• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nastavak pregovora uz pomoć Rusije i Kine?

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da očekuje da će Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija prihvatiti inicijativu Srbije da se nastave pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije izmedju Beograda i Prištine. I šef srpske diplomatije Vuk Jeremić ocenjuje da bi dijalog trebalo nastaviti stvaranjem klime za istinske pregovore.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da očekuje da će Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija prihvatiti inicijativu Srbije da se nastave pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije izmedju Beograda i Prištine. I šef srpske diplomatije Vuk Jeremić ocenjuje da bi dijalog trebalo nastaviti stvaranjem klime za istinske pregovore.

"Ja očekujem više inicijativa, a jedna od njih je nastavak pregovora, za šta je opredeljena naša država. Očekujem da će i druge zemlje podržati takvu inicijativu, pre svega Rusija i Kina", rekao je Tadić novinarima u galeriji SANU u Beogradu, gde je posetio izložbu istraživačke stanice Petnica.

Medjutim, kako je istakao Tadić, sigurno će postojati i stav na toj sednici o tome da nema više pregovora i da treba utvrditi budući status Kosova.

"Mi nastavljamo našu državnu politiku prema Kosovu i Metohiji. Naša pozicija je bila i više nego fleksibilna i fer", rekao je predsednik Srbije navodeći da je pregovarački tim Srbije tokom dvogodišnjih pregovora ponudio više modela suštinske autonomije koji su "primenjeni i efikasni".

Ukoliko se nastavi pregovarački proces mi ćemo nastaviti sa predlaganjem i drugih modela koji postoje u svetu, rekao je Tadić.

On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da je Srbija pokazala demokratski kapacitet tokom pregovora da ponudi rešenje i uvaži ineteres ne samo Srba već i Albanaca na Kosovu.

"Dokle god sam predsednik Srbije nikada neću prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije jer sam apsolutno ubedjen da takvo rešenje dovodi u pitanje razvoj i perspektivu regiona Balkana", naglasio je Tadić.

Vuk Jeremić je na Prvoj ambasadorskoj konferenciji Ministarstva spoljnih poslova, rekao da bi razgovor o budućem statusu Kosova i Metohije trebalo nastaviti stvaranjem klime za istinske pregovore.

"Evo šta predlažem: da se stvori klima, prvi put od početka procesa odredjivanja budućeg statusa, u kojoj bi se moglo izgraditi istorijsko kompromisno rešenje izmedju Srba i Albanaca. To znači da se na sto stavi simetričan korpus inicijativa za obe strane kako bi se postigao ispregovaran i medjusobno prihvatljiv sporazum", rekao je Jeremić.

"Ne tražimo već vidjeno, niti još vremena. Ono što tražimo jeste kvalitetno vreme. Tako da neko kao (kosovski premijer) Agim Čeku ne može sa ubedjenjem da kaže u svom završnom izlaganju u Badenu pre nekoliko nedelja da Albanci ne žele da pregovaraju o statusu", dodao je on.

Jeremić je ocenio da je u Prištini "sveprisutan mentalni sklop koji kaže 'ono što je moje je moje, a ono što je tvoje može biti predmet pregovora'".

Prema njegovim rečima, dosadašnji pregovori nisu urodili plodom zbog "stalnih uznemirenja spolja u formi javnih poruka u kojima se praktično najavljivalo da će nezavisnost Pokrajine biti nametnuta ukoliko se ne postigne dogovor do 10. decembra".

Jeremić je ocenio da bi nametnuta nezavisnost Kosova predstavljala nametnuto cepanje Srbije, "a svima nam je poznato da ima na desetine Kosova širom sveta koji samo čekaju da se secesija legalizuje, da postane prihvatljiva norma".

Šef srpske diplomatije je upozorio da bi "vrednosti demokratije koje su gradjani Srbije prigrlili na izborima 2000. godine i koje su iznova potvrdili na svim predsedničkim, parlamentarnim i lokalnim izborima održani, do sada, bile neopozivo delegitimisane ako bi se nametnula nezavisnost Kosova".

"Efekat regionalnog prelivanja nametnute nezavisnosti ne bi bio zanemarljiv: geopolitička dinamika Zapadnog Balkana je takva da se ono što negativno utiče na jednu zemlju nepovoljno odražava i na dogadjaje van njenih granica. U celom regionu stabilnost ne bi mogla da se učvrsti, demokratija bi bila podrivena, legitimnost granica dovedena u pitanje, dok bi prosperitet izostao", rekao je on.

"Požar se ne gasi vodom. A voda koja bi vratila u život ojačan Zapadni Balkan je rešenje za status Kosova koje prihvataju svi kao legitimno, tako da bi se svi zadovoljno pridržavali odredaba tog sporazuma", istakao je šef srpske diplomatije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image