• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraživanje: Autonomija Kosova najpravednija

Većina gradana Srbije smatra da je autonomija Kosova unutar Srbije "najpravedniji ishod pregovora", pokazalo je u sredu predstavljeno istraživanje agencije "Politikum", obavljeno na zahtev Ministarstva za Kosovo i Metohiju. Takodje, većina gradjana Srbije je za ulazak u Evropsku uniju, ali ne i za priključenje Srbije NATO paktu. Ministar Slobodan Samaržić ocenio je da je iznenadjen rezultatima istraživanja.

Većina gradana Srbije smatra da je autonomija Kosova unutar Srbije "najpravedniji ishod pregovora", pokazalo je u sredu predstavljeno istraživanje agencije "Politikum", obavljeno na zahtev Ministarstva za Kosovo i Metohiju.

Prema istraživanju sprovedenom u septembru i oktobru na uzorku od 1.300 gradjana iz Srbije bez Kosova, za autonomiju Kosova unutar Sbije izjasnilo se 57 odsto ispitanika, a za podelu kao najpravedniji ishod pregovora 27 odsto. Za samostalnost Kosova je 6 odsto anketiranih.

Istraživanje je pokazalo da četiri od deset gradjana veruje da će samostalnost Kosova biti ishod pregovora. Skoro svaki sedmi (15 odsto) misli da će ishod biti autonomija unutar Srbija ili podela. Nešto više od 14 odsto ispitanika smatra da će Kosovo ostati pod protektoratom medjunarodne zajednice a 12 odsto nema stav o tome.

Čak 70 odsto gradjana reklo je da ne bi prihvatilo brže pistupanje Evropskoj uniji ukoliko bi ono bilo uslovljeno priznavanjem nezavisnosti Kosova i Metohije, dok bi to prihvatio svaki peti.

Gradjani su srpsku pregovaračku poziciju u odnosu na suprotstavljanje Ahtisarijevom palnu ocenili kao uspešnu - 15 odsto njih smatra da je ona vrlo uspešna a njih 45 delimično uspešna. Prema oceni svakog četvrtog gradjanina ta pozicija je neuspešna.

Aktuelnu državnu politiku prema Kosovu i Meohiji podržava većina ispitanika – svaki peti u potpunosti, a 38 uglavnom. Istraživajne je pokazalo da ta politika nema podršku svakog četvrtog gradjanina.

Većina za ulazak u EU i protiv NATO

Većina gradjana Srbije je za ulazak u Evropsku uniju, ali ne i za priključenje Srbije NATO paktu, rezultat je ovog istraživanja.

Za ulazak Srbije u EU izjasnilo se 72 odsto ispitanih, a ulazak u NATO podržava 26 odsto, a protiv je 61 odsto.

Za najtešnje veze Srbije sa Rusijom izjasnilo se 60 odsto ispitanika, a protiv je svaki četvrti.

Podaci o partijskom profilu ispitanika prema strateškim spoljnopolitičkim integracijama Srbije, ukazuju da se najviše članova stranke LDP zalaže za ulazak Srbije u NATO - 75 odsto, zatim pripadnici DS sa 51 odsto podrške, pristalice DSS - 25, dok je najmanje pristalica medju pripadnicima SRS-a 8 odsto.

Prema tom istraživanju, najviše pripadnika LDP – 95 odsto je za ulazak Srbije u EU, zatim članovi DS - 93 odsto, DSS - 74, a za priključenje države u EU su i članovi SRS – 55 odsto.

Za najtešnje odnose Srbije sa Rusijom najviše je pristalica DSS – 83 odsto, zatim SRS - 81, dok je 49 odsto pristalica DS-a za tu varijantu. Medju pristalicama LDP 64 odsto je protiv takvog odnosa sa Rusijom.

Samardžić: Činilo nam se da smo napravili veliki pomak

Ministar Slobodan Samaržić ocenio je da je iznenadjen rezultatima istraživanja.

"Rezultat menja utisak koji smo mi dobili iznutra. Nama se činilo da smo napravili veliki pomak - odbili smo Ahtisarijev plan... po kome je nezavisnost trebalo proglasiti u aprilu ili maju. Evidentno je da je delovanjem naše politike stvar pomerena u neku drugu perspektivu", rekao je Samardžić na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljeno istraživanje "Kosovo i strateške spoljnopolitičke integracije".

Samardžić je naveo da je iznenadjen jer javnost smatra da je suprotstavljanje Ahtisarijevom planu samo delimičan uspeh Beograda.

Dodao je da je verovatno problem u komunikaciji i da bi ta slika mogla da se popravi većim brojem vesti u medijima.

Ministar je naglasio da činjenice iz istraživanja neće moći uticati na vodjenje politike jer je ona determinisana kako konačnom platformom koju je usvojio parlamet tako i stavom medjunarodne zajednice.

Prema njegovim rečima, pažnju treba obratiti na to što se 46 odsto ispitanih izjasnilo da nije dovoljno obavešteno o tekućim pregovorima o budućem statusu Kosova.

(Agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image