• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministri EU o Kosovu i sporazumu sa Srbijom

Savet ministara Evropske unije raspravljaće u ponedeljak o Kosovu, tokom radnog ručka na kojem će im izveštaj posredničke "trojke" Kontakt grupe predstaviti izaslanik EU Volfgang Išinger. Na sastanku se očekuje oštra debata izmedju zagovornika okončanja pregovora o statusu - Francuske, Velike Britanije, Nemačke i Italije - i protivnika nezavisnosti Kosmeta - Rumunije, Španije, Kipra, Grčke i Slovačke.

Savet ministara Evropske unije raspravljaće u ponedeljak o Kosovu, tokom radnog ručka na kojem će im izveštaj posredničke "trojke" Kontakt grupe predstaviti izaslanik EU Volfgang Išinger.

Na sastanku se očekuje oštra debata izmedju zagovornika okončanja pregovora o statusu - Francuske, Velike Britanije, Nemačke i Italije - i protivnika nezavisnosti Kosmeta - Rumunije, Španije, Kipra, Grčke i Slovačke - kako oko nastavka procesa, tako i oko pravne osnove za slanje misije EU na Kosovo.

Zagovornici brzog slanja misije EU zalažu se za "kreativnu" interpretaciju Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN-a, koja bi omogućila slanje misije Unije i samim tim početak primene Ahtisarijevog plana "na mala vrata".

Protivnici nezavisnosti su, medjutim, "pročitali" taj scenario i pokušaće da se odupru snažnom pritisku koji se ovih dana vrši na njih, ne samo iz Londona, Pariza i Brisela, već i iz Vašingtona.

Ton debati su dale evropske članice Kontakt grupe koje su uputile partnerima u Evropskoj uniji pismo u kojem ih pozivaju da preuzmu odgovornost za dalje rešavanje statusa Kosova i Metohije.

Portparolka visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane, Kristina Galjak, je ocenila da to pismo, kao i pismo koje je uputio sam Išinger, predstavljaju doprinos sutrašnjoj debati.

U pismu četiri evropske članice Kontakt grupe se ističe da EU mora da preuzme odgovornost za rešavanje statusa Kosova kao "evropskog pitanja" i zahteva što skorije slanje misije EU iz oblasti policije i pravosudja.

Ministri spoljnih poslova EU neće, medjutim, sutra donositi zaključke o Kosovu, već će to prepustiti samitu šefova država Unije, 14. decembra, takodje u Briselu.

Kosovo će biti jedna od glavnih tema samita, a Tanjugovi izvori prenose da ne bi trebalo očekivati da se u zaključcima sa tog sastanka nadju neka "spektakularna" rešenja.

Pre svega, u tim zaključcima će se primiti k znanju izveštaj "trojke", i istaći da nije došlo do dogovora Beograda i Prištine, ali će postojati i referenca na predstojeći proces u Savetu bezbednosti UN, odnosno na sednicu tog tela 19. decembra, posvećenu Kosovu.

Šefovi država bi trebalo da pozovu Beograd i Prištinu da se uzdrže od akata i izjava koje bi mogle da destabilizuju situaciju na Kosovu i Metohiji i u regionu i da izraze spremnost da pošalju misije EU u srpsku pokrajinu.

Ministri spoljnih poslova EU će podržati zaključke izveštaje Evropske komisije o napretku zemalja zapadnog Balkana ka evropskim integracijama.

Po pitanju Kosova, oni će oceniti da "neizvesnost oko budućeg političkog statusa Kosova predstavlja važan faktor koji sprečava napredak u reformama".

Savet će oceniti da su na Kosovu potrebni napori za jačanje pravne države, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala i za primenu standarda i zaštite manjina, istorijskog i verskog nasledja.

Evropski ministri će takodje razgovarati i o preovladjujućem stavu medju dvadesetsedmoricom da bi bilo prihvatljivo potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, ukoliko vlasti u Beogradu dokažu da su sve učinile u nastojanju da bude uhapšen i Haškom sudu predat optuženi Ratko Mladić.

A to bi značilo, rekli su evropski diplomatski izvori agenciji Beta, da on ne mora biti već predat tribunalu u Hagu, već da se EU osvedoči da je Beograd učinio sve u svojoj moći da se to postigne.

Zasad je, prema obaveštenim izvorima, prema takvom stavu EU još uvek uzdržana uglavnom Holandija.

Očekuje se da ministri EU u zaključima zasedanja istaknu da je "parafiranje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju bio važan korak, ali da je potpis na taj sporazum uslovljen dostizanjem pune saradnje s Haškim sudom".

Savet će, istovremeno, zatražiti jačanje reformi u oblasti pravosudja i bezbednosti, kao i borbe protiv korupcije i strukturnih ekonomskih reformi.

"S obzirom na institucionalne kapacitete Srbije, Savet je uveren da će Srbija biti spremna da primeni SSP i ubrza pripreme na putu ka EU", stoji u predloženim zaključcima.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić će o ovim pitanjima razgovarati s više ministara EU.

Jeremić će, uporedo sa ministarskim sastankom evropske dvadesetsedmorice, imati priliku da se u samom zdanju Saveta ministara Unije susretne s više evropskih ministara.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image