Branioci Šainovića uputili su u junu zahtev da njihov klijent bude pušten na prevremenu slobodu 26. avgusta a potpredsednik Vlade, Rasim Ljajić, najavio je danas da će u ponedeljak zatražiti hitno puštanje Mileta Mrkšića na lečenje u Beograd.

Jedan od najbližih saradnika bivšeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije, Slobodana Miloševića, osuđen je u Haškom tribunalu po optužbama za učešće u udruženom poduhvatu sa ciljem etničkog čišćenja Kosova od Albanaca 1999. godine.

On se tokom postupka izjasnio da nije kriv po tačkama optužnice.

Šainović se predao sudu 2002. godine, a prvostepenom presudom osuđen je na 22 godine zatvora. Žalbeno veće mu je u januaru 2014. smanjilo kaznu na 18 godina.

Odbrana je u zahtevu za njegovo puštanje navela da nekadašnji funkcioner sada ima 66 godina, da boluje od dijabetesa i glaukoma, da je penzioner i da će na slobodi živeti od penzije sa ženom i dva sina.

LJAJIĆ ĆE TRAŽITI PUŠTANJE MRKŠIĆA

Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić najavio je danas da će u ponedeljak zatražiti hitno puštanje Mileta Mrkšića, koji se od 2012. godine nalazi na odsluženju zatvorske kazne u Lisabonu, na lečenje u Srbiju.

"Razgovarao sam sa suprugom Mrkšića i ambasadorom Srbije u Portugaliji. On je ozbiljno bolestan i u ponedeljak ću tražiti da se iz humanitarnih razloga hitno pusti na lečenje u Srbiju", rekao je Ljajić Tanjugu.

Mrkšićeva ćerka Marija je u pismu medijima navela da se on od 22. jula nalazi u zatvorskoj bolnici, da su astma i fizička isrcpljenost razlozi za njegovu hospitalizaciju, a da je u bolnici ustanovljeno da boluje od karcinoma pluća.

Ona tvrdi da joj se otac nalazi u vidno zapuštenom zdravstvenom stanju, da su joj lekari potvrdili da je stanje kritično i svakog trena može da umre.

Mrkšićeva ćerka navodi da je od nadležnih ministarstava i Tribunala u Hagu tražila njegovo privremeno puštanje na lečenje u Srbiju iz humanitarnih razloga, ali da do sada nisu dobili odgovor na taj zahtev.

Mrkšić se od 2012. godine nalazi na odsluženju zatvorske kazne u Lisabonu, po presudi Međunarodnog suda za ratne zločine.

Haški tribunal osudilo je Mrkšića na 20 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja mučenja, okrutnog postupanja i ubistva 194 hrvatska zarobljenika na farmi Ovčara novembra 1991. godine.