• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Pregovori iscrpljeni, nametanje rešenja?

Šefovi država ili vlada EU oceniće u petak da je pregovarački proces o budućem statusu Kosova "iscrpljen" i da je EU spremna da preuzme glavnu ulogu u okončanju procesa i primeni rešenja, stoji u nacrtu zaključaka samita. Savet bezbednosti UN bi trebalo da prevazidje razlike i nametne rešenje s obzirom da nije postignut kompromis o budućem statusu Kosova, ocenio je Komitet za politička pitanja Parlametarne skupštine Saveta Evrope (PACE).

Šefovi država ili vlada Evropske unije oceniće u petak, na samitu u Briselu, da je pregovarački proces o budućem statusu Kosova i Metohije "iscrpljen" i da je Unija spremna da preuzme glavnu ulogu u okončanju procesa i primeni rešenja, stoji u nacrtu zaključaka samita u koji je Tanjug imao uvid.

U nacrtu se ne spominje kada i kako EU smatra da može da okonča proces rešavanja statusnog procesa, kako bi rešenje trebalo da izgleda niti, pak, kako očekuje da to rešenje primeni.

Istovremeno, portparol Stejt departmenta Šon Mekormak je na konfreneciji za štampu u Vašingtonu izjavio da SAD smatraju da u rešavanju statusa Kosova treba preći na sprovodjenje plana izaslanika UN Martija Ahtisarija.

"Mislim da sada dolazimo do tačke u kojoj mi, kao i drugi, razmatramo kako da se iz sadašnje situacije stigne do sprovodenja Ahtisarijevog plana", rekao je Mekormak.

U medjuvremenu, Komitet za politička pitanja Parlametarne skupštine Saveta Evrope (PACE) ocenio je da bi Savet bezbednosti UN trebalo da prevazidje razlike i nametne rešenje s obzirom da nije postignut kompromis o budućem statusu Kosova.

Kako saznaje Tanjug na sastanku u petak šefovi država ili vlada će se zahvaliti "trojci" Kontakt grupe, a naročito predstavniku EU Volfgangu Išingeru, na "neumornom istraživanju svih opcija u traganju za dogovornim rešenjem".

Oni će, medjutim, oceniti da je "pregovarački proces izmedju strana o budućem statusu Kosova iscrpljen".

"U tom kontekstu, Savet žali što dve strane nisu uspele da pronadju obostrano prihvatljivo rešenje bez obzira na sveobuhvatne i dobronamerne napore 'trojke'", ističe se u zaključcima.

Oni će pozdraviti i činjenicu da su se obe strane obavezale da će se uzdržavati od nasilja, te aktivnosti ili izjava koje mogu da štete bezbednosti u regionu.

Šefovi država ili vlada će, istovremeno, oceniti da je "status kvo na Kosovu neodrživ".
"Iako će Savet bezbednosti UN 19. decembra raspravljati o ovom pitanju, Evropski savet podvlači da je EU spremna da odigra vodeću ulogu u okončanju procesa i primeni rešenja", ističe se u tekstu.

"EU je spremna da pomogne Kosovu na putu ka održivoj stabilnosti, izmedju ostalog misijom iz oblasti policije i pravosudja i doprinosom medjunarodnoj civilnoj kancelariji kao delu medjunarodnog prisustva na Kosovu, a spremna je i da, jasnom evropskom perspektivom, pomogne ekonomskom i političkom razvoju» pokrajine, ističe se u tekstu i dodaje da se od institucija EU zahteva da ubrzaju pripreme ka tom cilju.

Savet će, takodje, oceniti da budućnost čitavog zapadnog Balkana leži u EU.
"Mirna i prosperitetna Srbija, u potpunosti integrisana u evropsku porodicu naroda, je važna za stabilnost regiona, pa se Srbija ohrabruje da ispuni sve neophodne uslove da bi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju brzo bio potpisan", ističe se u zaključcima.

"S obrizom na značajan institucionalni kapacitet Srbije, Savet ponavlja svoje uverenje da njen put ka EU može biti ubrzan", zaključiće šefovi država ili vlada EU na samitu koji će biti održan u petak u Briselu.

SE: Savet bezbednosti da nametne rešenje za Kosovo

Savet bezbednosti UN bi trebalo da prevazidje razlike i nametne rešenje s obzirom da nije postignut kompromis o budućem statusu Kosova, ocenio je Komitet za politička pitanja Parlametarne skupštine Saveta Evrope (PACE).

"Mogućnosti za pronalaženje kompromisa izmedju Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova su iscrpljene. Savet bezbednosti UN bi sada trebalo da prevazidje postojeće razlike i nametne rešenje", navodi se u nacrtu rezolucije Političkog komiteta koja je u utorak usvojena.

U nacrtu rezolucije se ocenjuje i da u slučaju da "nije moguće postići jedinstven stav, 'ne bi trebalo isključiti' mogućnost da Kosovo jednoglasno proglasi nezavisnost.

U tom slučaju, Evropska unija bi, kako se dalje navodi, trebalo da "pokuša da postigne zajednički stav" o takvom proglašenju.

U pratećem memorandumu, izvestilac Lord Rasel-Džonston naglasio je da "u odsustvu obostrano prihvatljivog rešenja, nezavisnost je jedino održivo rešenje". On je rekao da nije nerazumno dovoditi u pitanje "moralno pravo" Srbije da upravlja Kosovom s obzirom na njenu "katastrofalnu politiku" u prošlosti.

Šef delegacije Srbije u PACE Miloš Aligrudić je rekao da je "prerano donositi zaključke da su pregovori zauvek propali".

"Ne smemo odustati od napora da se nadje kompormis u okviru medjunarodnog prava", rekao je Aligrudić i najavio da će njegova delegacija dati mišljenje suprotno izveštaju.

(agencije/MONDO)
U nacrtu rezolucije, Komitet je pozvao obe strane da održe obećanje i očuvaju mir i dijalog pod svim okolnostima kao i da se uzdrže od podstrekivanja nasilja.

Komitet je ukazao da bi Kosovo, nezavisno od toga kakvo će rešenje biti doneto, trebalo da bude multietnička sredina "sigurna za sve koji tu žive", gde se u potpunosti primenjuju standardi Saveta Evrope.

Parlamentarna skupština SE raspravljaće o tom izveštaju 22. januara u okviru zimske plenarne sednice u Strazburu koja će trajati od 21.
do 25. januara 2008.



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image