• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: Ne prihvatamo nadoknadu za Kosovo

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica poručio je Evropskoj uniji da Srbija ne prihvata nikakvu nadoknadu u zamenu za jednostranu nezavisnost Kosova. Dragan Šutanovac izjavio da u sklopu svih scenarija, jedini koji nije logičan i koji nije primenjiv jeste ulazak Vojske na Kosovo i sukob sa Kforom.

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica poručio je Evropskoj uniji da Srbija ne prihvata nikakvu nadoknadu u zamenu za jednostranu nezavisnost Kosova.

Ko ima nameru i želi da mu Srbija bude partner mora znati da Srbija prihvata partnerstvo samo kao cela, a ne prepolovljena država, istakao je Koštunica u izjavi dostavljenoj agenciji Beta.

On je takodje ukazao da od EU očekuje da poštuje stav Srbije da na njenu teritoriju, na Kosovo i Metohiju, ne može doći Misija EU bez nove rezolucije Saveta bezbednosti UN koja bi utvrdila kompromisno rešenje za status pokrajine.

"Dolazak Misije EU značio bi početak sprovodjenja odbačenog Ahtisarijevog plana i početak sprovodjenja jednostrane nezavisnosti.

Zato Srbija najenergičnije unapred odbacuje ovakvu protivpravnu odluku o dolasku Misije EU", naveo je Koštunica.

Prema njegovim rečima, predsednici država i vlada EU na samitu 14. decembra treba da imaju u vidu stav Srbije da je potpuno neprihvatljivo i da je uvreda za dostojanstvo Srbije svako nudjenje nadoknade u zamenu za jednostranu nezavisnost Kosova i Metohije.

Premijer je poručio liderima EU da je "nužno da Srbiju uvažavaju kao i svaku drugu slobodnu i suverenu državu, što u najmanju ruku znači da EU u potpunosti mora poštovati medjunarodno priznate granice zemlje".

Smatramo da je korisno da EU zna stav Srbije kada odlučuje o njenoj sudbini, zaključio je Koštunica.
Ministri inostranih poslova u ponedeljak su, na pripremnom sastanku za samit 14. decembra, preneli da je EU jednoglasna u stavu da misija EU treba da ode na Kosovo, a da "teško i složeno" rešavanje statusa Kosova treba usaglasiti sa UN, medjunarodnom zajednicom, kao i sa Beogradom i Prištinom.

Šef italijanske diplomatije Masimo DAlema preneo je novinarima da Evropska unija smatra da su pregovori o statusu Kosova završeni i da je plan Martija Ahtisarija osnova za rešenje, s tim da se Srbiji što pre odobri status kandidata za članstvo u EU.

Šutanovac: Kfor čuva Srbe

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da na Kosovu latentno postoji opasnost od nasilja i sukoba, ali da je dobio čvrsta uverenja najviših predstavnika Kfora i NATO-a da će medjunarodne snage sprečiti svaki sukob.

"Svi relevantni činioci, koji imaju vojnike u okviru medjunarodnih snaga na Kosovu, od ministara do generala koji vode NATO i Kfor, dali su mi čvrsta uverenja da neće biti iznenadjeni, već da će delovati i sprečiti svaki sukob", rekao je Šutanovac u intervjuu "Novostima".

Na pitanje postoji li mogućnost da Vojska Srbije udje na Kosmet i zaštiti te Srbe ako bi Albanci krenuli u napad u severnom delu Kosovske Mitrovice, Šutanovac je rekao da vojska nikako neće ući u sukob sa Kforom.

"U sklopu svih scenarija, jedini koji nije logičan i koji nije primenjiv jeste ulazak Vojske na Kosovo i sukob sa Kforom. Sukob sa Kforom bio bi ponovo sukob sa medjunarodnom zajednicom", rekao je on.
Šutanovac je kazao da se na Kosovu i Metohiji nalazi "16.500 dobro obučenih pripadnika Kfora, koji treba da čine tampon-zonu izmedju Srba i Albanaca", i da je to "sasvim dovoljno da spreči svaki vid nasilja".

"Ako se Kfor bude angažovao na način i u meri u kojoj može, neće biti potrebe da bilo ko drugi reaguje", rekao je srpski ministar odbrane.

On je kazao da ne očekuje da će bilo kakvo rešenje za status Kosova biti doneto do proleća, i naglasio da je ubedjen da kosovski problem ne može da se reši ratom.

Taj problem nije vojni nego pravno-politički, i može se rešiti samo uz poštovanje pravnih regulativa u okvirima medjunarodne zajednice, rekao je Šutanovac i ocenio da "ni medjunarodna zajednica nema jasnu sliku kako bi izgledalo to konačno rešenje, iako postoji volja da se to pitanje što pre završi".

"Velike sile to mogu da reše u jednom danu, ali je sporna implementacija tog rešenja. Ni u EU ni u Alijansi ne postoji dogovor za rešenje koje bi bilo fer. Pojedine države su jasno stavile do znanja da neće prihvatiti bilo kakvu nezavisnost Kosova. Jedna zemlja je čak poručila da neće priznati nezavisnost i u slučaju da Srbija to prihvati", zaključio je Šutanovac.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image