Skupština Srbije je tokom dana završila treću redovnu sednicu na kojoj je usvojila Zakon o Ustavnom sudu Srbije, izabrala pet sudija tog suda sa liste predsednika Srbije Borisa Tadića, utvrdila svoju listu od 10 kandidata za sudije Ustavnog suda sa koje Tadić treba da izabere pet i usvojila zakon o azilu.

Skupština je za sudije Ustavnog suda sa liste predloga predsednika Tadića izabrala: pomoćnika direktora Direkcije za pravne i opšte poslove DDOR Novi Sad Predraga Ćetkovića, sudiju Ustavnog suda Republike Srbije Bosu Nenadić, sudiju Vrhovnog suda Srbije Dragišu Slijepčevića, zamenika Republičkog javnog tužioca Stanka Milanovića, i profesora na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Mariju Draškić.

Medju Tadićevim kandidatima koji nisu izabrani bili su zamenik Okružnog javnog tužioca u Kosovskoj Mitrovici Nenad Trifunović, profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Union Bogoljub Milosavljević, viši savetnik u Ustavnom sudu Republike Srbije Milan Vlatković, sudija Ustavnog suda Republike Srbije Branka Ćurčija i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu Radmila Vasić.

Skupština Srbije istovremeno je utvrdila listu deset kandidata za sudije Ustavnog suda, sa koje će predsednik Srbije Boris Tadić izabrati pet.

Na listi kandidata parlamenta za članove Ustavnog suda su: profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Olivera Vučić, državni sekretar Ministarstva prosvete Vesna Ilić Prelić, sudija Vrhovnog suda Srbije Katarina Andrić Manojlović, sudija Vrhovnog suda Srbije Mihailo Rulić, saradnik Pravnog fakulteta Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici Duško Čelić, vanredni profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Agneš Kartag Odri.

Za kandidate su predloženi i: sudija Okružnog suda u Novom Pazaru Zeinepa Kavrajić, profesor Pravnog fakuleta u Nišu Dragan M. Stojanović, profesor na Fakultetu političkih nauka Vladan Kutlešić i sudija Vrhovnog suda Jadranka Injac.

Kanidati poslaničke grupe DSS-NS su: Olivera Vučić, Vesna Ilić-Prelić, Katarina Manojlović-Andrić, Mihailo Rulić i Dušan Čelić.

Poslanička grupa Vojvodjanski poslanici koju čine Liga socijademokrata Vojvodine i Savez vojvodjanskih Madjara predložili su Agneš Kartag Odri, a poslanička grupa manjina koju čine SVM, Lista za Sandžak, Unija Roma Srbije i Koalicija Albanaca preševske doline Zejnepu Kavrajić.

Poslanička grupa G17 plus predložila je Dragana Stojanovića, a SPS Vladana Kutlešića i Jadranku Ignjac. Ustavni sud ima 15 sudija. Sa liste kandidata koju je predložio parlament, predsednik Srbije

Boris Tadić treba da izabere pet sudija Ustavnog suda, a paralament bira pet sudija medju deset kandidata koje je predložio predsednik Srbije. Preostalih pet sudija predlaže Vrhovni kasacioni sud koji još nije formiran. Ustavni sud može da radi sa deset sudija.

Dulić: Uz dokaze formiranje anketnog odbora o Delti

Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić izjavio je da je na sastanku sa šefovima poslaničkih grupa dogovoreno da se na dnevni red sledeće sednice stavi i formiranje anketnog odbora koji treba da se bavi poslovanjem kompanije "Delta", ali ako se podnesu dovoljno čvrsti dokazi protiv te kompanije.

Dulić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da će to biti stavljeno na dnevni red ako Čedomir Jovanović, šef poslaničke grupe LDP-a, koja insistira na formiranju tog odbora, podnese dovoljno čvrste dokaze.

"Jovanović je obećao da će pred šefove poslaničkih grupa izneti podatke koje ima, a koji bi bili dovoljno uverljivi da mi svi zajedno stanemo iza ideje da se taj odbor formira", kazao je Dulić.

On je dodao da "nema ništa protiv toga da se formiraju anketni odbori koji bi dali skupštini na značaju da se bavi onim temama koje zanimaju društvo".

"Ako se desi da postoje ozbiljni dokazi koji dovode u vezu kompaniju 'Delta' sa svim optužbama o kojima Jovanović priča, skupština će formirati anketni odbor i tada će članovi tog odbora imati prilike da postavljaju pitanja svim onim ljudima koje bude pozvao u skupštinu", rekao je Dulić.

"Na sledećem sastanku šefova poslaničkih grupa u toku sledeće nedelje mi ćemo videti dokaze koje Jovanović poseduje i videćemo da li su te tvrdnje koje izriče ozbiljne", dodao je predsednik parlamenta.

Prema njegovim rečima, "ako su te tvrdje ozbiljne, niko nema problem da štiti bilo koga u ovoj zemlji od optužbi da je prekršio zakon ili od optužbi da upravlja državnim sistemom na nači kako je Jovanović optuži 'Deltu' i Miškovića".

Šef poslaničke grupe Čedomir Jovanović kazao je, medjutim, da je na sastanku dogovoreno da se odmah nakon rasprave o Predlogu zakona o predsedniku Republike i Predlogu zakona o izboru predsednka Republike na dnevni red stavi rasprava o formiranju anketnog odbora.

"Dogovor o tome je postignut i ja ovo smatram velikim uspehom za koji je najzaslužnija naša javnost, jer u parlamentu više niko nije imao hrabrosti da ignoriše inicijativu na kojoj mi toliko inistiramo", kazao je Jovanović novinarima.

Kako je naveo, uprkos pritiscima i brojnim monopolima, Mišković će morati da položi račun za sve što je on kao vlasnik u ime svoje kompanije uradio, podredjujući javni interes ličnom.

On je rekao i da će LDP pojačati pritiske kako bi institucije počele da rade svoj posao i izrazio očekivanje da će tužilaštvo i nadležni sudovi da procesuiraju krivične prijave koje je ta stranka podnela.

Lider LDP-a je ponovi da je spreman da u potpunosti saradjuje sa svim nadležnim institucijama kako bi "sva sporna pitanja dobila odgovore".

Jovanović se na pitanje zašto nije podneo dokaze šefovima poslaničkih grupa iznenadio i pokazao novinarima dokumenta koja nosi sa sobom, a koja je, kako navodi, imao i na ovom sastanku.
On je kazao da ne veruje da je Dulić izjavio da ta dokumenta nije podneo.

(agencije/MONDO)