• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Del Ponte očekuje Mladića u Hagu u decembru

Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte izjavila je da se tokom dvodnevne posete Beogradu uverila u političku opredeljenost vlasti u Srbiji za saradnju sa Tribunalom i da očekuje da će u narednim nedeljama videti konkretne rezultate u toj saradnji. "Verujem da vlasti Srbije žele da vide (Ratka) Mladića u Hagu i nadam se da će do kraja mog mandata u decembru, ako ne sva četvorica begunaca, onda barem Mladić biti u Hagu", rekla je Del Ponteova.

Tokom dvodnevne posete uverila sam se u političku opredeljenost vlasti u Srbiji za saradnju sa Tribunalom i očekujem da ću u narednim nedeljama videti konkretne rezultate u toj saradnji, izjavila je u Beogradu glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte.

"Nadam se da ću biti u mogućnosti da dam pozitivnu ocenu saradnje, jer vidim da imamo političku spremnost i zaista se nadam da ćemo imati napredak", rekla je Del Ponteova odgovarajući na pitanja učesnika seminara u organizaciji Parlamentarne skupštine NATO i Skupštine Srbije.

Prema njenim rečima, pozitivna ocena saradnje sa Haškim tribunalom će biti data ukoliko bude "bolje koordinacije izmedju bezbednosnih službi i ako bude konkretnih koraka". "Ako imamo bolju koordinaciju izmedju bezbednosnih službi i ako se preduzmu konkretni koraci, ja ću obavestiti Savet bezbednosti UN i EU da je došlo do napretka saradnje sa Haškim tribunalom", rekla je Del Ponteova.

Glavna tužiteljka je podvukla da će njena ocena saradnje Srbije sa tim sudom, zavisiti od "konkretnih koraka" koje Beograd treba da preduzme u narednom periodu. "Verujem da vlasti Srbije žele da vide Mladića u Hagu, i nadam se da će do kraja mog mandata u Hagu, ako ne sva četvorica preostalih optuženika u bekstvu, onda barem Mladić biti u Hagu", navela je Del Ponteova.

Ona je, medjutim, naglasila da, za razliku od Mladića, za koga je sigurna da se nalazi Srbiji, takvu tvrdnju ne može da iznese kada je reč o Radovanu Karadžiću. "Nikada nisam rekla da je Karadžić u Srbiji, rekla sam da ne znam gde je. Rekla sam da imamo informacije da je u regionu, ali znam tačno da je Mladić u Srbiji i to znam već godinama, ja čak imam i dokaze, i zato tražim od Srbije da učini sve u svojoj moći da uhvati Mladića", izjavila je Del Ponteova.

"Tražim od Beograda da mi da Mladića, da ga nadje i da mi ga preda, ali za Karadžića ne znam gde je", precizirala je glavna tužiteljka.

Osvrćući se na probleme koje haško tužilaštvo ima u procesuiranju zločina nad Srbima na Kosovu i Metohiji, Del Ponteova je navela da ima dovoljno dokaza za krivicu jednog od komandanata OVK Ramuša Haradinaja, ali da nije sigurna da će te dokaze moći da iznese zbog nemogućnosti pristupa svedocima. Ona je izjavila da Tribunal nema podršku u vezi sa zaštitom svedoka u slučaju Haradinaj.
"Tri svedoka su ubijena, većina svedoka odbija da se pojavi jer dobijaju pretnje. To je prvi put da smo se susreli sa tom vrstom pretnji", precizirala je glavna tužiteljka.

Predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica preneli su glavnoj tužiteljki Haškog tribunala Karli del Ponte spremnost Srbije da okonča saradnju sa tim sudom.

Iz kabineta predsednika kratko je saopšteno da je Tadić preneo Del Ponteovoj da Srbija čini sve da se završi saradnja sa haškim sudom i da je državni interes da se optuženi za ratne zločine nadju u Hagu.

