• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rat za Kosovo "pravno sredstvo"?

Izjava savetnika premijera Srbije Aleksandra Simića da će Srbija Kosovo braniti svim sredstvima koje ima na raspolaganju i da je rat takodje pravno sredstvo za odbranu pokrajine naišla je na burna reagovanja u zemlji. Prve su Simićev stav osudile Demokratska stranka i G17 plus. SPS i SRS tvrde da rat jeste pravno sredstvo ako ne postoji drugo rešenje, dok DSS smatra da je Simićeva izjava istrgnuta iz konteksta i da joj se ne može pripisati ratnohuškačko značenje.

Izjava savetnika premijera Srbije Aleksandra Simića da će Srbija Kosovo braniti svim sredstvima koje ima na raspolaganju i da je rat takodje pravno sredstvo za odbranu pokrajine naišla je na burna reagovanja u zemlji.

Prve su Simićev stav osudile Demokratska stranka i G17 plus. Socijalistička partija Srbije, medjutim, nije odbacila ideju da Vojska Srbije, ako to bude potrebno, zaštiti srpsko stanovništvo na Kosovu. Srpska radikalna stranka ocenila je da rat jeste pravno sredstvo, ako nema drugog rešenja, ali da u ovom slučaju ono postoji i da mu je ime Rusija.

Šef poslaničke grupe DSS - NS Miloš Aligrudić kaže da je Simićeva izjava istrgnuta iz konteksta i kritikuje reagovanja koja su joj usledila.

DS ocenjuje da Simićeva izjava ugrožava poziciju Srbije uoči sastanka Saveta bezbednosti UN o Kosovu
. Takva izjava je neodgovorna i opasna, a Simić, u trenutku kada se Srbija nametnula u pregovarackom procesu kao faktor mira i stabilnosti, sa pozicije savetnika premijera šalje poruku da je u Srbiji na snazi ratnohuškačka politika, navodi se u saopštenju DS.

Kako se dodaje, naročito je zabrinjavajuće to što je Simić nastupio sa stavom koji ozbiljno ugrožava položaj države, bez saglasnosti vlade koja definiše državnu politiku prema Kosovu i Metohiji.

"Simić očito nije svestan pogubnosti ratne politike koja je i dovela do toga da se borimo za Kosovo i Metohiju i da njegova pozicija podrazumeva odgovorno i usaglašeno nastupanje, a ne ugrožavanje državnog interesa iznošenjem ličnih stavova", ocenila je DS.

Član Predsedništva G17 plus Željko Ivanji ocenio je da će Srbija samo diplomatskim putem, a ne ratom, uspeti da nametne najoptimalnije rešenje za Kosovo.

Ivanji je Tanjugu rekao da u procesu rešavanja budućeg statusa Kosova diplomatska ofanziva "nema alternativu" i da će Srbija samo diplomatskim putem, a ne ratom, uspeti da nametne najoptimalnije rešenje.

Zbog toga izjave kojima se poziva i asocira na rat, kao jedan od načina za očuvanje Kosova unutar Srbije, nisu dobre iz razloga što Srbija više ne želi da ide ni u jedan rat, kazao je Ivanji.

Ivanji je povodom izjave Simića RTS-u da će Srbija Kosovo braniti svim pravnim i političkim sredstvima i da je "rat isto tako pravno sredstvo, kada ne postoje druga", istakao da svaka pretnja ratom nema nikakvo utemeljenje ni u državi, ni u gradjanima i da nema nikakvog efekta ni na medjunarodne faktore.
"Pretnje ratom nikome ne donose korist, niti će se bilo ko uplašiti te naše pretnje. Zemlje koje razmišljaju o evenutalnom priznanju Kosova više se plaše medjunarodnog prava i Rezolucije 1244, čije bi kršenje sigurno dovelo do nestanka medjunarodnopravnog poretka i nestanka UN kao najveće svetske orgnaizacije", istakao je Ivanji.

Poslanik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović rekao je da je i rat pravno sredstvo, kada ne postoje druga, a u kontekstu odbrane Kosova, da ta stranka nije za rat, već za to da se nadje rešenje.

"Mi mislimo da može da se nadje rešenje i to zahvaljujući pre svega principijelnom stavu Rusije", rekao je Todorović, uz ocenu da Srbija ima mogućnost da odgovori na eventualno jednostrano proglašenje nezavisnosti Pokrajine.

Todorović je napomenuo medjutim da svaka država, pa i Srbija, ima pravo na odgovore kakve daju i druge države kada im je ugrožen integritet, bezbednost i sigurnost.

Po njegovom mišljenju, prvenstveno je potrebno da vlada i pregovarčki tim iznesu pred parlament šta misle da urade, i da se onda, ponašaju u skladu sa odlukom parlamenta.

Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić rekao je da je, kada je on govorio o ratu kao sredstvu odbrane Kosova, bio optužen za ratnohuškačku politiku.

"Kada sam ja to govorio bio sam optužen za ratnohuškačku politiku, a danas su mnogi državni funkcioneri, uključujući i DS, oštriji od retorike Slobodana Miloševića iz 1999. godine. Pa onda neka se zapitaju da li je Milošević kriv za rat i za šta će oni danas biti krivi" rekao je Dačić novinarima u parlamentu.

On je kazao da "Srbija nije u poziciji da bilo kome preti, ali treba jasno da kaže i da pita Kfor može li da zaštiti Srbe u Pokrajini, i hoće li da ih zaštiti, i šta će se desiti ukoliko Kfor to ne želi ili neće i da li to može da učini Vojska Srbije, a Vojska treba da se sprema da to i učini".

Dačić je rekao da o tome treba da odluči državni vrh, ali i "vojska ne sme da kaže da nema nameru da to učini". "To je sramno, a ima nameru da zaštiti Avganistance, Iračane", dodao je.

"Ne kažem da ćemo mi ratovati", istako je Dačić i zapitao ako će naš narod biti ugrožen na Kosovu i Kfor neće da ga zaštiti, "šta ćemo u tom slučaju mi da uradimo".

Šef poslaničke grupe DSS-NS istakao je da izjavu Aleksandra Simića nije razumeo kao zalaganje za "ratnu opciji", ili pak kao "ratnohuškačku".

"Ta izjava je bila odgovor na konkretno pitanje u diskusiji da li je ratna opcija pravno-politička opcija. Naravno, odgovor na to je potvrdan, ali to ne znači da se neko zalaže za tu opciju", rekao je Aligrudić novinarima u parlamentu.

On je objasnio da je Simićeva izjava data u odredjenom kontekstu, istovremeno izrazivši negodovanje što se "svaka malo jača izjava izdvoji iz konteksta i kao takva tumači". "I to u situaciji kada Srbiji otimaju teritoriju, a ona ne otima nikom ništa", konstatovao je Aligrudić.

Visoki funkcioner DSS je ukazao da Srbija ima pravo i obavezu da brani svoju teritoriju i integritet i naglasio da "meriti na kašičicu svaku izjavu rečenu u tom kontekstu, smatra krajnje neodgovornom".

"Novinarska pitanja i komentari stranka, koji su usledili, posle, po meni, sasvim normalne izjave, naravno kada se to gleda u kontekstu diskusije u kojoj je rečena, a koja nema nikakvo izdvojeno značenje, nije dobro", smatra Aligrudić.

Liberalno demokratska partija pozvala je predsednika Srbije i ministre iz redova Demokratske stranke da zatraže smenu savetnika premijera Aleksandra Simića i saopšte javnosti državni plan povodom završetka pregovora o Kosovu.

LDP je zatražila da se povodom Simića i njegove izjave da je rat takodje pravno sredstvo za odbranu Kosova i Metohije, hitno "odrede" i premijer Vojislav Koštunica i Vlada Srbije.

"Ukoliko Simićeva izjava odražava zvaničan stav Vlade, zahtevamo da on istog trenutka bude saopšten javnosti, a ukoliko je to lični stav, da se on odmah smeni (sa funkcije savetnika premijera)", navodi se u saopštenju.

Jeremić: Srbija neće ratovati zbog Kosova

Srbija će, kao i svaka suverena, demokratska zemlja, učiniti sve da, u skladu sa medjunarodnim pravom, spreči jednostrano proglašenje nezavisnosti svoje pokrajine Kosova i Metohije, izjavio je u Londonu šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

"Srbija neće ratovati, neće doprinositi destabilizaciji Balkana, ali će upotrebiti apsolutno sve u političkom, diplomatskom, ekonomskom i pravnom arsenalu, da zaštiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet", rekao je Jeremić agenciji Tanjug.

U razgovoru sa britanskim kolegom Dejvidom Milibandom, šef srpske diplomatije je preneo čvrsto stanovište Beograda da je u pogledu budućeg uredjenja Kosova i Metohije kompromis moguć i to kroz nastavak statusnog dijaloga, pod okriljem UN, i posle 10. decembra.

"Izrazio sam našu spremnost da nastavimo sa dijalogom i naše uverenje da bi fer i korektan dijalog, mogao da donese kompromisno rešenje za budući status Kosova i Metohije", preneo je jeremić.

Pored Kosova, tema razgovora šefova diplomatija Velike Britanije i Srbije bila je i evropska budućnost regiona.

"Za to Britanija ima veliko razumevanje, odnosno, jedna je od zemalja koja pruža najagilniju podršku evropskoj budućnosti, punoj integraciji u EU svih zemalja Balkanskog poluostrva", rekao je Jeremić.

Dvojica ministara složila su se da "evropski procesi ne smeju biti usporeni, niti zaustavljeni kao rezultat aktuelnih problema" u vezi sa Kosovom.

Jeremić iz Londona putuje u Njujork, gde će u naredna dva dana imati sastanke sa predstavnicima zemalja članica Saveta bezbednosti i sa generalnim sekretarom UN Ban Ki-Munom.

(agencije/MONDO)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image