• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izbori: Prvi skupovi, potpisi i bojkot DSS-a

Demokratska stranka Srbije najverovatnije će bojkotovati prvi krug predsedničkih izbora zakazanih za 20. januar naredne godine, piše "Blic", pozivajući se na izvore iz vrha vladajuće koalicije. Sa druge strane, većina stranaka koje su najavile da će imati kandidata na izborima, počela je sa prikupljanjem potpisa.

Demokratska stranka Srbije najverovatnije će bojkotovati prvi krug predsedničkih izbora zakazanih za 20. januar naredne godine, piše "Blic". Sa druge strane, većina stranaka koje su najavile da će imati kandidata na izborima počela je sa prikupljanjem potpisa.

Pozivajući se na izvore iz vrha vladajuće koalicije, "Blic" je objavio da je najveći problem DSS kako da se odredi prema kandidaturi lidera Nove Srbije Velimira Ilića, pogotovo zato što se ozbiljno razmišlja o tome da u drugom krugu podrži Borisa Tadića za predsednika Srbije.

Pretnja smenom predsednika Skupštine Srbije Olivera Dulića bila je prva reakcija DSS-a na raspisivanje predsedničkih izbora suprotno njihovom zahtevu da datum izbora bude poznat posle 19. decembra, ali je oštar odgovor vrha DS-a da će u slučaju smene Dulića smatrati da se raspala vladajuća koalicija, učinio da su trenutno splasle strasti.

Pravi pregovori, prema pisanju lista, biće nastavljeni odmah po povratku premijera i lidera DSS Vojislava Koštunice iz Njujorka gde će prisustvovati sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Sudeći po najavama iz G17 plus, predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić ipak neće ostati sam i bez podrške svih članica vladajuće koalicije.

"G17 plus podržava kandidata DS za predsednika Srbije Borisa Tadića i poručuje mu da nije sam", izjavio je potpredsednik G17 plus Tomica Milosavljević na stranačkoj akciji na beogradskom Trgu Republike.

"Pobeda Tadića na predsedničkim izborima pobeda je svih nas koji smo za evropsku, ekonomski snažnu i politički stabilnu Srbiju", rekao je Milosavljević.

Predsednik Srbije i kandidat DS-a Boris Tadić rekao je u petak u Nišu da očekuje podršku drugih stranaka, ali da je i na prethodnim izborima "bio sam i pobedio".

Prema najavama iz DS-a, sigurno je da Tadić neće imati problema sa podrškom gradjana za svoju kandidaturu.

Portparol DS Jelena Marković kazala je da je ta stranka počela sa prikupljanjem potpisa za kandidaturu Borisa Tadića, izrazivši očekivanje da će DS prva Republičkoj izbornoj komisiji predati potreban broj potpisa.

I šef Izbornog štaba Srpske radikalne stranke Dragan Todorović rekao je da ta stranka već završva prikupljanje potpisa za kandidaturu zamenika predsednika radikala Tomislava Nikolića i najavio da će ih predati u predvidjenom roku. Todorović je kazao da su radikali do sada skupili preko 12.000 potpisa.

Predsednik Izvršnog odbora Socijalističke partije Srbije Branko Ružić rekao je da očekuje da će SPS skupiti potreban broj potpisa za kandidaturu Milutina Mrkonjića, do sledećeg petka.

U Novoj Srbiji i Jedinstvenoj Srbiji, koje su kao svoje kandidate najavile Velimira Ilića i Dragana Markovića Palmu, rekli su da će konačnu odluku o izlasku na izbore doneti posle sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu i Metohiji, a tada će početi i sa prikupljanjem potpisa.

Velimir Ilić kaže da će NS i DSS posle 19. decembra razmatrati i eventualno smenjivanje predsednika Skupštine Olivera Dulića, jer je bez dogovora s "narodnjačkim blokom" raspisao predsedničke izbore.

Predsednički kandidat vojvodjanskih Madjara Ištvan Pastor rekao je da će početi da prikuplja potpise od ponedeljka, 17. decembra.

U Pokretu "Snaga Srbije" tvrde da će konačnu odluku o kandidovanju lidera te stranke Bogoljuba Karića doneti u toku sledeće nedelje, kada će saopštiti i detalje o kampanji i prikupljanju potpisa.



LDP: Da navijamo za Zvezdu, a ne za Delta sport!

Liberalno demokratska partija počela je prikupljanje potpisa za kandidaturu lidera te stranke Čedomira Jovanovića na predstojećim predsedničkim izborima i to u centru Beograda.

Jovanović je najavio da će LDP predizbornu kampanju početi u ponedeljak, 17. decembra, iz Arandjelovca.

"Prvi grad u koji ćemo otići je Arandjelovac i tamo ćemo u ponedeljak poslati jasnu poruku da u Srbiji ne sme biti zabranjenih gradova i da se u Srbiji mora slobodno govoriti", rekao je Jovanović na štandu LDP-a ispred Filozofskog fakulteta, gde je počelo skupljanje potpisa za njegovu kandidaturu.

Jovanović je kazao da LDP na ove izbore izlazi, pre svega, da promeni Srbiju.

On je dodao da je vlast "učinila sve kako bi obesmislila ovu izbornu kampanju" i dodao da će LDP uložiti puno energije za promene u društvu.

