Ipak, kako ocenjuju stručnjaci, više je reč o političkoj nego ekonomskoj inicijativi.
Takođe, ne smatraju da bi EU ekonomski podržala ovako koncipiran region Sandžaka uprkos tvrdnjama pokretača inicijative da je to krajnji cilj.
Iza peticije stoji grupa bošnjačkih nevladinih organizacija, a prema njihovoj zamisli, sandžačka regija bi obuhvatila nekoliko gradova na severu Crne Gore, kao i deo Sandžaka u Srbiji.
ČISTA POLITIKA
Potpredsednik Vlade i lider SDPS Rasim Ljajić kaže da je reč o politički potpuno nerelevantnim ljudima, te da ne shvata ozbiljno tu peticiju.
“To može da nanese samo štetu našoj zemlji, jer tu oblast prikazuje kao nestabilno područje, što odvraća potencijalne investitore. A investitori su tu preko potrebni jer je reč o veoma siromašnom kraju. Ipak, takvi zahtevi su nerealni i to neće podržati niko ni u Srbiji ni u Crnoj Gori”, rekao je potpredsednik Vlade Rasim Ljajić.
Jedan od inicijatora ovog projekta je predsednik HG “Sandžak Euregio” Zaim Ćelebić, koji živi u Nemačkoj, u Ahenu, pišu "Naše Novine".
On je za portal “Rožaje fri pres” rekao da će uskoro biti poslat poziv vladama Crne Gore i Srbije za zvanično formiranje prekogranične regije.
Ćelebić tvrdi da bi ova regija doprinela stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta, ali da bi se tako stvorila mogućnost za direktne aplikacije prema fondovima EU.
Međutim, stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da se ovde radi o čisto političkoj priči, koja nema nikakve veze s ekonomskim razvojem Sandžaka.
“Regionalni projekti imaju prednost kod EU, ali tu ne treba tražiti nikakve promene u političkoj ili državnoj strukturi, već praviti projekte koji imaju interesa za region. Dakle, njihova ideja je čisto politička i teži nekom separatizmu u početku blažem, a kasnije jačem. Ako zaista žele razvoj Sandžaka, onda ih treba upitati koji su to konkretni projekti koje oni nude u okviru svoje inicijative”, rekao je Kovačević.
LICEMERAN ZAHTEV
Politički analitičar Branko Radun smatra da je ova inicijativa pomalo licemerna jer su Bošnjaci podržavali odvajanje Crne Gore od Srbije, pa samim tim i odvajanje Bošnjaka u dve države.
“Njihovi ekonomski interesi sigurno nisu bili da se razdvoje Crna Gora i Srbija jer su se ekonomski kanali između Bošnjaka upravo odvijali u tom pograničnom delu. Malo deluje licemerno da se oni sada zalažu za povezivanje tih opština, a pritom su aktivno radili na odvajanju Bošnjaka s dve strane granice. Mislim da to nije zbog ekonomske saradnje, već neko tu pokušava da dobije poene u okviru bošnjačkog političkog tela”, rekao je Radun za “Naše novine”.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu