljan", imajući u vidu da je Srbija "mirno prebrodila niz teških etapa" i da je posle izbora formirana nova proevropska, reformska vlada i da je usvojen novi ustav.

Poslanici EP trebalo bi da u Strazburu usvoje Izveštaj o Srbiji i preporuku Savetu ministara EU i Evropske komisije.

Izveštaj je u ime Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta sačinio poslanik Jelko Kacin, i u njemu se izražava zadovoljstvo zbog obnove pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija i naglašava da će taj sporazum biti potpisan kad Beograd uspostavi punu saradnju s Haškim sudom.

"Glavna zajednička vrednost je vladavina prava, zato je bitna reforma pravosudnog sistema i saradnja sa Hagom. Srbija je dokazala sposobnost hapšenjem nekih, ali ne i glavnog optuženika Ratka Mladića. Ne možemo "zažmuriti" na to" naglasio je on.

Kacin je priznao da "strogi vizni režim EU koči demokratski napredak, doprinoseći ksenofobiji i nacionalizmu".

"Treba ukinuti vize za putovanja srpskih gradjana, mere bi trebalo pokrenuti već početkom sledeće godine" dodao je on.

U raspravi o Kacinovom izveštaju čule su se i oštre zamerke na račun Srbije, uglavnom od predstavnika madjarskih stranaka.

Socijalista Čaba Tabajdi i Kinga Gal istakli su "zverstva i diskriminaciju nad Madjarima u Vojvodini", i upozorili na mogućnost naseljavanja 100.000 izbeglica sa Kosova u severnoj pokrajini. Druga tela EU ocenila su te tvrdnje kao potpuno neosnovane.

Medju glavnim zamerkama našli su se i "neofašisti koji slobodno šetaju", opasnost od nacionalizma, nepotizam, i drugo.

Holandski poslanici Jost Lagendajk i Mihael Galer rekli su da "EU ne bi trebalo da bude popustljiva", dodajući da će saradnja po pitanju Kosmeta biti presudna.

Pojedini poslanici usprotivili su se, istakavši "tretiranje Srbije kao lošeg djaka", naklonjenost EP Albaniji i BiH, i NATO bombardovanje, koje je pripadnik grčke levice Atanasios Pafilis nazvao "varvarskom agresijom".

Opšti stav bio je da EU mora ostaviti otvorena vrata za ulazak Srbije u članstvo, jer je "najvažnija država regiona, od koje zavisi i stabilnost celog područja".

Izveštaj i predlozi EP Savetu ministara EU trebalo bi da budu usvojeni u četvrtak.

Ren:Sporazum o stabilizaciji Srbija-EU na dohvatu ruke

Evropski komesar Oli Ren izjavio je u sredu u Strazburu da je "srpskoj vladi jasno stavio do znanja da je na dohvatu ruke potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju" Evropske unije i Srbije.

Evropska unija je "u presudnom trenutku svojih odnosa sa Srbijom" zato što predstoji sklapanje sporazuma o pridruživanju i približava se "rok" 10. decembra kad Kontakt grupa treba da izvesti UN o pregovorima o Kosovu, izjavio je Ren pred poslanicima Evropskog parlamenta koji raspravljaju o izveštaju o Srbiji i predlogu Savetu ministara EU o unapredjenju odnosa s Beogradom.

Evropski komesar je rekao da ponovo želi da naglasi da "Srbija ima ogromne ekonomske i intelektualne potencijale, koji samo čekaju da budu ovaploćeni u stremljenju te zemlje ka evropskoj budućnosti".

"Evropska komisija je potpuno predana ostvarenju evropske perspektive Srbije. Ja sam ubedjen da ta zemlja može ostvariti krupan, prilično brz napredak na svom evropskom putu čim ispuni za to ključne uslove", istakao je Ren.

On je naveo da je tehnički deo pregovora o tom sporazumu okončan i da se čeka na izveštaj haške tužiteljke Karle del Ponte posle njene sutrašnje posete Beogradu, da bi se to "strogo imalo na umu" u EU u proceni u kojoj meri srpske vlasti saradjuju s Haškim sudom.

To je uslov za parafiranje sporazuma i "sad je to pitanje političke volje. Mi smo spremni čim Srbija bude spremna da ispuni uslove, a lopta je sad u dvorištu Srbije".

Ren je dodao da će potpisivanje sporazuma EU-Srbija zavisiti od dostizanja pune saradnje s tribunalom u Hagu, što znači da "Srbija mora učiniti sve u svojoj moći da pronadje begunce i Haškom sudu pruži sve nužne informacije koje vode njihovom hapšenju i prebacivanju u Hag".

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image