Tadić je istakao da državni organi i institucije rade svakodnevno sve što je u domenu njihovih nadležnosti kako bi se locirali i uhapsili preostali haški begunci.

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u razgovoru sa Del Ponteovom da postoji rešenost i politička volja da se u potpunosti završi saradnja sa tim sudom.

Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, Koštunica je naglasio da je pre svega u interesu Srbije da ispuni svoje medjunarodne obaveze i okonča saradnju sa Tribunalom.

Dodaje se da je Del Ponteova ponovila da je za Tribunal veoma važno da se optuženi što pre nadju pred tim sudom.

Na sastanku su učestvovali i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić i sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost Miodrag Rakić.

Ljajić: Obeshrabrujuća uslovljavanja

Glavna tužiteljka Haškog tribunala u četvrtak je imala odvojene susrete sa koordinatorima za sprovodjenje Akcionog plana za dovršetak saradnje sa Tribunalom - predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom Rasimom Ljajićem i srpskim tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem.

Ljajić je izjavio da je glavnoj haškoj tužiteljki ukazao da bi za sve koji rade na sprovodjenju tog plana bilo "potpuno obeshrabrujuće da Tribunal dalje uslovljava Srbiju i EU i opet prolongira parafiranje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju".

"Ukoliko se naš dosadašnji napor ne vrednuje na adekvatan način, ne vidim motiv koji moze da utiče na ljude koji sprovode plan", rekao je Ljajić, podsetivši da je znatan broj haških optuženika izručen i dostavljena velika količina dokumenata, a da će, takodje, biti omogućen i uvid u naše bezbednosne arhive.

Prema njegovim rečima, sve su to rezultati koji nas kvalifikuju da bar parafiramo sporazum u prvoj polovini novembra, "što bi za nas u ovom trenutku bilo veoma značajno".

Ljajić se izvinio javnosti što je prilikom prošle posete tužiteljke rekao da će izveštaj Del Ponteove biti pozitivan, što se nije dogodilo, dodavši da će, da se ponovo ne bi izvinjavao, ostati uzdržan i sačekati ponedeljak kada će ona razgovarati sa komesarom za proširenje EU Oli Renom.

Ljajić smatra da će glavna tužiteljka tvrdnju da je Ratko Mladić u Srbiji ponavljati sve dok on ne bude bio pronadjen i izručen Tribunalu, "iz prostog razloga što i u Tribunalu i dobrom delu medjunarodne zajednice vlada uverenje da će Srbija ispuniti te obaveze ukoliko bude pod konstantim pritiskom".

"To je metod pritiska na Srbiju, a ne proizvod saznanja da se on stvarno nalazi u našoj zemlji", objasnio je Ljajić i dodao da je tužiteljki ponovio "da Srbija ima najviše interesa da se Mladić i drugi optuženici nadju u Tribunalu jer trpi pritiske". On je najavio da će naši organi narednih dana i nedelja učiniti sve da "čitavim nizom novih akcija tu stvar dovedu do kraja i tako Srbiju približe potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju".

Na sastanku sa Ljajićem, kako je saopšteno, Del Ponteova je poručila da ne želi da bude prepreka procesu evropskih integracija Srbije, ali da očekuje da se preostali begunci nadju u Hagu što je pre moguće.

Del Ponteova je, kako je navedeno, pozitivno ocenila pristup arhivama Ministarstva odbrane Srbije, koji se sprovodi u skladu sa Sporazumom o uvidu u arhive državnih organa Republike Srbije. Povodom ostvarivanja uvida u arhive Bezbednosno-informativne agencije, diskutovano je o "modalitetima uvida" koji bi bili zadovoljavajući za obe strane, navedeno je u saopštenju.

Po završetku posete Beogradu, Del Ponteova će podneti Evropskoj uniji izveštaj o saradnji Srbije sa Tribunalom, od čega će zavisiti odluka o parafiranju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa EU.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image