• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trojka daje predlog za Kosovo 10. decembra

Predstavnik Evropske unije Volfgang Išinger najavio je da će pregovaračka "trojka" izneti precizan predlog za budući status Kosova u izveštaju koji će 10. decembra podneti generalnom sekretaru UN Banu Ki-munu. Pregovarački tim Kosova ima "vrlo ozbiljne" primedbe na dokument od 14 tačaka koje je predložila medjunarodna posrednička "trojka"

Predstavnik Evropske unije Volfgang Išinger najavio je da će pregovaračka "trojka" izneti precizan predlog za budući status Kosova u izveštaju koji će 10. decembra podneti generalnom sekretaru UN Banu Ki-munu.

"Izveštaj koji će 'trojka' podneti Banu Ki-munu sadržaće tačan naziv onoga što će biti predloženo i jasno će definisati odnose Srbije i Kosova", izjavio je Išinger u intervjuu Kosovskoj televiziji.

On je dodao da predlog specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija "ne služi kao baza za sadašnje pregovore, iako 'trojka' nema nameru da zameni taj plan".

"Ono što pokušavamo da učinimo jeste da postignemo sporazum koji bi pratio Ahtisarijev plan", rekao je Išinger.

U intervjuu za radio "Dojče Vele" on je ocenio da je problem Kosova moguće rešiti, ali da je pitanje da li Beograd i Priština za to imaju političku volju.

"Smatram da je moguće rešiti problem Kosova. Pitanje na koje ne mogu da odgovorim jeste da li dve strane koje bi morale da se dogovore imaju političku volju za to", rekao je Išinger.

On je, medjutim, ocenio da pregovore otežava to što dve strane odluke ne donose "na osnovu racionalnih kriterijuma", već razmišljaju, kako je rekao, "nacionalistički".

"Nisam siguran da možemo da postignemo cilj, jer naši partneri u Beogradu i Prištini ne odlučuju u skladu sa racionalnim kriterijumima što mi u Zapadnoj Evropi, posle tragičnih iskustava 20. veka, lakše činimo. Tamo je veća sklonost da se razmišlja strogo nacionalno, moglo bi se reći i nacionalistički", smatra Išinger.

Prema njegovim rečima, to svakako veoma otežava pregovore koji bi trebalo da budu okrenuti budućnosti, razmišljanje o zajedničkoj budućnosti u Evropi i napuštanje strogo nacionalnih granica.

Na pitanje da li će EU slediti Amerikance ako budu priznali jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, Išinger je rekao da je "sasvim moguće, to je čak verovatno, da nećemo postići nikakav rezultat i tada bi mogli uslediti jednostrani potezi".

Upitan da li bi nezavisno Kosovo moglo da preživi kao država, on je rekao da je jedno izvesno - kada za zapadni Balkan ne bi bilo evropske perspektive, a ima je, onda bi se postavljao veliki znak pitanja kada je reč o sudbini tako malih država.

"Ali, ta perspektiva postoji. I male evropske države davale su najveći doprinos EU, one su postale njen oslonac", ocenio je Išinger.

"Ako ne bismo mogli da ponudimo Srbima i kosovskim Albancima perspektivu članstva u EU tada bi ostali bez značajne podsticajne mogućnosti... Evropski identitet jeste ono što je, prema mom mišljenju, velika nada za budućnost regiona", rekao je Išinger.

Priština ima primedbe

Pregovarački tim Kosova ima "vrlo ozbiljne" primedbe na dokument od 14 tačaka koje je predložila medjunarodna posrednička "trojka", izjavio je portpartol tima Skender Hiseni.

Kosovska strana je dobila poziv za četvrti sastanak sa delegacijom Srbije, koji će biti održan 5. novembra u Beču, kazao je Hiseni posle sastanka pregovaračkog tima.

On je kazao da se kosovska strana uzdržavala od komentara na sadržaj predloga "trojke", jer on nema status zvaničnog dokumenta.

"Mi ga ne zovemo dokumentom već predlogom za raspravu, koji nema zvanični status. Zato smo mi uzdržani od komentara jer se radi o radnom dokumentu", kazao je Hiseni.

Prema njegovim rečima, o tom predlogu će se razgovarati na sastanku 5. novembra u Beču.
"Ekipa je imala ozbiljne primedbe i o njima je upoznala trojku", dodao je Hiseni.

Medjunarodna "trojka", u kojoj su predstavnici EU Volfgang Išinger, SAD Frenk Vizner i Rusije Aleksandar Bocan-Harčenko, predložila je na poslednjem sastanku u Beču, 22. oktobra, dokument od 14 tačaka za nastavak dijaloga Beograda i Prištine.

Hiseni je kazao da kosovska ekipa nema informacija o stavljanju van snage predloga Martija Ahtisarija u procesu definisanja statusa Kosova i naveo da je za Prištinu taj dokument i dalje osnova za rešenje statusa.

"Mi smo spremni da razgovaramo o svemu što bude na stolu, ali nismo spremni da prihvatimo ništa manje od nezavisnosti", rekao je portparol pregovaračkog tima Prištine.

Hiseni je rekao da kosovska strana nema informacija o mogućnosti zamrzavanja rešavanja statusa Kosova do 2020. godine o čemu je danas pisao prištinski dnevnik "Ekspres".

On je istakao da je za kosovsku stranu neprihvatljivo odlaganje i od nekoliko meseci.
Hiseni je preneo ocenu članova pregovaračke ekipe da predizborna kampanja za parlamenmtarne i lokalne izbore ne utiče negativno na proces utvrdjivanja statusa.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image