• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Del Ponte: "Begunce u Hag što pre"

Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte dvodnevnu posetu Beogradu započela je u Palati Srbija razgovorom sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Trubunalom i koordinatorom za sprovodjenje Akcionog plana Rasimom Ljajićem.

Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte, u razgovoru sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju s Tribunalom Rasimom Ljajićem, poručila je da ne želi da bude prepreka procesu evropskih integracija Srbije, ali da očekuje da se preostali begunci nadju u Hagu što je pre moguće.

Tokom razgovora precizirana je dokumentacija koja je dostavljena Tribunalu od poslednje posete glavnog tužioca, dok će tokom narednih dana predstavnicima Tribunala biti nastavljeno dostavljanje važne dokumentacije po zahtevima Tužilaštva, saopštio je kabinet predsednika Nacionalnog saveta.

Del Ponteova je, kako je navedeno, pozitivno ocenila pristup arhivama Ministarstva odbrane Srbije, koji se sprovodi u skladu sa Sporazumom o uvidu u arhive državnih organa Republike Srbije.

Povodom ostvarivanja uvida u arhive Bezbednosno-informativne agencije, diskutovano je o "modalitetima uvida" koji bi bili zadovoljavajući za obe strane, navedeno je u saopštenju.

Del Ponteova je doputovala u dvodnevnu posetu Beogradu, a posle razgovora sa Ljajićem sastala se oko 14 časova sa srpskim tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem, koji je i koordinator za sprovodjenje Akcionog plana za dovršetak saradnje sa Tribunalom.

Glavna tužiteljka Haškog tribunala u petak bi trebalo odvojeno da razgovara predsednikom Srbije Borisom Tadićem i premijerom Vojislavom Koštunicom.

Savet za nacionalnu bezbednost, na predlog Akcionog tima, 12. oktobra ponudio je novčane nagrade za informacije koje bi dovele do hapšenja haških optuženika.

Poslednjih dana pripadnici vojske i policije pretražili su vojne objekte u Pančevu, Zrenjaninu i Beloj Crkvi, kako bi bile otklonjene sumnje da se u nekim od tih vojnih objekata kriju haški optuženici.

Nacionalni savet za saradnju sa Tribunalom je, u medjuvremenu, pozitivno odgovorio na šest zahteva Tužilaštva da bude dostavljena dokumentacija za sudjenja pred tim sudom.

Del Ponteova bi tokom dvodnevne posete Beogradu trebalo da odvojeno razgovara i sa šefovima BIA i VBA Radetom Bulatovićem i Svetkom Kovačem.

Glavni tužilac Tribunala će se u petak obratiti i predstavnicima Parlamentarne skupštine NATO, koja u saradnji sa Skupštinom Srbije u Beogradu organizuje trodnevni seminar na temu "Srbija i Evropa: izazovi integracije".

Del Ponteova će po završetku posete podneti Evropskoj uniji izveštaj o saradnji Srbije sa Tribunalom, od čega će zavisiti odluka o parafiranju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren rekao je da će nalazi koje Del Ponte bude donela iz Beograda "biti snažno uzeti u obzir" prilikom odluke o parafiranju Sporazuma, ističući da će EU "uskoro biti tehnički spremna".

Ponoš: Nije bilo hapšenja u Beloj Crkvi

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Zdravko Ponoš izjavio je da vojska ne čuva haške optuženike i da su nedavni pretresi kasarni po Vojvodini "deo redovnih aktivnosti".

"Da Vojska Srbije čuva haške optuženike, ne bi morala da ih traži", rekao je Ponoš novinarima posle sastanka sa načelnikom Generalštaba oružanih snaga Madjarske generalom Andreašom Havrilom u Somboru.

General Ponoš je naveo da su proteklih dana pretresane uglavnom prazne kasarne, koje Vojska Srbije ne koristi, kako bi se "otklonila svaka sumnja".

Načalenik Generalštaba je istakao da tokom pretresa kasarne u Beloj Crkvi, Vojska Srbije nije nikoga uhapsila i da se tom prilikom "ništa spektakularno nije desilo".

On je naveo i da su pre pretresa kasarni po Vojvodini iste aktivnosti u potrazi za haškim optuženicima obavljene i po drugim delovima Srbije, ali da tada nisu bili prisutni lokalni mediji da to zabeleže.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image