• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stoltenberg: U Beogradu sam se osećao kao kod kuće

Izvor mondo.rs

Norveški diplomata Torvald Stoltenberg, koji je nedavno dobio titulu počasnog građanina Beograda, kaže da jedva čeka da ponovo dođe u glavni grad Srbije i jede ćevape. "Pregovori o miru na Balkanu su mi bili najteži u karijeri".

Torvald Stoltenberg je dobro poznato ime u svetskoj diplomatiji. A i mi ga dobro znamo. Norvežanin je nedavno dobio titulu počasnog građanina Beograda. Za glavni grad Srbije odavno je vezan. Prvi put je došao 60-ih godina prošlog veka, a u Beogradu mu je odrastao sin, Jens, koji je sada generalni sekretar NATO-a.

"Ova titula čini me veoma ponosnim i srećnim. Moram da kažem da to što sam proglašen za počasnog građanina Beograda, nije promenila moj odnos prema ovom gradu - uvek sam se u Beogradu osećao kao kod kuće", rekao je Stoltenberg u intervjuu za sajt Ambasade Kraljevine Norveške u Srbiji.

Prisetio se svog prvog dolaska u Beograd.

"Bilo je to 1961. godine, kada sam postavljen za prvog sekretara Ambasade Norveške u tadašnjoj Jugoslaviji. Beograd je tada bio drugačiji. Nije bilo mnogo automobila na ulicama, ulice su bile u prilično lošem stanju, nije bilo ni autoputa. Ali, ja i moja porodica smo zavoleli Beograd. Deca su volela da ih vodimo na Kalemegdan. Sećam se i male poslastičarnice, bio je odličan sladoled", kaže 84-godišnji Torvald Stoltenberg.

Gledajući kako se Beograd razvijao, uporedo je video i kako se neguju odnosi Srbije i Norveške, koji su bili prijateljski odavno, a pogotovo za vreme Drugog svetskog rata.

Torvald Stoltenberg će u novijoj istoriji biti upamćen i po ulozi koju je, kao visoki predstavnik UN-a, imao u pregovorima o upostavljanju mira na Balkanu 90-ih godina.

U svojoj knjizi "Sve je u ljudima", opisao je teškoće sa kojima se suočavao i o dubokim problemima na koje je nailazio tokom pregovora.

"Bio sam mirovni pregovarač u raznim delovima sveta, ali tamo su glavni akteri bili zainteresovani za pregovore. Ali, ovde na Balkanu, nisam bio uveren da ti glavni akteri zaista žele da pregovaraju. Više su bili zainteresovani da dobiju rat", priseća se norveški diplomata.

Jedan od najvećih problema sa kojima se suočavao tokom mirovnih pregovora na Balkanu bio je taj što pregovarači, odnosno strane u sukobu nisu umele da ćute!

"Činilo mi se da svi znaju sve, svaki detalj. Čim bi jedna strana bila nezadovoljna određenim predlozima i rešenjima, odmah bi cela javnost saznala za to. Onda bi nam bilo potrebno nekoliko nedelja da ponovo uspostavimo poverenje među stranama u pregovorima", rekao je Stoltenberg, koga su često prozivali i "prosrpski" nastrojenim pregovaračem.

Prema njegovoj oceni, najbolji recept da Balkan ostane miran jeste da se uključi u EU, navodeći primer kako su skandinavske zemlje radile po sličnom modelu koji je doveo do toga da viševeokvne razmirice među tim zemljama konačno budu stavljene na stranu.

"Kada sve zemlje Balkana postanu članice EU biće to značajan korak za stabilnost regiona, ali važno i za EU. Takođe, to će povećati ekonomsku stabilnost", ocenio je norveški diplomata.

Stoltenberg se raduje što će na jesen ponovo doći u Beograd, što će se videti sa starim prijateljima, ali i ponovo jesti ćevape!

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Predrag 67

Sa sva 3 komentara se slažem! Zašto je on počasni Beograda nikome nije jasno!?

BRUKA

A, KAD SU GERMANI VOLELI SRBE, OSIM KAO METE ZA ODSTREL ?! A, NA ĆEVAPE MOŽE I KOD TURAKA, NJEGOVIH NATO-ORTAKA !

HIPOKRIZICAR REBEL

PA NARAVNO SVI DZELATI KADA DODJU U BEOGRAD OSECAJU SE KAO KOD KUCE ZATO SU NAS BOMBARDOVALI

special image