Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović izjavio je danas da nije dobro da se Srbiji ispostavljaju računi i obaveze, za koje apsolutno nije bila kriva, niti odgovorna.
On je rekao da bi se moglo dogoditi, da, ako Vojislav Šešelj sam ne ode u Hag, da se Srbiji kao uslov ispostavi da ga izruči.
Odalović je na RTS-u rekao da je to krajnje neodgovorno, jer je Šešelj pušten iz humanitarnih razloga koji nisu prestali i da je najbolji komentar dala bivša portparolka Tribunala u Hagu Florens Artman koja je rekla da je Hag "kriv za cirkus".
Povodom odluke da Žalbeno veće Haškog tribunala naloži Pretresnom veću da momentalno opozove odluku o puštanju Šešelja na privremenu slobodu i da naredi njegov povratak u pritvorsku jedinicu tribunala u Sheveningenu, Odalović je ukazao da je Haški tribunal formiran na način suprotan pravilima, da je "ad hok sud" koji je pokazao da nije dorastao zadatku.
Odalović je istakao da je odluka da se Šešelj vrati u Hag doneta u trenutku kada je Srbija okrenuta reformama, stabilizaciji ukupnog stanja, popravljanju standarda i normalizaciji odnosa sa svetom i kada na mapi sveta dobija sasvim drugu poziciju.
"Radi se nešto u čemu mi nismo ni učestvovali", rekao je Odalović.
Podsetivši da je Šešelj sam otišao u Hag, Odalović je ocenio da se Srbiji u ovom trenutku ispostavljaju računi kada to apsolutno ničim nije zaslužila.
Na pitanje o helikopterskoj nesreći koja se dogodila u Surčinu 13. marta u kojoj je poginulo sedam osoba, Odalović je rekao da su izveštaji urađeni i ispoštovani rokovi i da je važno da se razjasne sve okolnosti.
KAZNA ZA VUČIĆA
Zahtev da se Vojislav Šešelj vrati u Haški tribunal jeste način da se kazni premijer Srbije Aleksandar Vučić, jer se bori za Srbiju, izjavio je danas ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.
"Slušao sam govor predsednika Vlade Srbije u kome se prvi put jedan premijer usudio da kaže da je u pitanju NATO agresija i u kome je prvi put jedan premijer rekao da je 3.500 vojnika i policajaca pobijeno, a ne stradalo od kiše, poplave, grada ili od sunca. Samo sam pomislio šta će da se desi.
Ovo je način da se kazni premijer koji se bori za Srbiju i ovo je odgovor na njegovu rečenicu - nećete nas posvađati sa Rusijom i njegovu rečenicu da vodi srpsku politiku", rekao je Vulin za RTS.
Vulin je ponovio da je namera takvog zahteva destabilizacija Srbije i uticaj na neke druge procese.
"Pregovori sa Prištinom uopšte nisu laki i jednostavni kako se čini u javnosti i premijer Srbije ima jasan stav i glasno ume da kaže da nešto što nije u skladu sa srpskim interesima ne može da prođe", naveo je Vulin, koji je kazao da se plaši šta sve može da prouzrokuje odluka iz Haga.
Vulin se nada da će biti dovoljno razuma da se shvati da nasilje, sukob na ulicama Beograda i sukob sa policijom ne vodi ničemu.
"Nadam se da će to biti izbegnuto, a da bi bilo izbegnuto svi će morati da nađu način kako da se izbegne", kazao je Vulin.
On je dodao da je Hag politička institucija i da još uvek nije doneo presudu u procesu protiv Šešelja, jer mu "treba politika i mogućnost da sa Šešeljom stalno manipuliše i da ga koristi kao vrstu moguće destabilizacije za Srbiju i njene prilike".
Vulin je ponovio da će Vlada Srbije u narednim danima doneti odluku povodom zahteva Žalbenog veća Haškog tribunala za vraćanje Šešelja, u skladu sa potrebama Srbije i pre svega stabilnošću, navodeći da Vlada Srbije još uvek nije dobila taj dokument.
Ministar je upitao da li je Šešelj rekao ili uradio nešto što nije u proteklih 20 godina, navodeći da je Haški tribunal znao sve to, ali je čekao pogodan trenutak da mogu da destabilizuju Srbiju.
Vulin je, na pitanje da li će Vlada Srbije kontaktirati sa Šešeljom, rekao da nije na Vladi Srbije da se dogovara.
"Mi imamo obaveze prema državljanima Srbije i tako ćemo se i ponašati. Svaki nosilac pasoša Srbije zaslužuje pažnju. Mi ljude ne delimo prema političkoj pripadnosti", rekao je Vulin.
PRAVNA BRLJOTINA
Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je danas da će, posle opoziva iz Haga odluke o privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja, Vlada Srbije doneti najbolju odluku sa ciljem očuvanja ukupne stabilnosti u zemlji i ponovio da bi za Šešelja bilo najbolje da se dobrovoljno preda.
Ljajić je na TV Pink najavio da se sada očekuje odluka Pretresnog veća Haškog tribunala i da će verovatno biti upućen dopis Šešelju da se vrati u Hag.
Prema Ljajićevim rečima, ukoliko bi se Šešelj sam pojavio u Hagu, moguća je rasprava o novim uslovima pod kojima boravi na privremenoj slobodi i donošenje odluke da bude ponovo pušten pod uslovima koji su važili za sve ostale optuženike.
Ljajić je ocenio da odluka Žalbenog veća Haškog tribunala kojom je Pretresnom veću tog suda naloženo da opozove odluku o privremenom pustanju Šešelja na slobodu predstavlja kombinaciju pravne brljotine i političkog cirkusa.
Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom rekao je da je to isključivo kreirao Haški tribunal, što ima velike političke implikacije, da je odluka iz Haga neočekivana i po mnogo čemu sporna.
Ljajić je podsetio da je najpre Srbiji puštanjem Šešelja na slobodu prebačen "vruć krompir", jer u Hagu nisu znali kako da "izađu iz ćorsokaka" i da je reč o pravnoj improvizaciji.
"Mi se 2015. godine bavimo Šeseljem, umesto da se bavimo teškim ekonomskim problemima i reformama koje sprovodimo", dodao je Ljajić.
Šešelja, optuženog za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, od 1991-1993, prvostepeno veće je na privremenu slobodu pustilo u novembru prošle godine.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru