• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ruski tajkun uhapšen u Beogradu

Jedan od najvećih ruskih tajkuna Igor Čurkin uhapšen je u sredu na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu po poternici ukrajinske policije, koja ga tereti za brojne prevare u procesu privatizacije, teške više od 40 miliona evra. Čurkin je priveden istražnom sudiji koji mu je odredio ekstradicioni pritvor, saznaje "Blic" iz izvora bliskih srpskom pravosudju.

Jedan od najvećih ruskih tajkuna Igor Čurkin uhapšen je u sredu na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu po poternici ukrajinske policije, koja ga tereti za brojne prevare u procesu privatizacije, teške više od 40 miliona evra.

Čurkin je priveden istražnom sudiji koji mu je odredio ekstradicioni pritvor, saznaje "Blic" iz izvora bliskih srpskom pravosudju.

Čurkin je pobegao iz Ukrajine početkom godine kada je tužilaštvo ove zemlje pokrenulo postupak protiv njega zbog neregularnosti u procesu privatizacije kojom je on postao vlasnik "Crnomorskog brodogradilišta". Posle Čurkinovog bekstva, za njim je raspisana Interpolova poternica, na osnovu koje je prekjuče i uhapšen u Beogradu.

Poslednja afera s kojom se povezuje ruski tajkun jeste, kako prenose ruski i ukrajinski mediji, zaplena 500 kilograma narkotika na graničnom prelazu Čoku izmedju Ukrajine i Madjarske.

Naime, pola tone kokaina i marihuane tada su nadjeni u pet kamiona koji su ulazili u Ukrajinu. Prema nezvaničnim informacijama tamošnjih medija, šleperi se dovode u vezu sa Čurkinovom fabrikom autobusa u Lavovu, jer je droga bila sakrivena u klima-uredjajima koje su prevozili za tu fabriku.

Prema dokumentaciji nadjenoj kod vozača šlepera, trebalo je da uredjaji budu instalirani u autobuse koji se proizvodi u Čurkinovoj fabrici.

Igor i njegov brat Oleg Čurkin ruskoj javnosti su postali poznati 2003. godine kada su na volšeban način privatizovali "Crnomorsko brodogradilište", najveće u bivšem SSSR i Evropi.

Braća Čurkin su i većinski vlasnici fabrike autobusa. Prema navodima medija, Oleg i Igor Čurkin su u prve tri godine poslovanja u brodogradilištu i fabrici autobusa zaradili veliko bogatstvo. Tamošnji mediji su ih svrstali medju prvih deset tajkuna koji su do velikog bogatstva došli nakon raspada ŠSR.

Samo prošle godine brodogradilište je ostvarilo profit od nekoliko miliona dolara. Inače, "Crnomorsko brodogradilište" je specijalizovano za proizvodnju brodova nosivosti do 105.000 tona.

Braća Čurkin početkom ove godine našla su se na udaru ukrajinskog zakona. Generalno tužilaštvo Ukrajine tada je pokrenulo proceduru za proglašenje nevažećim ugovora o kupovini brodogradilišta.

U zahtevu tužilaštva navedno je da je u procesu privatizacije bilo puno neregularnosti, od kojih je najspornija bila optužba da je nezakonito smanjen paket državnih akcija. Afera je ponovo aktuelizovana pre nekoliko dana kada je Antimonopolski komitet Ukrajine dao dozvolu "Hersonskom brodogradilištu" da kupi više od 50 odsto akcija "Crnomorskog brodogradilišta", za koliko bi udeo braće Čurkin bio smanjen.

(MONDO/foto "Blic")

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image