• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo: Trojka u ponedeljak u Beogradu

Posrednička "trojka" medjunarodne Kontakt grupe posetiće u ponedeljak Beograd i Prištinu i upoznati pregovaračke timove sa nacrtom izveštaja o procesu pregovora o statusu Kosova koji je, uz njeno posredovanje, trajao prethodna četiri meseca.

Posrednička "trojka" medjunarodne Kontakt grupe posetiće u ponedeljak Beograd i Prištinu i upoznati pregovaračke timove sa nacrtom izveštaja o procesu pregovora o statusu Kosova koji je, uz njeno posredovanje, trajao prethodna četiri meseca.

U ponedeljak pre podne, trojka koju čine predstavnici EU, SAD i Rusije Volfgang Išinger, Frenk Vizner i Aleksandar Bocan-Harčenko će se u Beču sastati sa predstavnicima Kontakt grupe koje će upoznati sa svojim nacrtom izveštaja, pripremanom u nedelju uveče.

Tokom popodneva, trojica diplomata razgovaraće u Beogradu sa vlastima Srbije i u Prištini sa tamošnjim pregovaračkim timom, kojima će dati na uvid svoj dokument. Dve strane imaju mogućnost, kako je ranije najavljivano, da iznesu svoje stavove vezane za izveštaj, koje trojka može, ali ne mora da uvaži.

Po završetku posete Beogradu i Prištini, posrednička "trojka" se vraća u Beč, gde će, kako je rečeno Tanjugu, u utorak završiti svoj izveštaj.

Kontakt grupa će zatim 10. decembra podneti izveštaj generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu o rezultatima dosadašnjih pregovora, a 19. decembra u Savetu bezbednosti UN bi trebalo da bude održana rasprava o Kosovu.

Za sada još nije utvrdjeno na koji način će Kontakt grupa predati izveštaj prvom čoveku svetske organizacije, da li preko svojih diplomatskih predstavnika u UN ili na višem nivou.

Što se tiče izveštaja, prema najavi Bocan-Harčenka u njemu se neće naći nikakvi zaključci, to jest predlog za budući status Kosova.

U samoj posredničkoj "trojci" postoji nejedinstvo od početka pregovaračckog procesa, započetog pre 120 dana. Tako su predstavnik EU i SAD želeli u izveštaj da unesu i neke svoje zaključke, čemu se Rusija protivi, smatrajući da ovaj dokument treba samo da prenese suštinu sa proteklih runda pregovora vodjenih u Njujorku, Beču, Londonu i Badenu.

Beograd će insistirati da izveštaj o pregovorima o statusu Kosova i Metohije "bude što verodostojniji faktografski pregled tih pregovora", izjavio je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.

I ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić očekuje da će posrednička "trojka" državnom timu Srbije predstaviti "samo okvir" izveštaja za generalnog sekeretara UN o pregovorima o statusu Kosova i da će o njegovoj sadržini još moći da se razgovara.


Jeremić je gostujući u Vestima TV B92, izrazio očekivanje da će u dokumentu, kojeg će " trojka" u ponedeljak dostaviti Beogradu i Prištini, biti sve ono što je rečeno tokom pregovora.

"Očekujem da će integralni deo tog izveštaja biti svi predlozi koje je iznela srpska strana pod zajedničkim imenom suštinske autonomije - posebnog partnerstva pod zajedničkim suverenim krovom", kazao je ministar Jeremić.

Naveo je da očekuje da će deo tog izveštaja biti i neprihvatanje Prištine da se u bilo kom trenutku aktivno i pozitivno angažuje u pregovaračkom procesu. Dodao je da je samo na prvom sastanku Priština iznela predlog o poststatusnim odnosima dve nezavisne države, koji je u političkom i proceduralnom smislu za Beograd bio neprihvatljiv. "Ni na jednom drugom sastanku Priština nije bila spremna da izadje sa bilo kojim drugim predlogom, niti da odgovori na bilo koji drugi predlog koji je predstavila beogradska strana", naglasio je Jeremić.

Jeremić je najavio da već iduće nedelje putuje u Njujork kako bi se sastao sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija (UN) Ban Ki Munom i pojedinačno sa predstavnicima 15 zemalja čiji ambasadori sede u Savetu bezbednosti.

"Sve njih ću upoznati sa našim ključnim stavom u vezi sa budućim statusom KiM, a to je da sve što je u vezi sa načinom upravljanja tom pokrajinom ili medjunarodnim prisustvom u pokrajini mora biti potvrdjeno odlukom Saveta bezbednosti", zaključio je ministar spoljnih poslova Srbije.