"Želimo da promenimo odnos i pristup u reševanju problema. Potreban je ozbiljan i brz zaokret u kosovskim pregovorima, ne slažemo se sa fatalizmom koji prati državnu politiku. Ne mislimo da treba prekidati odnose sa drugim zemljama ili komplikovati i ovako iskomlikovane odnose sa medjunarodnom zajednicom", rekao je Jovanović.

On je ocenio da se "Srbija opet deli po Miloševićevim matricama i da te podele kreiraju naslednici njegovih političkih vrednosti" i naglasio da zemlja nije promenjena u prethodnih sedam godina.

Jovanović smatra da "politička konkurencija koja se nalazi naspram LDP-a, bez obzira da li se radi o Borisu Tadiću ili Tomislavu Nikoliću, ne nudi promene koje su zemlji potrebne".

"Ovo su izbori koji nas vode ka smeni Koštuničine vlade", naglasio je Jovanović i ocenio da su ovi izbori napravljeni u skladu sa dogovorima u vladajućoj i da su trenutni problemi u vladajućoj koaliciji "lični i potreba da jedna ili druga stranka zašite sebe".

Jovanović je ocenio da je "politika privatizovana i da je udaljena od javnog života".

"Ovde u Beogradu vodićemo kampanju sa jasnim porukama - da želimo da živimo u Beogradu, a ne u 'Delta sitiju', da želimo da navijamo za 'Crvenu zvezdu', a ne za 'Delta sport'", zaključio je Jovanović.

Šta sve treba kandidatu za predsednika

Stranke koje su najavile da će imati kandidate na izborima za predsednika Srbije, koji će biti održani 20. januara, tvrde da su spremne za kampanju. Medjutim, za učešće u izbornoj trci potrebno je mnogo toga.

Da bi neko uopšte mogao da Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) podnese kandidaturu za predsednika Srbije, mora prethodno da sakupi potpise podrške najmanje 10.000 birača, a za overu tih potpisa moraće da plati najmanje pola miliona dinara.

Prema Zakonu o izboru predsednika Republike, koji je Skupština Srbije usvojila 3. decembra, potpisi gradjana moraju biti overeni u sudu, a precizirano je da birač potpisom može da podrži samo jednog kanidata. Kandidata može da predloži politička stranka koja je registrovana u Srbiji, koalicija političkih stranaka i grupa gradjana.

Medjutim, država se pobrinula i da kandidate "opali" po džepu, pa je tako za overu svakog potpisa birača za podršku potrebno izdvojiti 50 dinara po potpisu, odnosno 500.000 dinara za overu validnih 10.000 potisa. Ovo je precizirano u Pravilniku o naknadi za overu potpisa birača koji podržavaju izbor narodnih poslanika. Prvi takav pravilnik donet je 2000. godine i overa po potpisu tada je iznosila 20 dinara, a posle dve godine ta cifra je izmenjena i overa potpisa je "skočila" za 30 dinara.

Da kandidati skupe potpise i overe ih nemaju baš puno vremena jer je RIK objavio da je krajnji rok 20 dana pre održavanja izbora, odnosno do 30. decembra u 24 sata, a rok za objavljivanje liste kandidata u "Službenom glasniku" je 5. januar 2008. godine.

Ipak, učešće u izbornoj trci država delimično i finansira, pa će tako za ove izbore biti izdvojeno oko 421,7 miliona dinara iz budžeta, od čega će 20 odsto biti odmah isplaćeno podjednako svim kandidatima za organizovanje kampanje, rečeno je u Ministarstvu finansija.

Taj iznos, prema predloženom budžetu za 2008. godinu iznosi 421.666.367 miliona dinara, a strankama i predlagačima kandidata za predsedenika uplaćuje se 20 odsto od tog iznosa i to svima linearno, što znači da će 84.333.273 dinara biti podeljeno na broj kandidata za izbor predsednika. Preostali iznos (80 odsto) od oko 337.333.367 dinara biće isplaćen onoj stranci ili predlagaču čiji je kandidat pobednik izbora.

Recimo da su kandidati skupili potpise i pare, potrebno je još i da njihova kandidatura sadrži: ime i prezime, prebivalište i zanimanje, jedinstveni matični broj kandidata, naziv predlagača ili naznaku da kandidata predlaže grupa gradjana.

Uz predlog se podnosi i pismena izjava kandidata da prihvata kandidaturu za predsednika Republike, uverenje o državljanstvu i o izbornom pravu kandidata, potrvda o prebivalištu, potpisi birača, pismeno ovlašćenje lica koje podnosi predlog kandidata, koalicioni ugovor (ako predlog kandidata podnosi koalicija političkih stranaka), sporazum o osnivanju grupe gradjana (ako predlog kandidata podnosi grupa gradjana).

Kod suda moraju biti overeni samo potpisi birača na sporazumu o osnivanju grupe gradjana i potpisi gradjana koji podržavaju predlog kandidata. Kandidatura može da bude povučena do dana utvrdjivanja liste kandidata za izbor predsednika Republike, a do tada i kandidat može da odustane od kandidature.

Komisija utvrdjuje konačnu listu kandidata koja sadrži ime i prezime kandidata i naziv predlagača, a redni broj kandidata na izbornom listiću utvrdjuje se žrebom. Predsednik Srbije bira se na pet godina, na osnovu opšteg i jednakog izbornog prava, na slobodnim i neposrednim izborima, tajnim i ličnim glasanjem.

Pravo da bira i da bude biran na tu funkciju ima svaki punoletan i poslovno sposoban državljanin Republike, sa prebivalištem u Srbiji.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image