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić smatra da je najvažnije da izveštaj bude verodostojan i da "verno odrazi ono što se dogadjalo tokom tri meseca u Beču, Briselu, Londonu i Njujorku".

"Dakle, da pokaže da je Srbija imala puno dobrih predloga, što se fleksibilno postavila, a da je, sa druge strane, albanska strana samo očekivala kraj pregovora, da je iskočila iz glavne teme, da je govorila o nekakvom post statusnom stanju i da nije htela da razgovara o srpskom predlogu", kazao je Samardžić agenciji Tanjug.

Na sednici SB Srbiju će predstavljati premijer Vojislav Koštunica i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.

"Tu očekujemo pravu političku raspravu koja će svakako dotaći pitanje osnove i principa na kojima se bazira današnji svetski poredak. Tu će zemlje imati prilike da pokažu da li prejudiciraju za red i poštovanje prava u budućnosti, ili za anarhiju i haos. Ima dosta zemalja koje su za anarhiju, a ne za pravni poredak u svetskim relacijama, a na Kosovu se to najbolje vidi ponašanjem SAD", rekao je Samardžić.

On smatra da će SAD nastaviti sa žestokim pritiskom na Evropsku uniju, i ocenjuje da bi EU konačno morala pokazati svoj istorijski, dostojanstven stav povodom otvorenih pitanja, pogotovo onih koji se dogadjaju na njenom tlu.

Ako se to ne dogodi, upozorio je on, "to bi izazvalo velike konsekvence po naše buduće odnose i Srbija bi u tom slučaju, branila naravno svoj suverenitet, svoj teritorijalni integritet, ali bi se došlo do velikih poremećaja i destabilizacije i regiona, a možda i Evropske unije".

Samardžić je naveo da je stvorena atmosfera da će do 10. decembra posrednička "trojka" završiti mandat, dodajući da bi "bilo krajnje normalno da se pregovori nastave".

Samardžić je istakao da misija EU ne može zameniti UNMIK na Kosovu bez potvrde SB UN, i isključio mogućnost dolaska misije EU samo na osnovu eventualnog sporazuma sa Srbijom. "Dolazak misije bez potvrde SB zapravo bi značilo kršenje Rezolucije 1244, a Beograd ne može da učestvuje u kršenju rezolucije koja mu garantuje suverenost i teritorijalni integritet", precizirao je Samardžić.

Išinger: Pregovarački proces iscrpljen

Volfgang Išinger ocenio je da je pregovarački proces o Kosovu iscrpljen i da ne postoje dodatne opcije koje bi vodile ka rešenju statusa te srpske pokrajine zasnovanom na kompromisu.

U intervjuu za beogradski "Blic", on je rekao da se u proteklih 120 dana pregovora o statusu Kosova i Metohije na najvišem političkom nivou raspravljalo o svim poznatim modelima koji bi mogli da pomognu da se uspostave "mostovi razumevanja" izmedju Beograda i Prištine, ali da nijedan nije naišao na odobravanje.


Nemački diplomata je ukazao da dve strane u pregovorima nisu iskoristile mogućnost da se unapred dogovore, iako bi i za Beograd i za Prištinu "dogovor bio daleko bolji od bilo kog drugog scenarija".

Govoreći o izveštaju koji će "trojka" predstaviti generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu, Išinger je rekao da će taj dokument odslikavati ceo tok učešća "trojke" i albanske i srpske strane u pregovorima.

Išinger je kazao da bi za "trojku" bilo veoma teško da predloži dalje korake posle 10. decembra, istakavši da će trojica posrednika to ostaviti svojim vladama.

Išinger nije direktno želeo da odgovori na pitanje da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova rešenje ako nema dogovora o statusu, ali je kazao da je to moguć scenario, kao i da je "status kvo" neodrživ.



Basara: Tadić da spreči histeriju zbog Kosova

Književnik Svetislav Basara izjavio je da je otvorenim pismom predsedniku Srbije Borisu Tadiću želeo da skrene pažnju na "histeriju koja će sigurno nastati nakon proglašenja nezavisnosti Kosova".

U intervjuu za novosadski Dnevnik Basara je ocenio da su u javnosti "već prisutni glasovi koji prete", i da se prave spiskovi "nepodobnih Srba i izdajnika".

"Naravno, svesni su autori tih gluposti da ne mogu ništa da učine da povrate Kosovo, ali će situaciju koja će uslediti sa velikim zadovoljstvom iskoristiti za obračun sa unutrašnjim političkim neprijateljima", izjavio je Basara.

On je u tom pismu, izmedju ostalog, upozorio Tadića da "gubitak Kosova nipošto ne mora da bude ni jedini ni najveći gubitak" koji će Srbija pretrpeti u vremenu koje dolazi.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image